موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/26978 :کد

0

واشنگتن‌پست: دولت بوش به شکل‌گیری داعش کمک کرد

  ﺳﻪشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۴ — ۱۹:۵۲
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -واشنگتن‌پست: دولت بوش به شکل‌گیری داعش کمک کرد

اشتباهات دولت بوش پس از اشغال عراق به رشد گروه داعش کمک کرد.

اشتباهات دولت بوش پس از اشغال عراق به رشد گروه داعش کمک کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از واشنگتن‌پست، در کمپین تبلیغاتی جب بوش، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا این موضوع مطرح شد که جرج بوش، رئیس‌جمهور سابق این کشور با حمله به عراق به تشکیل گروه داعش کمک کرده است، البته این موضوع چندان به اقدام نظامی ارتباطی ندارد، بلکه سیاستهای اتخاذشده پس از آن را می‌توان عامل اصلی در ایجاد ناآرامی در سوریه و عراق دانست؛ کاری که جرج بوش انجام داد تشدید اختلافات نژادی و ایجاد شورشی ماندگار بود.

 

دولت بوش انتخابهایی انجام داد که به تشدید تنشهای نژادی در عراق کمک کرد و این کشور را در مسیر تجزیه قرار داد. خروج حزب بعث از قدرت باعث ایجاد خلأ در قدرت شد که بسیاری از سیاستمداران عراقی را به تلاش برای ترویج روحیات قبیله‌ای و نژادی علاقه‌مند کرد. موارد مشابه نیز نشان داده است درصورت شکل‌گیری شورش در یک کشور انتظار غلبه بر آن معمولاً تا 10 الی 15 سال بعد چندان منطقی نیست.

 

پس از حمله سال 2003 مقامات دولت بوش عمداً سنی‌ها را که سابقه 25 سال حضور در قدرت داشتند، از قدرت کنار گذاشتند. به‌موجب این اقدام 100هزار سنی از مشاغل دولتی کنار گذاشته و به حاشیه رانده شدند. بعد از کشته شدن زرقاوی در سال 2006 در حملات هوایی آمریکا عراقی‌ها رهبری القاعده را در دست گرفتند و دولت اسلامی را در عراق ایجاد کردند.

 

بسیاری از رهبران حزب بعث به این گروه پیوستند و هم‌اکنون نیز از داعش برای دستیابی به حمایت عمومی بیشتر استفاده می‌کنند. اشغال نظامی عراق توسط آمریکا شرایطی را ایجاد کرد که باعث تقویت و رشد این گروه شد.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               

دولت     جرج بوش     داعش     رییس جمهور        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :