موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/26188 :کد

0

ظهور داعش از عواقب دخالت نظامی فاجعه بار غرب در عراق است

  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ — ۱۳:۲۷
تعداد بازدید : ۲۱۷   
 تحلیل ایران -ظهور داعش از عواقب دخالت نظامی فاجعه بار غرب در عراق است

یک نماینده پارلمان اروپا حملات تروریستی پاریس را به دخالت های غرب در سوریه و عراق مرتبط دانسته و ظهور داعش را از عواقب دخالت نظامی فاجعه بار در عراق و خطاهای صورت گرفته در افغانستان دانست.

 

یک نماینده پارلمان اروپا حملات تروریستی پاریس را به دخالت های غرب در سوریه و عراق مرتبط دانسته و ظهور داعش را از عواقب دخالت نظامی فاجعه بار در عراق و خطاهای صورت گرفته در افغانستان دانست.
 

به گزارش تحلیل ایران، حملات تروریستی جمعه شب پاریس با بیش از 130 کشته و تعداد زیادی مجروح  شوک بزرگی به اتحادیه اروپا وارد کرده و سازمان های امنیتی و اطلاعاتی این اتحادیه را به شدت نگران کرده است.

این پرسش در ذهن سیاستمداران و مقامات اروپایی شکل گرفته است که واقعا علت وقوع چنین حمله تروریستی با این ابعاد گسترده در یکی از مهم ترین کشورهای اروپایی توسط داعش چیست؟ آیا اروپا باید در یکی از بزرگترین دستاوردهای خود یعنی پیمان شنگن بازنگری کند؟

در این میان افراط گرایان اروپا،  نیز به چنین شرایطی دامن زده و انگشت اشاره خود را به سوی یکی از ضعیف ترین اقشار جامعه اروپا یعنی پناهندگان دراز کرده اند و هجوم بالای این گروه ها را عامل وقوع حملات تروریستی در این اتحادیه می دانند.

خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در همین ارتباط گفتگویی را با خانم دکتر "کورنلیا ارنست" از نمایندگان بلند پایه حزب چپ پارلمان اروپا انجام داده است.

حملات تروریستی پاریس به دخالت نظامی غرب در سوریه و عراق مرتبط است

دکتر "ارنست" در پاسخ به این پرسش که آیا دخالت نظامی فرانسه در سوریه می تواند از دلایل حملات تروریستی پاریس باشد و آیا این درست بود که فرانسه فعالانه در جنگ سوریه وارد شود گفت: طبیعتا حملات تروریستی پاریس به جنگ در سوریه و عراق ارتباط دارد. اما در چارچوب یک جنگ همواره سخت است که بگوییم چه چیزی درست و چه چیزی غلط است. آنچه روشن است این است که جنگ در سوریه و عراق همچنان ادامه دارد.

ابراز نگرانی درباره تکرار خطاهای مشابه آمریکا بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر از طرف اروپا

این نماینده بلند پایه حزب چپ پارلمان  اروپا در ادامه گفتگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش که این حملات تروریستی چه عواقبی برای اروپا دارد و آیا اروپا و فرانسه را تغییر داده و پاسخ درست اروپا به ترور چیست گفت: این حملات تروریستی به خودی خود اروپا را تغییر نخواهند داد، این تغییرات را باید ما و دولت هایمان در اروپا ایجاد کنیم. بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 در آمریکا محدودیت های شدید و گسترده علیه حقوق شهروندی اعمال شد و تبعیض نژادی علیه مسلمانان و همه انسان هایی که ریشه در خاورمیانه داشتند افزایش پیدا کرد.من می ترسم که چنین شرایطی در انتظار ما هم باشد.

لزوم نشان دادن جایگاه مسلمانان در اروپا

وی افزود: این راه غلط است. البته داعش ادعا می کند که غرب و مسلمانان نمی توانند در کنار هم زندگی کنند. ما بیش از هزار سال است که این گونه زندگی کرده ایم. حالا این امر مهم است که نشان دهیم مسلمانان در اروپا یک جایگاه و رتبه ای دارند.

احتمال افزایش نژاد پرستی و اسلام ستیزی در اروپا بعد از حملات پاریس

دکتر "ارنست" در ادامه درباره سهم فرانسه و اروپا در شکل گیری چنین شرایطی و اینکه این حملات تروریستی چه تاثیراتی بر شرایط پناهندگان در این اتحادیه دارند گفت: همان طوری که در بالا گفته شد نژاد پرستی و نفرت از اسلام می تواند در اروپا ( متعاقب این حملات تروریستی) افزایش یابد و مثل همیشه  ضعیف ترین قشر اول از همه که همان پناهندگان هستند آسیب می بینند.

اجرای مجدد کنترل های مرزی اوضاع را بدتر می‌کند

وی در ادامه درباره کنترل های مجدد مرزی در اتحادیه اروپا در سایه هجوم پناهندگان نیز گفت: اجرای مجدد کنترل های مرزی در اروپا تنها اوضاع را بدتر می کند. این بسیار معقول تر است که از انرژی و منابع موجود استفاده کنیم تا بتوانیم پناهندگان را به صورت منظم و محترمانه بپذیریم.

ظهور داعش از عواقب دخالت نظامی فاجعه بار غرب در عراق است

این نماینده بلند پایه پارلمان اروپا در بخش پایانی این گفتگو در پاسخ به این پرسش آیا حملات تروریستی پاریس از عواقب دخالت نظامی غرب در خاورمیانه از جمله در عراق و افغانستان هم است گفت: ما می بینیم که ظهور تروریسم داعش بخصوص به عنوان یکی از عواقب دخالت نظامی فاجعه بار غرب در عراق در سال 2003 و خطاها و اشتباهاتی است که در افغانستان صورت گرفته است.

منبع: تسنیم

 

                               

اروپا     تروریست     غرب     عراق     امنیت    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :