موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی ارتباطات

a/26917 :کد

0

آزمون سخت وزارت ارتباطات در حماسه عظیم پیاده‌روی اربعین

  ﺳﻪشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۴ — ۱۳:۳۴
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -آزمون سخت وزارت ارتباطات در حماسه عظیم پیاده‌روی اربعین

تجربه ناگوار قطع ارتباطات در سال گذشته نشان داد ارتباطات چالش مهم زائران حاضر در پیاده‌روی اربعین حسینی است، این تجمع بزرگ که از پایان هفته جاری آغاز می‌شود، آزمون سختی برای وزارت ارتباطات خواهد بود.

 

تجربه ناگوار قطع ارتباطات در سال گذشته نشان داد ارتباطات چالش مهم زائران حاضر در پیاده‌روی اربعین حسینی است، این تجمع بزرگ که از پایان هفته جاری آغاز می‌شود، آزمون سختی برای وزارت ارتباطات خواهد بود.

 

به گزارش تحلیل ایران، چند روز به آغاز تجمع عظیم پیاده‌روی اربعین باقی مانده، در حالیکه سال گذشته بزرگترین مشکل زائران موضوع ارتباطات بود و از این رو امسال نگرانی‌های زیادی در این باره وجود دارد.

سال گذشته به گفته مدیرعامل یکی از اپراتورهای تلفن‌همراه، از 4 روز پیش از اربعین سیم‌کارت‌های ایرانی از سرویس‌دهی خارج شدند. تنها سیم‌کارت یکی از اپراتورهای کم‌تقاضاتر سرویس نسبتا مناسبی داشت.

قطع ارتباطات به محض خروج از مرز ایران، مشکلات زیادی را برای زائران ایجاد کرده بود که در نتیجه زائران امکان تماس با خانواده‌ها برای اطلاع وضعیت سلامت‌شان را نداشتند یا اعضای خانواده‌ها و گروه‌هایی در راه یکدیگر را گم‌ کرده‌ بودند و اطلاعی از هم نداشتند.

سال گذشته در آستانه اربعین وزارت ارتباطات اعلام کرده بود: «ستاد با حضور نمایندگانی از شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات ایران و اپراتورهای همراه اول و ایرانسل و به ریاست محمود خسروی معاون وزیر، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت تشکیل شد و تاکنون اقدامات متعددی را در دو بخش زیرساخت ارتباطی و بخش اپراتوری انجام داده است. افزایش ترانزیت کننده های ارتباطات بین الملل به مقصد کشور عراق به بیش از 12 شرکت، افزایش دو برابری لینک های ارتباطی، تقـویت مسیرهای مرزی در داخل کـشور، افزایـش ظـرفیت سیگـنالینگ بین الملل از طریق کشورهای مختلف، بهینه سازی مسیرهای ارتباطی و کنترل 24 ساعته بر کیفیت شبکه از جمله اقدامات بخش زیرساختی این ستاد است. همچنین نصب چهار آنتن BTS جدید در استان ایلام توسط همراه اول، افزایش کانال های ارتباطی به بیش از دو برابر توسط شرکت های مخابرات استان های ایلام و خوزستان و نصب دو سایت سیار و افـزایش کانالهای ارتباطی توسط شرکـت ایرانسل از اهم اقدامات بخش اپراتـوری این ستـاد به شـمار می رود.»

با تمام این تعاریف، وضعیت واقعی اربعین چیز دیگری را نشان داد. به طوری که ستاد مدیریت ارتباطات اربعین حسینی، چندی بعد با اعلام «افزایش بی سابقه ترافیک تلفنی در کربلای معلی و عزیمت بیش از یک میلیون نفر از هموطنان به عتبات عالیات که منجر به افزایش بهمنی حجم ترافیک تلفنی ارتباطات بین الملل ایران و عراق شد» در اطلاعیه‌ای برای ساماندهی ارتباطات تلفنی زائران، توصیه هایی به مشترکین کرد از جمله اینکه از تماس های غیرضروری با زائران خودداری کنند، مدت زمان مکالمه به حداقل ممکن کاهش دهند، برقراری تماس در طول شب و روز توزیع شود و .... که البته هیچ یک از این توصیه‌ها به کار نیامد. زیرا وضعیت بسیار بدتر از چیزی بود که از تهران دیده می‌شد.

اگرچه وزیر ارتباطات پس از پایان اربعین، در اقدام نسنجیده‌ای از تلاش‌های شبانه روزی اعضای ستاد مدیریت ارتباطات که به منظور ساماندهی و مدیریت ترافیک ارتباطات در ایام عزاداری حسینی در شرکت ارتباطات زیر ساخت تشکیل شده بود قدردانی کرد، اما بازگشت زائران و روایت آنچه که درباره وضعیت ارتباطات پیش آمده بود، انتقاد نسبت به این عملکرد را در پی داشت.

امسال اما وزارت ارتباطات در آستانه بار دیگر کمیته ارتباطات اربعین تشکیل داده و علاوه بر این وزیر ارتباطات برای پیگیری وضعیت ارتباطات در اربعین به عراق سفر کرده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به جمعیت 20 میلیونی زائران اربعین از داخل و خارج عراق گفته است: ازدحام ایرانیان مشتاق در کربلای معلی برترافیک ارتباطی بین ایران و عراق می افزاید؛ به گونه ای که در شرایط عادی میزان ترافیک 150 هزار دقیقه است، ولی در سال گذشته و در ایام اربعین این ترافیک به 2.5 میلیون دقیقه رسید.

وزیر ارتباطات گفت: این تجربه سبب شد تا برای امسال به فکر افزایش ظرفیت در ایام خاص و به خصوص در ایام اربعین حسینی باشیم. بر این اساس با سفر بنده و همکارانم به عراق در روزهای گذشته و پیگیری و رایزنی های متعدد با مقامات این کشور حدود 1800 کانال به کانال های ارتباطی بین دو کشور اضافه کرده‌ایم تا زائرین مشکلی در امر ارتباطات نداشته باشند. در مجموع ما تمام ظرفیت ها را به اندازه کافی افزایش داده ایم و اگر اپراتور عراقی بتواند مسئولیت های خود را به خوبی انجام دهد هیچ مشکل ارتباطی برای زائران ایرانی به وجود نخواهد آمد.

در نهایت با توجه به اینکه ارتباطات دغدغه و چالش مهم زائران اربعین حسینی است، این حماسه که از پایان هفته جاری آغاز می‌شود، آزمون سختی پیش روی وزارت ارتباطات خواهد بود.

منبع: فارس

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :