موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/25638 :کد

0

سلاخی واقعیت در سایه حاشیه/ چگونه شایعه گسترش می یابد؟

  پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ — ۰۹:۴۴
تعداد بازدید : ۲۹۲   
 تحلیل ایران -سلاخی واقعیت در سایه حاشیه/ چگونه شایعه گسترش می یابد؟

هر از چند گاهی اخباری در فضای مجازی،محافل خصوصی و یا عمومی زبان به زبان می چرخد و موجی از نگرانی،شادمانی،تاسف و بعضا شگفتی و بهت زدگی را ایجاد می کند،براستی علل بروز اخبار بی پایه و اساس اینچنینی چیست

 
هر از چند گاهی اخباری در فضای مجازی،محافل خصوصی و یا عمومی زبان به زبان می چرخد و موجی از نگرانی،شادمانی،تاسف و بعضا شگفتی و بهت زدگی را ایجاد می کند،براستی علل بروز اخبار بی پایه و اساس اینچنینی چیست؟

 

به گزارش تحلیل ایران، بدون شک کنترل و مهار شایعات در دنیای امروزی که سرعت انتقال اطلاعات در زمانی بسیار کوتاه محقق می شود، اصلی حائز اهمیت است.

در چنین برهه و شرایطی نقش اطلاع رسانی اصولی و به موقع رسانه های داخلی بسیار حائز اهمیت است و هر آنچه اقبال و اعتماد مردم به رسانه های ملی وجمعی افزایش یابد به همان میزان ضریب شکست شایعه سازان و شایعه پراکنان بیشتر خواهد شد.

به واقع  اعتماد باعث می شود تا مردم برای کسب صحت و سقم اخبار و آگاهی از حقیقت ماجرا به رسانه های جمعی و ملی داخلی رجوع کنند تا سره از ناسره و اخبار حقیقی از اکاذیب و وارونه سازی های پیوسته و وسیع معاندان هویدا شود.

از سوی دیگر بر ملا ساختن اخبار دروغین رسانه های بیگانه و شایعه سازان برای افکار عمومی عنصری حائز اهمیت است که به واقع باعث رسوا شدن چهره موذیانه و دروغین چنین افراد و گروه هایی می شود و به تدریج شیب سیر نزولی تعداد مخاطبان این شبکه ها و رسانه های تبلیغاتی و دروغ پراکنی را تندتر از گذشته می سازد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

                               

شایعه     مخاطب     شبکه     رسانه     دروغ    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :