موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/26628 :کد

0

جولان چهار بحران زیست محیطی در ایران

  دوشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۴ — ۱۰:۴۳
تعداد بازدید : ۲۶۳   
 تحلیل ایران -جولان چهار بحران زیست محیطی در ایران

یک کارشناس ارشد حقوق محیط زیست به بیان چهار بحران زیست‌محیطی در ایران پرداخت.

 

یک کارشناس ارشد حقوق محیط زیست به بیان چهار بحران زیست‌محیطی در ایران پرداخت.

 

به گزارش تحلیل ایران، "سیدعلی دعایی‌لنگرودی" در دومین جلسه آموزش مفاهیم محیط زیستی که در هنرستان دخترانه زینب کبری(س) ساوه برگزار شد، افزود: خشک شدن دریاچه ارومیه، افزایش ریزگردها، خشک شدن تالاب‌ها و نابودی جنگل‌ها چهار بحران زیست‌محیطی کشورمان هستند.

وی کم‌آبی و خشکسالی را علت اصلی و محوری بوجود آمدن این بحران‌های زیست‌محیطی دانست و بیان کرد: استفاده بی‌رویه از منابع آبی در کشورمان و بروز پدیده خشکسالی این بحران‌ها را بوجود آورده است.

این کارشناس محیط زیست در ادامه طبیعت در فرهنگ اسلامی را گهواره و زمینه‌ساز پرورش و کمال انسان دانست و افزود: اساس آفرینش بر نظام حکمت الهی استوار است که ابر و باد و مه و خورشید و.... در کارند تا آدمی در پرتو آنها از مادیت به معنویت برسد.

وی با تاکید بر لزوم حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست که ثروت و سرمایه ملی است، اظهار کرد: یکی از منابع طبیعی مهم و حیاتی برای انسان، آب است و عناصر دیگر، درختان و جنگل‌ها هستند که موجب لطافت هوا، حفظ خاک و گردش آب در طبیعت می‌شوند.

لنگرودی در ادامه به بیان ارزش حیات وحش و نقش آن در زندگی انسان‌ها پرداخت و افزود: ارزش حیات وحش باید از جنبه‌های‌ بوم‌شناسی و زیست‌شناسی، اقتصادی، تفریحی و زیبایی‌شناختی، علمی، فلسفی، آموزشی و پژوهشی، اجتماعی و فرهنگی، شاخص سلامت محیط و اخلاقی مورد بررسی قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا، در ادامه یک کارشناس ارشد مدیریت شهری با اشاره به لزوم شناسایی و مدیریت پسماندها و با تاکید بر لزوم مدیریت بانوان در منزل، خواستار اصلاح الگوی مصرف و کاهش تولید پسماند و اجرای طرح تفکیک از مبدا و سلامت زمین و انسان شد.

"رضا یزدی" با اشاره به راهبردهای پنجگانه اظهار کرد: اجتناب از خرید، به اندازه خرید کردن، استفاده مجدد، بازیافت و مدیریت در صنایع از جمله راهبردهاست.

وی به نقش مهم مشارکت مردم و بخصوص فرهنگیان و دانش‌آموزان در حفظ محیط زیست پرداخت و مردم را بزرگترین سرمایه‌های اجتماعی هر مملکت دانست که با همکاری بخش حاکمیتی و دولتی می‌توانند کشور را از بحران‌های محیط زیستی نجات دهند.

در ادامه، این جلسه آموزگاران با انواع پسماندها، روش مدیریت صحیح آنها بویژه پسماندهای عادی خانگی (تر و خشک) و بخش پسماندهای خطرناک خانگی بیشتر آشنا شدند.

در این جلسه، که نزدیک به 200 نفر از بانوان معلم ساوجی در آن حضور داشتند، در قالب یک نوآوری محیط زیستی از شرکت‌کنندگان با دمنوش چای کوهی و آویشن بجای چای معمولی پذیرایی شد.
منبع: ایسنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :