موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/26649 :کد

0

کمالوندی: دوره بازطراحی راکتور اراک حدود ۵ سال است

  دوشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۴ — ۱۲:۱۳
تعداد بازدید : ۱۸۰   
 تحلیل ایران -کمالوندی: دوره بازطراحی راکتور اراک حدود ۵ سال است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: اگر هر یک از کشورهای امضاکننده سند بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک، خلاف امضا و تعهدش عمل کند اعتبار و وجهه خود را به مخاطره می‌اندازد.

به گزارش تحلیل ایران، بهروز کمالوندی در پاسخ به این پرسش که برای مقابله با اتلاف وقت در اجرای تعهدات طرف مقابل در این سند چه تدبیری اندیشیده شده است گفت:‌ آنچه در عالم سیاست و حقوق بین الملل می شود تعهد گرفت همین سند است.

 

وی افزود‌: امضای نمایندگان کشورها پای این سند آمده است با این حال اگر کشوری به تعهدی که امضا کرده است عمل نکند، خلاف قاعده است و اعتبار و وجهه‌اش به مخاطره می‌افتد.

 

کمالوندی گفت : به ویژه اگر طرف مقابل یک کشور باشد احتمال بیشتری دارد که بتواند تخطی کند اما وقتی تعداد زیادی کشور متعهد شده‌اند بالاخره در مقابل افکار عمومی خودشان هم باید پاسخگو باشند.

 

معاون سازمان انرژی اتمی افزود:‌ در عالم واقع هر چیزی ممکن است پیش بیاید فرض کنیم سندهایی باشد که طرف مقابل متعهد به پرداخت صدها میلیون دلار خسارت در قبال نقض عهدش باشد اما حتی آن نیز موکول به مسائل دیگری مانند قوه قهریه و قضاییه می شود.

 

وی اضافه کرد : بر این اساس اگر این سند را نیز با این دید نگاه کنیم که 100 درصد اطمینان‌آور باشد عملی نیست اما باید حتی الامکان اسناد به نحوی باشد که طرف مقابل را به اجرای تعهداتش ملزم کند.

 

کمالوندی گفت : بنده با 35 سال سابقه فعالیت دیپلماتیک احساسم این است که در عالم حقوق بین‌الملل، سند بازطراحی رآکتور اراک از قوی ترین اسنادی است که می شود از کشورهای مقابل تعهد گرفت.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود : البته می شود واژه های قوی تری در نظر گرفت اما سند کنونی حتما ً از نظر حقوقی و بین المللی سند بسیار معتبری است .

 

کمالوندی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه به رغم هدفگذاری و اقدام عملی برخی طرف ها برای خرابکاری در صنعت هسته ای کشورمان چگونه می توانیم به تعهد این کشورها در بازطراحی رآکتور اراک اعتماد کنیم گفت: اگر منظورتان آمریکاست، فقط این کشور طرف متعهد نیست، کشورهای دیگری نیز هستند.

 

وی با اشاره به تعهد آمریکا برای مرور سند بازطراحی رآکتور اراک افزود : اینجا مرور، مرور فنی است نه سیاسی؛ آنان از نظر فنی باید بگویند که چه کاری را انجام دهیم بهتر است .

 

کمالوندی گفت: کشورهای دیگر نیز پذیرفته اند که تجهیزات لازم را تامین کنند ، آنچه ما نیاز داریم همین است که در مرور طراحی و تامین تجهیزات به ما کمک کنند.

 

وی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود : تعهد دیگرشان این است که ایجاد مانع نکنند. در این باره نیز وقتی کشوری می پذیرد که همکاری کند ، طبعا در ضمن این تعهد، قرار نیست مانعی ایجاد کند .

 

معاون سازمان انرژی اتمی گفت : بر این اساس تلقی ما این است که سند بازطراحی رآکتور اراک، سندی قوی و خوب است که البته برخی کارهای تجاری مجزا نیز لازم دارد که باید برای هر یک از شرکت ها تعهداتی ایجاد کنیم و تضمین هایی بگذاریم که در قبال تاخیرشان جریمه در نظر گرفته شود که این زمانبر است و در موقع خودش انجام می شود.

 

کمالوندی تاکید کرد: باید مطمئن شویم شرکت هایی که قرار است به تعهدات‌شان ملزمشان کنیم، دولت هایشان مانعی برای همکاری با ما ایجاد نکنند که این سند زمینه این اقدام را فراهم کرده است.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه در سند بازطراحی رآکتور اراک زمانبندی اجرای تعهدات طرف مقابل مشخص نیست گفت:‌ در سند به دوره ای پنج‌ساله اشاره شده و قرار است خودمان نقشه راهی برای این دوره پنج‌ساله ارائه کنیم و دوره یک ساله ای هم برای طراحی رآکتور لازم است .

 

وی افزود : البته بینابین این نیز کار طراحی ممکن است حدود 2 ، 3 ماه طول بکشد و پس از آن هم وارد مرحله ساخت می شویم.

 

کمالوندی اضافه کرد : کل دوره حدود 5 سال است که امیدواریم زودتر از این هم انجام شود اما در ادامه، این موارد نیز به طور جزئی مشخص خواهد شد.

 

معاون سازمان انرژی اتمی گفت :‌ مهم‌ترین سندی که اکنون امضا شده است و سند پایه و بسیار معتبری تلقی می‌شود همین است زیرا نمایندگان 1+5 و نیز نماینده اتحادیه اروپا به نمایندگی از 28 کشور آن را امضا کردند و متعهد شدند در مراحل مختلف با ما همکاری کنند .

 

وی افزود : شاید در چنین سندی نیازی نیست که به جزئیات هم اشاره شود اما اشاره شده است که هر یک از کشورهای مقابل در چه زمینه هایی باید همکاری کنند.

 

کمالوندی اضافه کرد : برای نمونه 4 کشور قرار است در تامین تجهیزات که مهم‌ترین بخش این کار است به ما کمک کنند . این در حالی است که مهندسان خودمان قادرند کل مراحل طراحی و ساخت تجهیزات را انجام دهند اما این کار زمانبر است و برای اینکه بتوانیم در دوره 4 تا 5 ساله این کار را به سرانجام برسانیم همراهی این کشورها بسیار اهمیت دارد.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت :‌ در این سند اشاره شده است که کدام کشورها در تامین تجهیزات و کدام کشورها در مرور طراحی به ما کمک می کنند .

 

کمالوندی تاکید کرد : به ویژه در مرور طراحی حتما ً باید کشوری که تجربه بیشتری دارد به ما کمک کند تا مطمئن شویم طراحی اولیه درست است .

 

وی اضافه کرد : یک دوره یک ساله برای طراحی و یکی دو ماه برای مقدمات کار نیاز است و پس از این مراحل، کار عملی برای آغاز ساخت از حدود یک سال و سه، چهار ماه دیگر شروع می شود.

منبع:ایسنا

                               

راکتور     اراک     انرژی     سیاست     اتم    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :