موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/25642 :کد

0

همکاری های اقتصادی آذربایجان و ایران با موفقیت همراه است

  پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ — ۰۹:۵۶
تعداد بازدید : ۱۷۱   
 تحلیل ایران -همکاری های اقتصادی آذربایجان و ایران با موفقیت همراه است

شاهن مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان و رییس آذری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران گفت: همکاری های اقتصادی میان دو کشور با موفقیت ادامه دارد.

 شاهن مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان و رییس آذری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران گفت: همکاری های اقتصادی میان دو کشور با موفقیت ادامه دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از سایت وزارت اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان، مصطفی اف روز چهارشنبه در دیدار محمدعلی نجفی استاندار گیلان اهمیت افزایش در سالهای اخیر سفرهای متقابل مقامات دو کشور برای گسترش همکاری اقتصادی فیمابین را مورد تاکید قرار داد. 
وی مذاکرات دو جانبه انجام گرفته در ماه اکتبر گذشته در شهرهای آستارای جمهوری آذربایجان و آستارای ایران برای تکمیل کریدور حمل و نقل شمال – جنوب را موثر خواند . 
به گفته شاهن مصطفی اف تکمیل فعالیت این کریدور حمل و نقل موجب افزایش ظرفیت های ترانزیتی دو کشور و گسترش روابط میان جمهوری آذربایجان و ایران از جمله استان گیلان می شود . 
وی افزود: برنامه ریزی شده است اجرای مرحله نخست طرح اتصال خطوط ریلی جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در اواخر سال 2016 میلادی به پایان برسد . 
وی سفر هیات جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی استاندار گیلان ، برگزاری همایش اقتصادی مشترک دو کشور و نیز افتتاح نمایشگاه تخصصی تجاری و صنعتی ایران در باکو را برای توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی فیمابین با اهمیت توصیف کرد . 


محمد علی نجفی نیز در این دیدار از مساعدت های نهادهای دولتی مربوطه جمهوری آذربایجان برای برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی تجاری و صنعتی ایران در باکو ابراز قدردانی کرد . 
استاندار گیلان نیز سفرهای متقابل مقامات ایران و جمهوری آذربایجان را برای بسط روابط و همکاری های دوجانبه در حوزه های محتلف با اهمیت دانست . 
وی با اشاره به این که در یک مدت کوتاه کارهای زیادی برای گسترش روابط اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان انجام گرفته گفت: اتصال خطوط ریلی دو کشور به گسترش همکاری های اقتصادی و بخصوص حمل و نقل کالا و جابجای مسافر ، گردشگری و روابط بازرگانی تاثیر مثبت خواهد داشت .


نجفی همچنین اعلام کرد ، بندر انزلی و منطقه آزاد بازرگانی فعال در استان گیلان امکانات خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای ثالث از طریق ایران و جمهوری آذربایجان فراهم می کند . 
در این دیدار همچنین اعلام شد ، دهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در ماه دسامبر سال جاری در ایران برگزار خواهد شد . 
محمد علی نجفی استاندار گیلان در راس یک هیات اقتصادی کشورمان برای شرکت در همایش اقتصادی مشترک دو کشور و نخستین نمایشگاه تخصصی نفت و گاز و پتروشیمی، آب و برق، صنعت ساختمان و خدمات فنی ومهندسی ایران موسوم به ایران پروژه با رویکرد صادرات کالا وخدمات در باکو وارد جمهوری آذربایجان شده است . 


این نمایشگاه روز سه شنبه و به مدت سه روز در باکو دایر است . 
استاندار گیلان در این سفر سه روزه همچنین با وزیر حوادث غیر مترقبه جمهوری آذربایجان دیدار کرد . 

 منبع : ایرنا 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :