موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/26138 :کد

0

سفرهیاتی ازحماس به تهران در آینده نزدیک

  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ — ۱۰:۳۴
تعداد بازدید : ۳۰۶   
 تحلیل ایران -سفرهیاتی ازحماس به تهران در آینده نزدیک

نماینده جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در لبنان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از مقاومت و ملت فلسطین حمایت همه جانبه می کند، خواستارقطع هرگونه رابطه و تماس کشورهای عربی واسلامی بارژیم صهیونیستی شد

«علی برکه» نماینده جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در لبنان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از مقاومت و ملت فلسطین حمایت همه جانبه می کند، خواستار قطع هرگونه رابطه و تماس کشورهای عربی و اسلامی با رژیم صهیونیستی شد.

 

همزمان با هر انفجار تروریستی در لبنان، حرف و حدیث ها درباره اردوگاه های فلسطینی نشین در لبنان به ویژه عین الحلوه در شهر صیدا در جنوب لبنان اوج می گیرد، عده ای سیل اتهام ها را به این اردوگاه ها نسبت می دهند و از آنها به عنوان بمب ساعتی و پایگاه تروریست های تکفیری یاد می کنند.


به گزارش تحلیل ایران گروه های تروریستی تکفیری از جمله داعش با سوء استفاده از این نقطه ضعف، همواره درصدد فتنه انگیزی بین لبنانی ها و همچنین ایجاد فتنه بین لبنان حامی و پایگاه مقاومت که با رژیم صهیونیستی جنگیده است و فلسطینی های مقیم لبنان بوده است.
خوشبختانه گروه های فلسطینی هر بار و به موقع با اتخاذ موضعی یکپارچه جلوی این فتنه انگیزی ها را گرفته اند.


جنبش مقاومت اسلامی (حماس) یکی از بارزترین این گروه ها است که بر التزام فلسطینی ها به قوانین لبنان و عدم حمایت از افراد مجرم و خلافکار اصرار می ورزد.
بر همین اساس و پس از انفجارهای تروریستی منطقه برج البراجنه در ضاحیه جنوبی بیروت و در مجاورت یکی از بزرگترین اردوگاه های فلسطینی در بیروت، جنبش حماس تلاش های فراوانی را برای کنترل و مهار واکنش های به این جنایت انجام داد.
علی برکه نماینده حماس در لبنان در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا یک بار دیگر انفجارهای تروریستی انتحاری هفته گذشته در منطقه برج البراجنه واقع در ضاحیه جنوبی بیروت را محکوم کرد و هدف از آن را ضربه زدن به لبنانی ها ، فلسطینی ها و سوری ها و ایجاد فتنه فلسطینی – لبنانی دانست.


برکه اظهار داشت: برخلاف تصور تروریست ها، این اقدام جنایتکارانه وحدت بین دو ملت فلسطین و لبنان را به دنبال داشت و تمام گروه ها و احزاب فلسطینی موجود در لبنان و خارج از لبنان به ویژه رهبران جنبش حماس به شدت آن را محکوم کردند.
وی گفت: خالد مشعل رییس دفتر سیاسی حماس و معاون او اسماعیل هنیه در تماس های جداگانه با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله ، نبیه بری رییس پارلمان لبنان و تمام سلام نخست وزیر، مراتب همبستگی و همدردی خود را با ملت برادر لبنان اعلام و ضمن محکوم کردن این جنایت ددمنشانه، بر لزوم تقویت روابط برادرانه بین ملت های لبنان و فلسطین و تلاش برای حفظ وحدت برای مقابله با رژیم صهیونیستی که درصدد ایجاد فتنه بین مسلمانان است، تاکید کردند.


نماینده حماس در لبنان، اظهارات سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله را که یک روز پس از انفجارهای تروریستی ایراد شد، در همین راستا ارزیابی کرد و با بسیار مهم دانستن آن، گفت: سید حسن نصرالله به هدف داعش پی برد و در سخنان خود تاکید کرد که مردم بی گناه فلسطین هیچ ارتباطی با این جنایت ندارند و هدف اصلی این گونه اقدامات جنایتکارانه، ایجاد فتنه بین لبنانی ها و فلسطینی ها و بین اهالی ضاحیه و اردوگاه برج البراجنه و سایر اردوگاه های فلسطینی است.
برکه به فرازهایی از سخنرانی سخنرانی دبیرکل حزب الله اشاره کرد و گفت که دبیرکل حزب الله خواستار ناکام ساختن عاملان انفجارهای تروریستی انتحاری ( گروه های تکفیری و رژیم صهیونیستی) دردستیابی به اهداف فتنه انگیزانه شد و بر تقویت روابط با فلسطینی های مقیم لبنان و بهبود اوضاع اردوگاه ها نه فقط در بعد امنیتی بلکه از حیث اجتماعی ، انسانی و اقتصادی دعوت کرد.


وی با اشاره به اهمیت و لزوم همکاری قوی و مستحکم گروه های فلسطینی با نهادهای رسمی امنیتی لبنان و همچنین حزب الله و جنبش امل خاطرنشان کرد که بعداز انفجارهای تروریستی انتحاری اخیر در منطقه برج البراجنه تجربه مهمی در زمینه این همکاری ها رقم خورد.
نماینده حماس در لبنان تصریح کرد: همکاری گروه های فلسطینی با نهادهای امنیتی لبنان و حزب الله و جنبش امل، به آرام شدن اوضاع و پیشگیری از بروز فتنه منجر شد و در نتیجه این همکاری ها یک دستگاه آپارتمان واقع در اطرف اردوگاه برج البراجنه که تروریست ها در آن سکونت داشتند به تصرف نیروهای امنیتی لبنان درآمد.
علی برکه که به نظر می رسد بیش از هر چیز نگران فتنه انگیزی در میان لبنانی ها و فلسطینی های مقیم این کشور است، مرتب از تعبیربرادرانه در توصیف روابط بین دو طرف استفاده می کرد.

** اردوگاه ها صندوق پستی نیستند
وی مخالفت حماس و دیگر گروه های فلسطینی با سوء استفاده از اردوگاه های فلسطینی نشین در لبنان برای برهم زدن آرامش، ثبات و امنیت داخلی لبنان را دیدگاهی ثابت و قطعی آنها خواند و گفت: جنبش حماس نمی خواهد اردوگاه ها به صندوق پستی برای رساندن پیام به طرف های مختلف در لبنان تبدیل شود.
نماینده حماس در لبنان هنگام سخن گفتن از گروه های تکفیری، با لحنی تند اظهار داشت: خط قرمز جنبش حماس این است که نباید اردوگاه ها به مکانی برای توطئه های داعش و سایر گروه های تکفیری تبدیل شود و از آن برای ضربه زدن به مقاومت و حزب الله و یا هر طرف دیگری در لبنان سوء استفاده شود.

** روابط ممتاز حماس و حزب الله
علی برکه تماس مقامات رده اول جنبش حماس با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله را نشانه روابط ممتاز حماس با حزب الله دانست و گفت: البته این تنها موردی نیست که تماس هایی بین دو طرف برقرار می شود.
وی درهمین رابطه افزود: سید حسن نصرالله در جریان تجاوز سال گذشته رژیم صهیونیستی به غزه، به منظور ابراز همبستگی با مقاومت فلسطین و محکوم ساختن این تجاوز، با خالد مشعل تماس گرفت، مورد دیگر تماسی بود که خالد مشعل در قضیه تجاوز رژیم صهیونیستی به قنیطره و شهادت برادر جهاد مغنیه و چند تن از نیروهای مهم حزب الله با سید حسن نصرالله برقرار کرد و این حادثه را به وی تسلیت گفت.
نماینده حماس در لبنان ، تماس های مستمر بین حزب الله و حماس را موجب نقش بر آب شدن توطئه هایی دانست که هدف آنها تخریب وجهه حزب الله و رودرو کردن آن با مردم فلسطین و نیز کوچاندن فلسطینی های مقیم لبنان به اروپا انجام می گیرد، همانند سوری هایی که هنگام مهاجرت به اروپا جان خود را از دست می دهند.


علی برکه، تحقق این دو هدف را خدمت بزرگی به رژیم صهیونیستی دانست و گفت: رژیم صهیونیستی می خواهد فلسطینی ها را تا حد امکان از سرزمین فلسطین دور سازد و به ویژه رفتن به اروپا باعث فراموشی حق بازگشت شود.
وی هدف از انفجارهای تروریستی منطقه برج البراجنه را نیز در همین چارچوب ارزیابی و درعین حال برای آرام کردن کسانی که ابراز نگرانی می کنند، تاکید کرد: رابطه تاریخی ملت مبارز فلسطین و مقاومت اسلامی لبنان و خون هایی که دو طرف در راه آزادی قدس و حماست از قضیه فلسطین نثار کرده اند باعث می شود نگرانی ها در این زمینه رنگ ببازد.
نماینده حماس به جزییات تلاش ها و اقداماتی اشاره کرد که حماس بعد از وقوع انفجارهای تروریستی در منطقه برج البراجنه برای ممانعت از تحقق این توطئه ها به کار گرفت.


وی گفت: یکی از اقدامات حماس، ابتکار عملی است که به منظور تقویت روابط برادرانه بین لبنانی ها و فلسطینی ها از سال گذشته در اردوگاه عین الحلوه به اجرا درآمده و در پیشگیری از شروع اقدامات ترویستی از اردوگاه ها تاثیر زیادی داشت.
علی برکه با ابراز اطمینان از اقدامات صورت گرفته در داخل اردوگاه ها پا را فراتر گذاشت و گفت که هیچ کس نمی تواند ثابت کند، فلان اقدام تروریستی از اردوگاه های فلسطینی نشین نشات گرفته و یا فلان خودروی بمب گذاری شده از این اردوگاه ها خارج شده است.
نماینده حماس در لبنان افزود: تبعه فلسطینی که عملیات جنایتکارانه تروریستی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت را انجام داد از اهالی اردوگاه ها نبود بلکه در روستای بیساریه لبنان سکونت داشت و فریب احمد الاسیر شیخ تکفیری زندانی را خورده بود.
وی اضافه کرد:انتحاری های انفجارهای تروریستی منطقه برج البراجنه نیز هیچ ارتباطی با اردوگاه های فلسطینی نداشتند و اساسا فلسطینی نبودند بلکه از اهالی تدمر سوریه بودند و از طریق مرزها به لبنان آمده و در محله برج البراجنه ضاحیه جنوبی بیروت که مسافت دویست متری با اردوگاهی فلسطینی نشین با همین نام دارد، ساکن شده بودند.


به اعتقاد علی برکه، این وقایع نشان می دهد که اردوگاه فلسطینی نشین برج البراجنه و اهالی آن هیچ ارتباطی با انفجارهای تروریستی اخیرو دیگر حوادث امنیتی ندارند.
ازهمین رو وی با ابراز تاسف از اتهام زنی برخی رسانه های لبنانی به فلسطینی ها، نسبت به تحریک های رسانه ای مشکوک در این زمینه هشدار داد.
نماینده حماس درباره تکفیری ها در اردوگاه های فلسطینی نشین در لبنان تصریح کرد: اردوگاه های فلسطینی نشین بخشی از خاک لبنان هستند که همه نوع تفکر و افرادی در آن یافت می شود.
وی وجود سلفی های افراطی و تفکرهای نزدیک به القاعده و داعش را در اردوگاه ها منتفی ندانست و درعین حال اذعان کرد که مقابله با این گونه افکار بسیار دشوار است و جنبش حماس در مقابل دولت لبنان صرفا مسئولیت رفتارهای اشخاص و نه تفکرات آنها را عهده دار می شود.
علی برکه همچنین به وجود سازوکاری برای تماس فلسطینی ها با مقامات رسمی لبنان به منظور حل مشکلات اشاره کرد و گفت که این تماس ها در اردوگاه های عین الحلوه و میه و میه از طریق گروه مشترک فلسطینی و در اردوگاه برج البراجنه از طریق کمیته امنیتی موجود در اردوگاه پیگیری می شود.

** برنامه سرشماری پناهجویان سوری در اردوگاه های فلسطینی نشین
نماینده حماس در لبنان از تلاش هایی پرده برداشت که برای تقویت این سازوکار در جریان است و گفت: در همین چارچوب به زودی برنامه سرشماری از پناهجویان سوری ساکن اردوگاه ها انجام خواهد شد تا ضمن کنترل وابستگی ها و تحرکات آنها مانع از بروز فتنه و دو دستگی بین لبنانی ها و فلسطینی ها شویم.
وی با اشاره به هوشیاری و مراقبت تمام گروه های فلسطینی برای پیشگیری از هرگونه اقدام تروریستی در داخل اردوگاه ها، بر وجود همکاری دائم با ژنرال عباس ابراهیم مدیرکل اداره امنیت عمومی لبنان تاکید کرد.
با این حال وی نسبت به ادامه هرگونه برخورد اجتماعی ، انسانی و اقتصادی ظالمانه با فلسطینی ها هشدار داد و فقر و بیکاری را مهمترین عوامل جذب برخی فلسطینی ها به سمت داعش و دیگر گروه های تروریستی تکفیری دانست.
گفت وگو با علی برکه را نمی توان به مشکلات موجود در اردوگاه های فلسطینی نشین منحصر کرد.
بنابراین اوضاع کنونی فلسطین به ویژه در شرایطی که شاهد انتفاضه سوم ملت فلسطین هستیم یکی از محورهای مهم این گفت وگو است.
نماینده حماس در لبنان با تقدیر از ملت فلسطین تاکید کرد که مبارزه ملت فلسطین با اشغالگران صهیونیست از زمان حضور اشغالگران انگلیسی در این کشور آغاز شد، همچنان ادامه دارد و در آینده نیزتفنگ فلسطینی ها فقط به سوی صهیونیست ها نشانه می رود و در این رویکرد تغییری به وجود نخواهد آمد.

** تشکیل صندوق کمک به خانواده شهدای فلسطین
وی تاکید کرد: انتفاضه مبارک ملت فلسطین بخش جدایی ناپذیر این مسیر است که دفاع از مقدسات را به عنوان هدف مستقیم و فعلی خود انتخاب کرده اما هدف نهایی آن نابودی کامل اشغالگران است.
علی برکه انتفاضه ملت فلسطین را به منزله فرصتی برای اتحاد و یکپارچگی گروه های فلسطینی در رویارویی با دشمن رژیم صهیونیستی دانست.
از آنجا که مقابله با رژیم صهیونیستی نیازمند تلاش ها و کمک های فراوان کشورهای عربی و اسلامی است، نماینده حماس در لبنان از امت اسلامی خواست تا در حمایت از ملت فلسطین که درحال دفاع از قبله اول مسلمانان و مکان معراج رسول گرامی اسلام (ص) است، تحرکی بیشتر نشان دهد.
وی در همین چارچوب خواستار ایجاد صندوقی برای کمک به خانواده های شهدا و حمایت از رزمندگان در قدس و فلسطین شد.

** پرندگان ابابیل

علی برکه ملت فلسطین را به پرندگان ابابیل تشبیه کرد که در دفاع از مسجد الاقصی، با رژیم صهیونیستی و بنیامین نتانیاهو مبارزه می کنند تا مانع از تقسیم زمانی و مکانی و تخریب این مسجد مبارک و سیطره صهیونیست ها بر آن به منظور برپایی هیکل ادعایی شوند.

** مخالفت قاطع با تماس کشورهای اسلامی و عربی با دشمن صهیونیستی
نماینده حماس در لبنان با تاکید بر لزوم قطع هرگونه روابط و تماس کشورهای عربی و اسلامی با رژیم صهیونیستی، این گونه روابط را خدمت به منافع این رژیم و اشتباهی خطرناک خواند که به ضرر فلسطین تمام می شود.
برخی مقامات رسمی و غیررسمی چند کشورعربی از جمله آل سعود پنهان و آشکار با سرکردگان دشمن صهیونیستی ارتباط برقرار کرده و حتی خواستار همکاری و تشکیل ائتلاف با آن برای رویارویی با محور مقاومت شده اند.
علی برکه خاطرنشان کرد: همه می دانند که مذاکره و سازش با رژیم صهیونیستی هیچ سودی برای ملت فلسطین نداشته بلکه منجر به توسعه شش برابری شهرک سازی ها در کرانه باختری شده وعلاوه بر این رژیم صهیونیستی در سایه همین مذاکرات تلاش دارد بر مسجد الاقصی سیطره پیدا کند در حالی امت عربی و اسلامی در خوابی عمیق فرورفته است.

** ایران حامی ملت و مقاومت فلسطین
نماینده حماس در لبنان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهایی است که همواره در کنار مقاومت و ملت فلسطین قرار داشته و به طور همه جانبه از آن حمایت کرده است.
وی در گفت وگو با ایرنا مصرانه درخواست کرد تا این پیام به ملت ایران منتقل شود که « فلسطینی ها هرگز نمی توانند لوله تفنگ خود را به سمت کسانی نشانه بروند که از آنها حمایت و در سختی ها یاریشان کرده است.
علی برکه افزود: نباید این باور در ملت ایران ایجاد شود که یک فلسطینی به سفارت جمهوری اسلامی ایران دربیروت حمله کرده است و نباید حساب یک نفر را به پای همه ملت فلسطین نوشت.
نماینده حماس در لبنان تصریح کرد: شیخ احمد الاسیر با پشتیبانی برخی کشورها اقدام به جذب جوانان فلسطینی ساکن شهرک البیساریه کرد تا از آنها در اجرای این عملیات تروریستی استفاده شود.آنها ساکن اردوگاه های فلسطینی نشین نبودند و ملت فلسطین با این قبیل جنایت ها مخالف هستند.


همه گروه های فلسطینی این اقدام مجرمانه، ناجوانمردانه و ضد اسلامی را محکوم کردند وهرگز نمی پذیریم که ضرری متوجه حامیان و پشتیبانان ما شود.
انفجارهای تروریستی 28 آبان ماه سال 1392 مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت منجر به شهادت 25 تن از جمله حجت الاسلام و المسلمین « ابراهیم انصاری» رایزن فرهنگی ایران در لبنان، همسر یکی از دیپلمات های ایرانی و 4 تن از محافظان سفارت و همچنین زخمی شدن بیش از 150 تن دیگر شد.
گروه تروریستی تکفیری گردان های عبدالله عزام مسئولیت این جنایت تروریستی را برعهده گرفته است.
سرکرده این گروه تروریستی تکفیری در آن زمان ماجد الماجد تروریست سعودی بود.
شهید«رضوان فارس » معروف به « حاج رضا» سر تیم محافظان سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت با رشادت خود مانع تحقق کامل نیت شوم تروریست های تکفیری حمله کننده به سفارت و بروز فاجعه ای هولناک تر شد.
علی برکه که مسئول هماهنگی بین جنبش حماس با تهران است، در پایان گفت وگوی با ایرنا اظهارداشت که تلاش های صورت گرفته تا یک هیات به نمایندگی از جنبش حماس به زودی به جمهوری اسلامی ایران سفر کند.

/ منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :