موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/26441 :کد

0

احیای جاده ابریشم سبب رونق مناسبات اقتصادی ایران وچین می‌شود

  یکشنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۴ — ۱۵:۱۴
تعداد بازدید : ۲۹۹   
 تحلیل ایران -احیای جاده ابریشم سبب رونق مناسبات اقتصادی ایران وچین می‌شود

قائم‌مقام وزیر بازرسی و نظارت چین احیای جاده ابریشم و توسعه ارتباطات و رونق مناسبات اقتصادی را مهم ارزیابی کرد

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، لیوجی آن چائو در دیدار با استاندار اصفهان اظهار داشت: گنبدهای فیروزه‌ای و آثار باستانی و باشکوه شهر اصفهان، نمایانگر فرهنگ و تمدن بالای اصفهان است و اینجانب در بازدید از این آثار خود را یک دانش‌آموز می‌دانم.

 

وی بابیان اینکه مدیریت استان اصفهان همانند حکومت بر نصف جهان است، گفت: اصفهان بزرگ‌ترین مرکز تمدنی ایران است و شما وظیفه‌ محافظت و ترویج فرهنگ بزرگ اصفهان را بر عهده دارید.

قائم‌مقام وزیر بازرسی و نظارت چین با بیان اینکه ایران و چین دو کشور با تمدن و باستانی هستند، افزود: این عناوین سبب افتخار هر دو کشور است و اصفهان خواهرخوانده‌ شهر باستانی و تاریخی شیان چین است.

وی افزود: خواهرخواندگی با یکی از شهرهای چین مانع افزایش مراودات با شهرهای دیگر نمی‌شود و سفارت‌های ایران و چین باید این موضوع را پیگیری نمایند و با وجود تمدن بالای دو کشور، در دوره‌ فعلی باید بتوانیم خودمان را به مراحل تکاملی برسانیم و عقب‌ماندگی‌های خود را جبران کنیم.

لیوجی آن چائو احیای جاده ابریشم و توسعه ارتباطات و رونق گرفتن مناسبات اقتصادی را مهم ارزیابی کرد و افزود: ‌ایران با یک فرصت مهم مواجه شده است و امیدوار هستیم که دو کشور بتوانند همکاری‌های بیشتری داشته باشند.

وی به گسترش ارتباطات اقتصادی، تجاری و ساخت‌وسازها و تأسیسات زیربنایی اشاره کرد و گفت: احداث خط راه‌آهن سریع‌السیر تهران- اصفهان- شیراز، گسترش باند فرودگاه اصفهان به‌منظور نزدیک کردن جهان با اصفهان از مواردی است که مدیران استان اصفهان می‌توانند بررسی نمایند.

قائم‌مقام وزیر بازرسی و نظارت چین با بیان اینکه دو طرف می‌توانند در زمینه‌های فرهنگی همکاری تنگاتنگ داشته باشند، اظهار داشت: این موضوع می‌تواند در سطح بین‌الملل تأثیرات زیادی داشته باشد.

وی هدف از این سفر را هماهنگ کردن همکاری‌های دو کشور برای مبارزه با فساد دانست و افزود: هر کشوری که بخواهد موفق شود باید قاطعانه با فساد مبارزه کند و باید بتوانیم با همکاری و شفافیت به این هدف دست‌یابیم.

وی افزود: برخی از کشورهای غربی با استاندارد دوگانه به ایران و چین نگاه می‌کنند و با سیاسی کردن مبارزه با فساد، اهداف دیگری را دنبال می‌کنند، ما باید برنامه‌های خود را به‌خوبی به انجام برسانیم و با حمایت از مردم اعتماد آن‌ها را بالا ببریم که خوشبختانه در طول چند سال اخیر این کار صورت گرفته است.

استاندار اصفهان نیز اظهار داشت:‌ دو کشور از نظر فرهنگ و تمدن سرآمد کشورهای جهان هستند و سابقه‌ همکاری دو طرف به قرن‌ها قبل باز می‌گردد که نشان از طولانی بودن تاریخ مناسبات دو کشور دارد.

رسول زرگرپور با بیان اینکه ملاقات‌ها و دیدارهای رؤسای جمهور دو کشور به افزایش روابط کمک کرده است، اظهار داشت: این روابط هم در گردشگری و هم در مراودات فرهنگی و اقتصادی گسترش یافته است.

وی افزود: در طول یک سال گذشته اصفهان میزبان چندین هیئت سیاسی و اقتصادی از کشور چین بوده و با چند هیئت چینی در زمینه‌ قطار سریع‌السیر و سد بهشت‌آباد مذاکرات خوبی صورت گرفته است.

استاندار اصفهان بیان کرد: قرارداد قطار سریع‌السیر اصفهان- تهران بااعتبار 2 میلیارد یورو امضا شده و مطالعات سد بهشت‌آباد نیز در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور بر توسعه بیشتر روابط ایران و چین تأکید دارد، افزود: بعد از اجرای برجام این روابط به چندین برابر افزایش خواهد یافت.

زرگرپور با بیان اینکه اصفهان آماده‌ امضای قراردادهای مختلف و گسترش همکاری با استان‌های چین است، افزود: این موضوع جدا از قراردادهای خواهرخواندگی است و امیدواریم که این اعلام آمادگی را به مقامات ذی‌ربط چین اطلاع دهید.

وی با بیان اینکه در ایران استقلال قوا بسیار جدی و مهم است، افزود: وظایف و اهمیت قوه‌ قضائیه در ایران بسیار زیاد است و این قوه هم اجرای عدالت و هم نظارت را برعهده دارد.

مدیر ارشد استان به ارتباطات بسیار نزدیک قوه‌ مجریه و قضائیه اشاره کرد و افزود: این دو قوه خود را یک مجموعه واحد تصور می‌کنند و نظارت قوه‌ قضائیه بر قوه مجریه سبب سلامت و پیشرفت خواهد شد و قوه قضائیه نیز به‌عنوان همکار و همیار برخورد می‌کند که موجب می‌شود فساد تا میزان زیادی کاهش یابد.

وی با بیان اینکه قوه‌ قضائیه در ایجاد صحت و سلامت کار قوه‌ مجریه بسیار خوب عمل کرده است، افزود: در ایران به دلیل تعالیم دینی و همچنین فرهنگ غنی و قوانین محکم، فساد به نسبت کم است گرچه برخی مؤسسات غربی با شاخص‌هایی که ما خیلی از استاندارد آن اطمینان نداریم در مورد دو کشور قضاوت می‌کنند.

زرگرپور افزود: ما اطمینان داریم که دو کشور ایران و چین در مبارزه با فساد بسیار جدی هستند و حضور شما می‌تواند موجب تبادل تجربیات شود.

منبع:تسنیم

                               

جاده ابریشم     اقتصاد     ایران     چین        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :