موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست جامعه

a/26119 :کد

0

چربی عامل بقای مرجان ها در مقابل تغییرات اقلیمی

  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ — ۰۹:۰۰
تعداد بازدید : ۳۰۴   
 تحلیل ایران -چربی عامل بقای مرجان ها در مقابل تغییرات اقلیمی

محققان کشف کرده اند که چربی عامل بقای مرجان ها در مقابل تغییرات جوی کنونی است.

محققان کشف کرده اند که چربی عامل بقای مرجان ها در مقابل تغییرات جوی کنونی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه ایالتی اوهایو در تحقیقات سال گذشته خود دریافته بودند که چربی در کوتاه مدت به بقای مرجان ها در مقابل فشار گرمایی ناشی از تغییرات اب و هوا کمک می کند. اما در حال حاضر به نظر می رسد که در طولانی مدت هم چربی ها نقش بسزایی دارند.

 

محققان در مطالعه اخیر خود دریفتند که گونه های مرجانی دارای ذخیره چربی که در مطالعه مقاومت گرمایی سال ۲۰۱۴، بیشترین مقاومت را از خود نشان دادند، در مقایسه با سایر مرجان هایی که ذخیره چربی کمتری داشتند، یک سال بعد کاملا احیا شده بودند.

 

«ورنا شوف»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مرجان های گرمسیری بی نهایت نسبت به فشار گرمایی حساس هستند. سه گرمایش بزرگ جهانی از دهه ۱۹۸۰ تاکنون روی داده است و احتمالاً در اواخر این قرن، هرسال روی خواهد داد. از اینرو مهم است بدانیم که چگونه مرجان های دریایی می توانند در مقابل این گرمایش ها دوام بیاورند.»

 

مرجان ها موجودات دریایی بسیار مهمی بشمار می آیند که در صورت گرمازدگی مستعد آسیب های ناشی از طوفان ها و بیماری ها خواهند بود.

مطالعات اخیر نشان داده است که چربی مولفه اصلی بقای مرجان ها در سال های بعد بوده است. حفظ تپه های مرجانی نقش بسزایی در حفظ اکوسیستم دریایی دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :