موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/25663 :کد

0

واشنگتن: تلاش می‌کنیم مخالفان سوری را متحد کنیم

  پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ — ۱۰:۵۶
تعداد بازدید : ۱۹۲   
 تحلیل ایران -واشنگتن: تلاش می‌کنیم مخالفان سوری را متحد کنیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که کشورش در تلاش است تا گروه‌های مخالف سوری را با هم متحد کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که کشورش در تلاش است تا گروه‌های مخالف سوری را با هم متحد کند.

 

به گزارش تحلیل ایران، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز چهارشنبه خود  از خوش بین بودن جان کری، وزیر امور خارجه درباره برقراری آتش بس در سوریه خبر هم داد. وی از بیان جزئیات محتوایی رایزنی‌های جان کری با طرف های بین المللی درگیر در موضوع سوریه خودداری کرد اما گفت وزیر امور خارجه دارد تلاش می‌کند ساز و کار اجرایی آتش بس احتمالی را در سوریه فراهم آورد.

 

کربی با اشاره به نقش سازمان ملل در حفظ و نگهداری آتش بس پس از برقراری گفت‌: هر آتش بسی اگر بخواهد دوام داشته باشد باید زیر نظر سازمان ملل به عنوان مرجع قانونی اداره شود.

وی به نقش طرف‌های متخاصم و آنانی که بروی این طرف‌ها نفوذ دارند در برقراری و حفظ آتش بس نیز اشاره کرد و استفاده از نفوذ برای تحقق آن را ضروری دانست.

 

جان کربی بیانیه ژنو سال 2012 را پایه و اساس یکی دو نشست اخیر در وین و سند نهایی این دیدارها خواند و گفت: بر این اساس همانگونه که وزیر امور خارجه تاکید کرده، بافت کار برای محقق شدن آتش بس باید تا روز نخست ژانویه بدست آمده باشد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به نتیجه تازه ترین نشست بین المللی برای بررسی بحران در سوریه که در وین برگزار شد و گفتگوهای جان کری با همتاهای خود و رایزنی با دیگر کشورها برای تحقق آتش بس افزود: هنوز داریم تلاش می‌کنیم گروه‌های مخالف رژیم بشار اسد را در سوریه با هم متحد کنیم. گروه‌های مخالف باید به شرایطی دست پیدا کنند که بتوانند بر سر میز مذاکره و به گفتگو بنشیند. همانگونه که در بیانیه پایانی نشست آمده است این فرآیندی شش ماهه است تا به چارچوبی برسیم برای تهیه پیش نویس قانون اساسی.

 

وی از جمله اقدام هایی را که در فاصله ژنو 2012 تا وین 2015 صورت گرفت یکی افزایش تعداد کشورهای مذاکره کننده از ده کشور به بیست کشور و دیگری رسیدن به اجماع بر سر این مهم خواند که گروه تروریستی داعش و جبهه النصره بخشی از آتش بس نیستند و نیروی بین المللی ائتلاف به مبارزه برای به شکست کشاندن و نابودی آنها ادامه خواهد داد.

 

روز شنبه (23 آبان ماه) نشستی با حضور کشورهای عربی، اروپایی و ایران، روسیه و آمریکا در وین درباره حل بحران سوریه برگزار شد.

 

مشارکت کنندگان در نشست وین درباره سوریه در بیانیه پایانی این نشست توافق کردند که طی یک ماه آینده نشست جدید دیگری برای ارزیابی پیشرفت درباره رسیدن به آتش بس و آغاز روند سیاسی در این کشور بحران زده برگزار کنند.

 

بر اساس بیانیه پایانی، نمایندگان کشورهای مشارکت کننده، توافق کردند که بر اساس جدول زمانی تعیین شده و طی شش ماه حکومت انتقالی تشکیل شده و با وجود اختلافات درباره سرنوشت "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه، انتخابات طی 18 ماه آینده برگزار شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :