موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/26969 :کد

0

گزارش یونیسف از شرایط بد کودکان سوری راهی اروپا

  ﺳﻪشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۴ — ۱۹:۱۷
تعداد بازدید : ۲۲۷   
 تحلیل ایران -گزارش یونیسف از شرایط بد کودکان سوری راهی اروپا

یونیسف از شرایط بد کودکان سوری خبر داده و تاکید کرد که بسیاری از والدین سوری هیچ چاره ای جز این ندارند که کودکان خود را به امید آینده ای بهتر از مسیرهای خطرناک راهی اروپا کنند.

یونیسف از شرایط بد کودکان سوری خبر داده و تاکید کرد که بسیاری از والدین سوری هیچ چاره ای جز این ندارند که کودکان خود را به امید آینده ای بهتر از مسیرهای خطرناک راهی اروپا کنند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه "تاگس اشپیگل"، بر اساس جدیدترین گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) که در برلین منتشر شده است بسیاری از خانواده های سوری هیچ راه چاره ای ندارند جز اینکه کودکان خود را تنها راهی اروپا کنند.

 در این گزارش به چهار مورد از کودکان یک خانواده سوری اشاره شده که به تنهایی به آلمان آمده و نزد خویشاوندان دور خود اقامت داشتند.

به دلیل اینکه با گذشت زمان پول سوری ها کم تر می شود والدین سوری تصمیم می گیرند به امید یک آِینده بهتر بچه هایشان را تنها راهی اروپا کنند؛ آن هم از راه ناامن دریا که بسیاری از آن ها در این مسیر جان خود را از دست می دهند.

در گزارش جدید یونیسف درباره کودکان سوری همچنین آمده است که برای بسیاری خانواده ها خطر ماندن در وطنشان یا اقامت در پناهگاه های اضطراری در کشورهای همسایه بیشتر از مهاجرت به اروپا است.

بسیاری از کودکان باید بدون خویشاوندان و والدین خود مهاجرت کنند یا در شرایط هرج و مرج و در مسیر مهاجرت از والدین خود جدا می شوند. تا ماه سپتامبر حدود 214 هزار کودک و نوجوان به اروپا پناهنده شده اند که اکثر آن ها سوری هستند.

اگر چه وضعیت امنیت این کودکان اگر بتوانند به اروپا برسند بهتر است اما زندگی روزمره آن ها در یک کشور بیگانه بسیار دشوار و استرس زا است. اغلب آن ها باید در سالن های شلوغ، سربازخانه ها، اردوگاه ها و در یک فضای محدود و بدون حریم خصوصی گذران زندگی کنند. در بسیاری از محل های اقامت پناهندگان نیز حداقل استانداردها برای حفاظت از نوجوانان وجود ندارد. همچنین فرصت های بازی و یادگیری کمیاب است.

به اعتقاد یونیسف چنین شرایطی باید فورا تغییر کند. این مسئله ضرورت دارد که با بدبختی و ناامیدی در کشور سوریه و کشورهای همسایه مبارزه شود. از شروع درگیری های داخلی در سوریه حداقل 11 هزار کودک جان خود را از دست داده اند.

به گفته رئیس یونیسف در سوریه در تمام این کشور هیچ مکان امنی برای کودکان وجود ندارد.

محرومیت، ترس و خشونت غیرقابل تصور بر زندگی روزمره سوری ها حاکم است. حدود هفت میلیون نفر که نیمی از آن ها کودکان هستند آواره شده اند. بر اساس اطلاعات سازمان ملل سه چهارم مردم این کشور در فقر زندگی می کنند. مواد غذایی کافی و آب تمیز وجود ندارد. سوء تغذیه کودکان از سال 2011 به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

یونیسف همچنین با اشاره به شروع فصل سرما و کاهش درجه هوا درباره شرایط کودکان سوری که امکانات لازم و لباس گرم در اختیار دارند هشدار داده و نوشت: در کنار مبارزه روزانه برای زنده ماندن کودکان بخصوص از فروپاشی سیستم آموزشی در سوریه رنج می برند. بیش از 6 هزار مدرسه در این کشور کاملا ویران شده  به شدت آسیب دیده یا به عنوان محل اقامت اضطراری مورد استفاده قرار می گیرد. 50 هزار معلم فرار کرده اند. بنابراین امروز حدود دو میلیون دختر و پسر سوری دیگر به مدرسه نمی روند و این ها کودکانی هستند که آینده آن ها به سرقت رفته است.

منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :