موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/26868 :کد

0

قطر و عربستان حامی اصلی ارتش الکترونیک داعش

  ﺳﻪشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۴ — ۱۱:۱۸
تعداد بازدید : ۲۲۴   
 تحلیل ایران -قطر و عربستان حامی اصلی ارتش الکترونیک داعش

بررسی صفحات اجتماعی فضای مجازی نشان می‌دهد هر داعشی به‌صورت میانگین یک صفحه ویژه در توئیتر دارد که هر صفحه توئیتر به‌صورت متوسط ۱۰۰ مخاطب دارد.

بررسی صفحات اجتماعی فضای مجازی نشان می‌دهد هر داعشی به‌صورت میانگین یک صفحه ویژه در توئیتر دارد که هر صفحه توئیتر به‌صورت متوسط 100 مخاطب دارد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ بررسی و تحلیل صفحات موجود در پایگاه اجتماعی توئیتر نشان می‌دهد که قطر میان کشورهای عربی بزرگ‌ترین میزبان صفحاتی است که به‌نفع گروه تروریستی داعش فعالیت می‌کنند. در اروپا نیز بلژیک این نقش را ایفا می‌کند.

بعد از تجاوزهای اخیر انجام شده در پاریس، بررسی دقیق فعالان شبکه اینترنت کنار اقدامات هکرهای مختلف بر ضد گروه تروریستی داعش و حامیان آن در گوشه و کنار جهان باعث کشف صفحات آنها شده است. به‌ترتیب در روزهای اولیه این فعالیت‌ها بیش از 5500 صفحه اینترنتی وابسته به داعش و حامیان آن شناسایی شد.
 
به نظر می‌رسد سرویس‌های جاسوسی غربی اهمیت خاصی به اطلاعاتی که سایت‌های اجتماعی در اختیار آنها قرار می‌دهد، قائل نیستند، البته کارشناسان مسائل امنیتی بعد از آنکه اطلاعات موجود در صفحات شبکه توئیتر نشان داد بلژیک میان کشورهای غربی بزرگ‌ترین بستر رشد هواداران داعش به شمار می‌رود، شوکه شدند.
 
در حالی که کشورهای غربی در نتیجه اعتیاد به مصرف نفت و سهل‌انگاری در تعامل با رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس،‌ معامله‌های تسلیحاتی و نفتی آنها را نادیده می‌گیرند، اما اخیراً به‌صراحت اعلام کردند که سلفیت تکفیری و افراط گرایی اسلامی بزرگ‌ترین دشمن آنها به شمار می‌رود. این اظهارات به‌صورت ملموس به وهابیت سعودی و پایتخت‌های حامی تروریسم از جمله دوحه و ریاض اشاره می‌کند.
 
صفحات عربی توئیتر در بلژیک همبستگی کامل با این گروه تروریستی داعش دارند، به‌ترتیب بلژیک به‌عنوان همسایه غربی آلمان بعد از قطر و پاکستان در رتبه سوم کشورهایی قرار دارد که بیشتر صفحات وابسته به گروه تروریستی داعش را در خود به‌روز رسانی می‌کند.
 
بررسی صفحات مربوط به سایت اجتماعی توئیتر در زبان عربی نشان می‌دهد که در قطر نیمی از مطالب درج‌شده از سوی کاربران در حمایت از داعش است، به این ترتیب این کشور در عرصه صفحات توئیتر بزرگ‌ترین حامی داعش به شمار می‌رود. در پاکستان نیز این میزان به 35 درصد می‌رسد تا این کشور رتبه دوم را به خود اختصاص دهد، بعد از این دو، بلژیک به‌عنوان سومین کشور در این رده بندی و بعد از آن اندونزی، انگلیس ، لیبی، ترکیه، مصر و آمریکا قرار دارند.
 
فرانسه نیز که چندی پیش هدف حملات سخت تروریست‌های داعش قرار گرفت، نسبت بالایی از حامیان داعش را در شبکه‌های مختص به خود اختصاص داده، به‌گونه‌ای که حدود 21 درصد مجموعه مطالب آن در حمایت از داعش قرار دارد، به این ترتیب این کشور در رتبه دهم لیست مذکور قرار گرفته است. بعد از فرانسه عربستان با 20 درصد رتبه یازدهم را دارد و آلمان با 16 درصد در مکان چهاردهم قرار گرفته است، این در حالی است که سوریه که از مدتها پیش هدف حملات گروه‌های تروریستی قرار دارد، با نسبت هشت در صد در مکان هجدهم قرار گرفته است.
 
عربستان سعودی، قطر و امارات بزرگ‌ترین حامیان گروه‌های تروریستی نظیر القاعده و جبهه النصره و داعش به شمار می‌روند، چرا که تمامی این گروه‌ها تفکرات وهابیت سلفی را که از سوی عربستان سعودی تأمین مالی می‌شود، پذیرفته‌اند، این در حالی است که عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در نشست وین در رابطه با اوضاع سوریه تأکید کرد که کشورش همچنان به حمایت از گروه‌های مسلح تا براندازی بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه ادامه خواهد داد. مؤسسات وهابی سعودی و جمعیت‌های به‌ظاهر خیریه کشورهای حاشیه خلیج فارس تأمین مالی گروه‌های افراط‌گرای تروریستی را به‌عهده دارند.
 
بی‌توجهی سرویس‌های امنیتی و کارشناسان مختلف به این اطلاعات و آمار در حالی است که روزنامه گاردین انگلیس نیز در آغاز سال جاری میلادی چنین گزارشی را منتشر کرده است. در این رابطه یوناتان مورگان تحلیلگر مسائل استراتژیک در آکادمی بروکینگز اعلام کرد که داعش از رسانه‌های ارتباط جمعی و به‌‌ویژه توئیتر برای جذب جوانان و تحریک آنها و برنامه‌ریزی جهت اقدامات تروریستی استفاده می‌کند.
 
در پژوهشی که این کارشناس آمریکایی انجام داده و شامل بررسی 46هزار نظرات کاربران صفحات حامی داعش است، شخصیت کاربران مورد بررسی قرار گرفته است؛ به‌ترتیب با وجود اینکه قطر و پاکستان و بلژیک بیشترین میزبانی را از صفحات توئیتر وابسته به داعش انجام می‌دهند، اما کشورهایی مانند عربستان سعودی و سوریه و عراق موطن اصلی نظرهای مربوط به حمایت از داعش در توئیتر به شمار می‌رود.
 
از طریق تحلیل این صفحات می‌توان به اطلاعات مهم بیشتری دست پیدا کرد؛ براساس این گزارش 69 درصد از نظرات از طریق تلفن‌های همراه هوشمند مجهز به سیستم اندروید صورت گرفته است و 30 درصد از حامیان داعش نیز گوشی‌های آیفون دارند.
 
مورگان با ارائه این اطلاعات بر ضرورت توجه ویژه به سایت‌های اجتماعی تأکید کرد، به‌گونه‌ای که می‌توان گفت هر داعشی به‌صورت میانگین یک صفحه ویژه در توئیتر دارد و هر صفحه توئیتر به‌صورت متوسط 100 مخاطب دارد که مطالب آن را پیگیری می‌کنند، به این ترتیب هر داعشی 100 فرد فعال برای انتقال اخبار و دیدگاه‌های خود دارد.
 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :