موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و دانش

a/26845 :کد

0

جهان آماده خداحافظی با یخچالهای گرینلند

  ﺳﻪشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۴ — ۰۹:۴۹
تعداد بازدید : ۲۱۷   
 تحلیل ایران -جهان آماده خداحافظی با یخچالهای گرینلند

نیوساینتیست می نویسد: اتفاقات نگران کننده ای در یخچالهای طبیعی گرینلند در حال روی دادن است که تبعات آن سراسر جهان را در برخواهد گرفت.

نیوساینتیست می نویسد: اتفاقات نگران کننده ای در یخچالهای طبیعی گرینلند در حال روی دادن است که تبعات آن سراسر جهان را در برخواهد گرفت.

به گزارش تحلیل ایران ، نشریه نیوساینتیست در خبر ویژه زیست محیطی خود می نویسد: ذوب شدن یخچالهای منطقه گرینلند سرعت یافته است. یخهای این ناحیه یکی پس از دیگری شروع به ذوب شدن و در هم فرو ریختن می کنند. این فرآیند به افزایش سطح آبهای جهان منجر خواهد شد تا آنجاکه رقم نگران کننده نیم متر عنوان شده است.

 

این نشریه ادامه می دهد: بسیاری از یخچالهای عظیم گرینلند در عمق آبهای این ناحیه از جهان واقع شده اما همچنان که اقیانوسها گرمتر می شوند، لبه این توده های عظیم یخی نیز ذوب شده و جزئی از آبهای جهان می شوند. از آن گذشته مشخص شده که این یخها با سرعت بیشتری در حال حرکت در دریاها هستند و در نتیجه باید انتظار آن را داشت که یخهای بیشتری هم در خود فرو بریزند.

 

نیوساینتیست می افزاید: این روند نگران کننده با ذوب شدن یخچال عظیم Jakobshavn در غرب آغاز و در ادامه آن شاهد ذوب شدن یخچالهای Petermann و Humboldt در شمال هستیم. پیشتر هم اعلام شد که دو یخچال طبیعی عظیم دیگر منطقه گرینلند در منطقه شمال شرقی آن از مدتها پیش یعنی از سال ۲۰۱۲ شروع به ذوب شدن یا همان عقب نشینی کرده است.

 

در ادامه این گزارش آمده است: تحقیقات دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا حکایت از آن دارد که این روند همچنان ادامه خواهد داشت و یخچالهای عظیم بیشتری ذوب خواهند شد. این تحقیقات بر اساس داده های به دست آمده از ۶ آژانس فضانوردی سراسر جهان صورت گرفته است. بر اساس این مطالعات اکثر صفحات یخی شناور در آبهای اطراف گرینلند از بین رفته اند و بدین ترتیب باید انتظار آن را داشت که در دهه های پیش رو سطح آبهای آزاد سراسر جهان افزایش پیدا کند. پیش بینی می شود از ذوب شدن تنها سه یخچال عظیم در گرینلند، سطح آبهای سراسر جهان در قرنهای آینده تا ۱.۱ متر افزایش یابد.

 / منبع: مهر
                               

یخچال     طبیعی     گرینلند     ذوب شدن     تحقیقات    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :