موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/25911 :کد

0

باید متوجه تبعات بسته نشدن پرونده ایران در آژانس بود

  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ — ۱۳:۳۸
تعداد بازدید : ۲۴۳   
 تحلیل ایران -باید متوجه تبعات بسته نشدن پرونده ایران در آژانس بود

معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به نزدیک بودن انتشار گزارش نهایی آژانس عنوان داشت که بسته نشدن سوالات مربوط به پی ام دی می تواند تبعاتی را برای هر دو طرف داشته باشد.

معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به نزدیک بودن انتشار گزارش نهایی آژانس عنوان داشت که بسته نشدن سوالات مربوط به پی ام دی می تواند تبعاتی را برای هر دو طرف داشته باشد.


به گزارش خبرنگار مهر، با نزدیک شدن به ماه دسامبر موعد اعلام شده برای انتشار گزارش نهایی آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز فرا می رسد.

 

یکی از موارد مهمی که قرار است در این گزارش به آن پرداخته شود موضوع پی ام دی یا همان سوالات ادعایی در خصوص فعالیت هسته ای ایران در سال های گذشته است که غربی های مدعی هستند نظامی بوده است.

در همین رابطه یکی از افرادی که در خصوص این موضوع اظهار نظر کرده است «مارک فیتزپاتریک» معاون پیش وزیر امور خارجه آمریکاست که از احتمال بسته نشدن پرونده پی ام دی سخن گفته است.

 

مسلما اگر این موضوع در گزارش نهایی آژانس پایان نیابد تغییراتی در اجرای برجام (برنانه جامع اقدام مشترک) بروز می کند.

«مارک فیتزپاتریک» مدیر برنامه خلع سلاح و منع اشاعه موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) در خصوص این موضوع که اگر در گزارش جدید آژانس موضوع «پی ام دی» بطور کامل به سرانجام نرسد چه سرنوشتی در انتظار برجام خواهد بود؟ بهخبرنگار مهر گفت: انتظار من این است که گزارش آتی آژانس که احتمالا در تاریخ دوم دسامبر منتشر می شود گزارشی مبهم باشد. این احتمال وجود دارد که در این گزارش به این نکته اشاره شود که ایران به چه پرسش هایی پاسخ داده و چه دسترسی هایی را نیز برای آژانس فراهم کرده است.

 

وی افزود: بر همین اساس همانگونه که پیشتر گفته ام برخی از پرسش های آژانس بدون پاسخ می ماند. این امر موجب می شود که آژانس موضوع ایران را به عنوان یک مورد ویژه همچنان مد نظر قرار داده و پرونده پی ام دی نیز بصورت کامل بسته نشود.

وی افزود: بسته نشدن سوالات مربوط به پی ام دی می تواند تبعاتی را برای هر دو طرف داشته باشد.

 

این ادعای فیتزپاتریک در حالی است که «رضا نجفی» نماينده دائم ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که براساس بند ١٤برجام، ١+٥ متعهداست قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس ارائه دهند که هدف آن بستن موضوع پی ام دی است. وي تصریح کرده است: باید توجه شود که طبق بند ۱۴ برجام، اعضای ۱+۵ متعهد هستند قطعنامه ای را به {اجلاس ۲۴ آذر} شورای حکام ارائه کنند که هدفش بستن موضوع (closing the issue) است. طرفهای مقابل هم می دانند که شرط اجرای برجام بسته شدن پرونده است.

 

فیتزپاتریک در ادامه این گفتگو  بدون توجه به انجام تعهدات طرف مقابل ایران مدعی شد: این موضوع (بسته نشدن پرونده پی ام دی) نباید ایران را از عمل به تعهدات خود در برجام بازدارد تا تاریخ اجرای برجام به تاخیر بیافتد. اما با این وجود من انتظار دارم گروهی در ایران بسته نشدن پرونده پی ام دی را مورد توجه قرار داده و همین امر موجب تاخیر در ارسال ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به خارج شده، در تغییر فعالیت سایت اراک تاخیر ایجاد کرده و همچنین متوقف کردن فعالیت سانتریفیوژها در فوردو را نیز با تاخیر مواجه کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :