موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی گاز

a/26469 :کد

0

ایجاد واحد اختصاصی بازیافت گاز مایع در پالایشگاه تبریز

  یکشنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۴ — ۱۸:۴۲
تعداد بازدید : ۳۴۲   
 تحلیل ایران -ایجاد واحد اختصاصی بازیافت گاز مایع در پالایشگاه تبریز

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز گفت: برای نخستین بار در کشور واحد تصفیه گاز مایع تولیدی واحد ایزوماکس در پالایشگاه تبریز با استفاده از توان داخلی طراحی، ساخت و راه‌اندازی شد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز گفت: برای نخستین بار در کشور واحد تصفیه گاز مایع تولیدی واحد ایزوماکس در پالایشگاه تبریز با استفاده از توان داخلی طراحی، ساخت و راه‌اندازی شد.

به گزارش تحلیل ایران از تبریز به نقل از روابط عمومی پالایشگاه تبریز، محمدباقر دخیلی در مراسم بهره‌برداری از واحد تصفیه گاز مایع این پالایشگاه اظهار داشت: استفاده از توانمندی و خلاقیت داخلی برای طراحی و اجرا بدون ارز در شرایط تحریم و تحقق اقتصاد مقاومتی از افتخارات اجرای این پروژه است.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح برج عریان کننده گاز مایع در واحد ایزوماکس برای نخستین بار در داخل واحدهای پالایشگاهی کشور توسط مهندسان و کارکنان این شرکت در تبریز طراحی و ساخت شده است.

دخیلی، ظرفیت تصفیه گاز مایع این واحد را چهار هزار و 300 متر مکعب در ماه برشمرد و اظهار کرد: برای اجرای این پروژه در حدود 100 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده بود که به جهت استفاده از تجهیزات داخلی شرکت و توان مهندسان و کارشناسان این شرکت هزینه تمام شده آن به دو میلیارد ریال کاهش یافت.

وی گفت: با راه اندازی این واحد محصول گاز مایع ( LPG) تولیدی پالایشگاه با بیش از 33 هزار تن در سال در مناطق دور دست خانگی و شبکه سوخت رسانی حمل و نقل مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی استفاده از امکانات بلااستفاده و سرمایه‌های راکد شرکت برای ساخت و تجهیز این واحد، کاهش مصرف نفت سفید و گازوئیل به عنوان کاهنده ویسکوزیته نفت کوره به میزان بیش از 50 میلیون لیتر در سال و روزانه دو میلیارد و 200 میلیون ریال سوددهی این واحد را از جمله مزایای اقتصادی آن عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز با اشاره به فعالیت‌های زیست محیطی این شرکت، گفت: کاهش قابل توجه انتشار گازهای آلاینده به محیط زیست به تبع کاهش shut downهای واحد گوگردسازی با اجرای این طرح و حذف مصرف سالیانه 33 هزار تن گاز مایع از سبد سوختی پالایشگاه و جایگزینی آن با گاز طبیعی از مزایای زیست محیطی این پروژه است.

منبع: خبرگزاری فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :