موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ

a/262 :کد

0

ششم دی در آینه تاریخ معاصر ایران

  شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۵۵۱   

امروز شنبه ششم دی 1393 هجری خورشیدی، چهارم ربیع الاول 1436 هجری قمری، بیست و هفتم دسامبر 2014 میلادی است. 86 سال پیش در چنین روزی، قانون متحد الشکل شدن لباس های ایرانیان در مجلس شورای ملی به تصویب رسید.

مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

6 دی 1357
امام خمینی در گفت وگو با تلویزیون آلمان فرمود: هیچ دولتی را با وجود شاه تحمل نخواهم کرد. هدف ما برقراری جمهوری اسلامی است و در آینده نزدیک به آن خواهیم رسید.

6 دی 1357
یورش نظامیان به تظاهرات مردمی در قزوین 14 شهید برجای گذاشت.

  6دی 1357
امام خمینی در پیامی از اعتصاب کنندگان شرکت نفت تشکر و پشتیبانی خود را از آنها اعلام کردند و از ملت ایران خواستند که از اعتصاب کنندگان شرکت نفت حمایت کنند. دولت در این روز کارگران اعتصابی شرکت نفت را تهدید به محاکمه نظامی کرده بود.

6 دی 1357
در مراسم تشییع پیکر کامران نجات اللهی استاد دانشگاه، که با حضور دانشگاهیان و مردم برگزار شد، ماموران انتظامی و شرکت کنندگان با هم درگیر شدند که به کشته، زخمی و بازداشت شدن شماری مردم انجامید. استاد نجات اللهی روز گذشته در جریان حمله ی نظامیان به اعتصاب کنندگان در وزارت علوم شهید شده بود.

6 دی 1350
بیش از یک هزار و 600 تن از ایرانیان مقیم عراق از راه قصر شیرین وارد کشور شدند.

6 دی 1334
وزیر امور خارجه ی ایران در جمع نمایندگان مجلس سنا گفت: با توجه به حمله های مکرر عراق، قرارداد 1316 از نظر ما دیگر قابل تحمل نیست. در این روز ارتش در سراسر مرز مشترک با عراق به حال آماده باش درآمد.

6 دی 1332
تیمور بختیار فرمانده لشکر 2 زرهی با حفظ سمت، فرماندار نظامی تهران شد.

6 دی 1323
سرلشکر حسن ارفع به جای سرلشکر رزم آرا به ریاست ستاد ارتش منصوب شد.

6 دی 1313
دولت ایران از کشورهای خارجی خواست در نامه های رسمی خود از واژه پرشیا، پرس و پرسه به جای واژه ی ایران، استفاده نکنند. تا اوایل قرن بیستم، مردم جهان کشور ما را با عنوان رسمی«پارس یا پرشین» می شناختند.

6 دی 1307
قانون متحد الشکل شدن لباس های شهروندان ایرانی در مجلس شورای ملی به تصویب رسید و در آن تاکید شد، همه ی مردان ایرانی که به موجب مشاغل دولتی دارای لباس مخصوص نیستند...ملبس به لباس متحد الشکل بشوند.

6 دی 1302
دفتر مرکز اطلاعات با چاپ یک آگهی در روزنامه ی ایران اعلام موجودیت کرد، در این مطلب آمده است که در این مرکز اطلاعاتی، همه ی اخبار داخلی و خارجی گردآوری می شود.

6 دی 1290
ناصرالملک نایب السلطنه، بازداشت شد و تبعید گسترده ناراضیان از جمله نمایندگان مجلس، روزنامه نگاران و رجال سیاسی آغاز شد.

برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد3)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :