موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/25763 :کد

0

شعاع تهدید خطرخشکی دریاچه ارومیه

  پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ — ۲۱:۴۶
تعداد بازدید : ۲۶۱   
 تحلیل ایران -شعاع تهدید خطرخشکی دریاچه ارومیه

مدیر مشارکت های مردمی شرکت امور آب آذربایجان شرقی گفت: خطر خشکیدن دریاچه ارومیه تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری این دریاچه را تهدید می کند.

 مدیر مشارکت های مردمی شرکت امور آب آذربایجان شرقی گفت: خطر خشکیدن دریاچه ارومیه تا شعاع 500 کیلومتری این دریاچه را تهدید می کند.

فرهاد پاک نیا، روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی به منظور تبیین برنامه های مرتبط با احیای دریاچه ارومیه و طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی، افزود: در این راستا مشارکت مردم در اجرای طرح احیای این دریاچه مهم و تاثیر گذار بوده و رسانه ها نیز نقش راهبردی در این زمینه ایفا می کنند.
وی اظهار کرد: برای مقابله با بحران آب و احیای دریاچه ارومیه که دو چالش بزرگ زیست محیطی کشور محسوب می شود، ستاد احیای دریاچه ارومیه طرحی در راستای شفاف سازی مخاطرات این موضوع با همکاری خبرنگاران استان اجرا می کند.
وی یادآوری کرد: نقش اصحاب رسانه در آگاه سازی و حساس سازی هر موضوعی بر کسی پوشیده نبوده و در زمینه فرهنگ سازی در جامعه و موفقیت در اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه پررنگ و مهم است.
مدیر مشارکت های مردمی شرکت امور آب آذربایجان شرقی اظهار کرد: ایران جزو پنج کشور اول جهان در ارتباط با تنش های بحران آب بوده و در این طرح تلاش می شود با کمک رسانه ها علاوه بر مقابله با این بحران ها در کل کشور، استان های همجوار دریاچه ارومیه نیز در راستای احیای این دریاچه گام برداشته شود.
پاک نیا، تشکیل شرکت های تعاونی آبران را برای اجرای طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی ضروری خواند و ادامه داد: در این طرح تلاش می شود نقش مدیریتی این طرح به مردم و بهره برداران منابع آبی واگذار شود.
وی گفت: در این طرح در راستای کاهش مصرف آب کشاورزان و استفاده از روش های نوین آبیاری به جای روش های سنتی که هدر رفت بیشتری دارد، اقدام های لازم انجام می شود.
مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: هم اکنون مردم بحران آب و خشکی دریاچه ارومیه را به خوبی احساس و لمس نمی کنند که در این ارتباط و آگاه سازی مردم، رسانه ها می توانند نقش اساسی ایفا کنند.
محمدرضا عزیزپور، با اشاره به نظام مند کردن تمام اطلاع رسانی های طرح احیای دریاچه ارومیه و بحران آب در استان، افزود: این شرکت برخی از محورهای رسانه ای را در بیش از 50 موضوع گردآوری و در اختیار رسانه ها قرار می دهد تا رسانه ها با توجه به این موضوع ها اطلاع رسانی و شفاف سازی کنند.
مدیر امور منابع آب مراغه نیز در این جلسه گفت: مراغه از شهرهایی است که به صورت غیر مستقیم در طرح احیای دریاچه ارومیه نقش آفرینی می کند و هم اکنون تمامی طرح های این مدیریت در راستای تعادل بخشی مصرف آب های زیر زمینی انجام می شود.
عبدالله فرمانی، افزود: تعادل بخش آب های زیر زمینی طرحی ملی بوده که هم اکنون تمام کشور درگیر اجرای آن بوده تا بتوان در سال های آینده راهکارهای بلند مدتی در راستای عبور از این بحران اتخاذ و انجام داد.
وی اظهار کرد: تعیین تکلیف چاه های حفر شده غیرمجاز قبل از سال 85، انسداد چاه های غیرمجاز حفر شده بعد از سال 85، حریم گشایی رودخانه های مراغه و سوق دادن کشاورزان به سمت استفاده از روش های نوین آبیاری از جمله طرح های اجرایی این مدیریت است.
پارک ملی دریاچه ارومیه، از زیستگاه های طبیعی جانوران با وسعت ۴۶۲۶۰۰ هکتار در شمال غرب ایران بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی واقع شده و یکی از ۹ ذخیره گاه زیست کره در ایران است.
بدنبال خشکیدن این دریاچه مساحت آن در تابستان امسال به حدود ۶هزار کیلومتر مربع رسید. دریاچهٔ ارومیه، بزرگ ترین دریاچهٔ داخلی ایران و دومین دریاچهٔ بزرگ آب شور دنیاست و به طور عمده از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.
دریاچه ارومیه زیستگاه ۲۱۲ گونه از پرندگان٬ ۴۱ گونه خزنده٬ ۷ گونه دوزیست و ۲۷ گونه از پستانداران شامل گوزن زرد ایرانی است.
این زیست بوم به صورت بین المللی توسط یونسکو به عنوان منطقه تحت حفاظت به ثبت رسیده است. 
سازمان محیط زیست ایران اکثر نقاط این دریاچه را به عنوان پارک ملی شناسایی کرده است.
این دریاچه با داشتن بیش از 102 جزیره بزرگ و کوچک محل توقف پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو٬ پلیکان٬ کفچه نوک٬ اکراس٬ لک لک٬ اردک پیسه٬ نوک خنجری٬ چوب پا٬ و مرغ نوروزی می باشد.
به خاطر شوری بیش از حد دریاچه هیچ نوع ماهی در این دریاچه زندگی نمی کند، با این حال دریاچه ارومیه یکی از زیستگاه های مهم سخت پوست آرتمیا شناخته می شود. 
این سخت پوست یکی از منابع اصلی تغذیه پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو به شمار می آید. 

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :