موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/25677 :کد

0

۲فرمول مفیدسوریه؛خشکاندن منابع مالی تروریست ها وراهکار سیاسی

  پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ — ۱۱:۴۱
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -۲فرمول مفیدسوریه؛خشکاندن منابع مالی تروریست ها وراهکار سیاسی

بحران در منطقه به طور عام و سوریه به شکل خاص زمانی به پایان می رسد که اراده بین المللی بر خشکاندن منابع مالی تروریست ها و توجه به راهکار سیاسی قرار گیرد.

بحران در منطقه به طور عام و سوریه به شکل خاص زمانی به پایان می رسد که اراده بین المللی بر خشکاندن منابع مالی تروریست ها و توجه به راهکار سیاسی قرار گیرد.


به گزارش تحلیل ایران ،سوریه و روند تحولات آن همچنان مورد توجه جامعه بین المللی است.از زمانی که بحران در این کشور در حدود پنج سال قبل شروع شد کشورهای فتنه گر علیه دمشق توطئه های بی شماری کرده اند.غربی ها به همراه همپیمانان منطقه ای خود از جمله ترکیه و سعودی ها و قطری ها علاوه بر تجهیز گروه های تروریستی در سوریه در راستای براندازی نظام بشار اسد حرکت کردند و حتی ترکیه در برخی موارد خود به طور مستقیم وارد شد.


ترکیه علاوه بر اجازه دادن به تروریست ها برای ورود به سوریه تحرکات خصمانه ای علیه دمشق انجام داد.به موازات آن رژیم صهیونیستی نیز به ویژه در جبهه قنیطره از هیچ کمکی به گروه های تروریستی دریغ نکرد.


غربی ها و همپیمانان منطقه ای آنها مدتی کوشیدند که مشابه اقدام لیبی از طریق شورای امنیت مسیر براندازی نظام سوریه را دنبال کردند اما نتیجه ای نگرفتند و پس از آن به سراغ گزینه سلاح شیمیایی سوریه رفتند تا به این بهانه اقدام و دخالت نظامی صورت دهند که این تلاش نیز ناکام ماند.سعودی و قطری ها با حمایت آمریکایی ها و غربی ها گروه های مختلفی را تجهیز کردند و جالب اینکه از این گروه ها به عنوان مخالفان میانه رو نام برده و می برند.


توطئه همه جانبه علیه سوریه ادامه داشت تا اینکه روسیه به طور مستقیم وارد جنگ شد.بدون شک ورود مسکو به جبهه روسیه جدای از منافع استراتژیکی که کرملین دنبال می کند برای غرب و همپیمانان منطقه ای آنها خوشایند نبود.

 

ورود روسیه و حملات آن به مواضع تروریست ها اعتراض غربی ها را به دنبال داشت.خشم آنها به این دلیل بود که همه آنچه در سر می پروراندند را در معرض خطر می دیدند.آنها مدعی بودند که حملات هوایی روسیه و سوریه به مواضع تکفیری ها، افراد غیر نظامی را هدف قرار می دهد!

اما مشکل واقعی غربی پس از ورود روسیه به جبهه جنگ علاوه بر نگرانی های سنتی از گسترش دامنه نفوذ رقیب یعنی مسکو، آشکار شدن ناکارآمدی ائتلافی بود که غربی ها و همپیمانان منطقه ای آنها تشکیل داده بودند.

 

ائتلاف تحت رهبری آمریکا در مدت فعالیت خود عملا موثر نبوده است زیرا اگر فعال بود باید قدرت داعش و دیگر گروه های تروریستی رو به افول می گذاشت در حالی که از زمان تشکیل این ائتلاف، داعش در عراق الرمادی دومین مرکز استان را اشغال کردند و در سوریه نیز تروریست ها درتدمر و برخی مناطق دیگر تهاجمی عمل کردند.

 

قدر مسلم آن است که آمریکا به دنبال نابودی داعش نیست بلکه به دنبال مهار و استفاده ابزاری از آن است.واشنگتن در حال حاضر داعش را بهترین ابزار برای تحقق نیات خود در منطقه خاورمیانه یافته است و گروههای تکفیری نقشه های آمریکا را اجرایی می کنند.

اقدام نظامی روسیه در سوریه سبب شد تا ارتش نبردهای زمینی را آغاز کند و در مناطق مختلف ازجمله حلب، لاذقیه، حومه دمشق و دیگر مناطق به دستاوردهای چشمگیری دست یابد.همزمان با این پیشروهای ارتش سوریه در جبهه های جنگ در عرصه سیاسی نیز تلاش ها دنبال و نشست وین برگزار شد و در آن تصمیماتی گرفته شد.

 

اما حملات نوامبر 2015 که ناشی از تروریسم مورد حمایت غرب بود به مثابه شوک بزرگی به آنها بود. در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ در آغاز ساعت ۲۱:۱۶ به وقت اروپای مرکزی، یک رشته از حملات هماهنگ‌شدهٔ تروریستی متشکل از تیرباران‌های دسته‌جمعی و بمب‌گذاری‌های انتحاری در منطقه‌های یکم، دهم و یازدهم شهر پاریس، فرانسه رخ داد. این حملات تروریستی در نزدیکی ورزشگاه استاد دو فرانس  در سن-دنی، شمال پاریس، و ایل دو فرانس به وقوع پیوست. حداقل سه انفجار جداگانه و شش تیراندازی در محدودهٔ پاریس ، و یک گروگان‌گیری در تئاتر بتکلان انجام شد که بین ۶۰ تا ۱۰۰ نفر گروگان گرفته شده‌بودند.

 

حداقل ۱۲۹ نفر که، ۸۷ نفر از آنها در تئاتر بتکلان بوده‌اند کشته و بیش از ۳۵۲ نفر بر اثر حملات مجروح شدند. بعلاوه کشته‌شدگان غیرمسلح، هشت نفر از مهاجمان نیز کشته‌شده‌اند و مقامات در جستجوی باقیمانده همدستان مهاجمان هستند.یک گزارش بیان داشته که شش فرد مسلح درگیر بوده‌اند.در یک بیانیه تلویزیونی ، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه وضعیت فوق‌العاده و انسداد تمامی مرزهای فرانسه به صورت موقت را اعلام کرد.داعش مسئولیت این اقدامات تروریستی را به عهده گرفت.

 

این حملات بیش از هر موضوع دیگری تاوان حمایت های بی دریغ غربی ها از تلاش های آل سعود و مدارس و مراکز تروریست پرور آن بود.این حملات این سئوال بزرگ را به وجود آورد که چرا باید قراردادهای تسلیحاتی و پول سعودی ها مهمتر از جان اتباع کشورهای غربی باشد؟

واقعیتی که غربی ها همواره آن را نادیده گرفته اند نقش سعودی ها و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس در تقویت تروریسم است.موضوعی که هیچگاه نمی خواهند به آن اعتراف کنند.

 

پس از این حملات، فرانسه به روسیه پیشنهاد داد که به ائتلاف فراگیر بین المللی ملحق شوند که پوتین هم استقبال کرد.این دستاورد بزرگی برای پوتین محسوب می شد زیرا روسیه را از انزوایی سیاسی و حتی اقتصادی که غرب از زمان ملحق کردن شبه جزیره کریمه به خاک روسیه گرفتار کرده بود خارج می شود.ترکیه نیز اخیرا ابراز آمادگی کرده است که به ائتلاف بین المللی برای جنگ با داعش ملحق شود و این به معنی دست برداشتن از شرط براندازی نظام سوریه است.

اما آنچه هم اکنون بیش از قبل به همگان اعم از شرقی ها و غربی ها ثابت شده است خطری به نام داعش است و اینکه راهکار سیاسی کوتاه ترین راه برای مقابله با این خطر است.

در این میان عاقلانه است که غربی ها دست از لجاجت بردارند و با نظام سوریه همکاری به ویژه در زمینه اطلاعاتی داشته باشند تا بتوانند این خطر قوی که آنها را در درون کشورهایشان تهدید می کند برطرف کنند.

 

نکته پایانی اینکه تا زمانی که منابع مالی و تسلیحاتی تروریست های تکفیری خشکانده نشود نمی توان امیدوار بود که جنگ علیه تروریسم به نتیجه دلخواه دست یابد.تا زمانی که برخی کشورها حامی تکفیری ها هستند و برخی افراد ثروتمند و جمعیت ها تحت پوشش امور خیریه به تروریسم دامن می زنند انتظار حل بحران سوریه و مشکل تروریسم دشوار است.

 منبع : مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :