a/25551 :کد

0

یک دهم درصد جنگل های ایران در یک دهه گذشته از بین رفت

  چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ — ۲۱:۰۰
تعداد بازدید : ۳۸۵   
 تحلیل ایران -یک دهم درصد جنگل های ایران در یک دهه گذشته از بین رفت

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: طبق بررسی های صورت گرفته در یک دهه گذشته، یک دهم درصد از جنگل های ایران به دلیل آتش سوزی ها و عملیات های عمرانی از بین رفته است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: طبق بررسی های صورت گرفته در یک دهه گذشته، یک دهم درصد از جنگل های ایران به دلیل آتش سوزی ها و عملیات های عمرانی از بین رفته که نشان دهنده مدیریت خوب سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حفاظت از این منابع است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، زهره مظاهری روز چهارشنبه در افتتاحیه نشست ملی سازمان های مردم نهاد منابع طبیعی و محیط زیست کشور افزود: سازمان های مردم نهاد نیز در کاهش مشکلات منابع طبیعی و محیط زیست کمک های ویژه ای داشتند که این امر به تنوع زیستی و پایداری و گسترش اکوسیستم کمک خواهد کرد. 
وی ادامه داد: در سال 2009 در دانشگاه استکهلم و دانشگاه استرالیا تحقیقاتی صورت گرفت که از بین 9 شاخص، بحث تغییر اقلیم و تنوع زیستی مورد توجه قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: در تغییرات اقلیم، دی اکسید کربن حرف اول را می زند و سبب شده نه تنها جنگل ها بلکه کره زمین نیز آسیب ببیند و در مرزهای سیاره ای از 350 پی.پی.ام امروز به بیش از 400 پی.پی.ام رسیده ایم.

** سمنان سومین استان بیابانی کشور
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان نیز در این مراسم گفت: استان سمنان با پنج میلیون و 200 هزار هکتار بیابان پس از کرمان و اصفهان بیشترین مساحت بیابانی کشور را به خود اختصاص داده است. 
علی نقی حیدریان افزود: مساحت بیابانی سمنان 55 درصد خاک این استان و 16 درصد خاک کشور را تشکیل می دهد.
وی درباره وضعیت جنگل های این استان نیز گفت: 352 هزار هکتار مساحت جنگلی سمنان است که چهار درصد مساحت استان و 25 صدم درصد جنگل های کشور است.
وی اضافه کرد: از این میزان جنگل، 58 هزار هکتار جنگل های هیرکانی و پهن برگ (جنگل ابر و جنگل رودبارک) ، 150 هزار هکتار جنگل سوزنی برگ و 144 هزار هکتار جنگل کویری و بیابانی است.
وی با بیان اینکه این استان مراتع درجه یک ندارد، گفت: 211 هزار هکتار مرتع درجه دو و سه میلیون و 530 هزار هکتار مرتع درجه سه در این استان موجود است که یک میلیون هکتار آن مناطق ییلاقی و 2 میلیون و 740 هزار هکتار آن مناطق قشلاقی این استان است.
وی، مساحت کل استان سمنان را 9.7 میلیون هکتار برشمرد و گفت: 198 هزار هکتار آن را اراضی کشاورزی تشکیل می دهد که تحت فرسایش بادی قرار دارد.
وی ادامه داد: سازمان جنگل ها در دولت یازدهم استراتژی مدیریت جامع حوزه آبخیر و توانمندسازی جوامع محلی و جلب مشارکت مردم را مورد تائید قرار داده است و براساس تجربه در جلب مشارکت مردمی تشکل ها و حوزه های مردم نهاد اقدام کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :