موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی رسانه

a/27099 :کد

0

ماجرای دفن ۱۷۰۰ تن سیب زمینی در فارس/مسئولان:غیر قانونی نبود

  چهارشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۴ — ۱۰:۱۴
تعداد بازدید : ۲۴۱   
 تحلیل ایران -ماجرای دفن ۱۷۰۰ تن سیب زمینی در فارس/مسئولان:غیر قانونی نبود

شیراز- ۱۷۰۰ تن سیب زمینی در استان فارس در‌حالی دفن شد که مسئولان استان به دنبال جنجال‌های رخ داده پیرامون این موضوع، مدعی شده‌اند که کار غیرقانونی انجام نشده است.

۱۷۰۰ تن سیب زمینی در استان فارس در‌حالی دفن شد که مسئولان استان به دنبال جنجال‌های رخ داده پیرامون این موضوع، مدعی شده‌اند که کار غیرقانونی انجام نشده است.


سیب‌زمینی ازجمله مواد غذایی است که در سبد غذایی خانوار جایگاه ویژه‌ای دارد و از گذشته‌های دور ایرانیان با سیب‌زمینی نیازهای غذایی خود را با انواع مختلف طبخ می‌کردند.


در این میان بعد اقتصادی سیب‌زمینی نیز در استان فارس به‌عنوان قطب کشاورزی کشور دارای جایگاه ویژه است که برخی از سال‌ها به دلیل کشت زیاد کشاورزان حتی هزینه برداشت را هم نمی‌دهند تا محصول ارزان‌قیمت آن‌ها بر روی زمین خراب شود.

در این راستا بحث خرید تضمین دولت نیز مطرح شد تا راه نجات مناسبی برای کشاورزان باشد که البته اصلاح الگوی کشت و شناخت کامل از بازار عرضه و تقاضا می‌توانست راه نجاتی برای جلوگیری از ضرر کشاورزان باشد.


اما آنچه امروز باعث شهرت بیشتر سیب‌زمینی شده است،بعد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است که در استان فارس پیدا کرده است، دفن ۱۷۰۰ تن سیب‌زمینی که چند ماه پیش اتفاق افتاد و هیچ‌کس از آن باخبر نبود ناگهان به بیرون درز کرد و همه خبردار شدند تا این بار سیب‌زمینی خبرساز شود.


در این راستا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به این موضوع معترض شد.

با یک حساب سرانگشتی اگر قیمت سیب‌زمینی را کیلویی هزار تومان در بازار محاسابه کنیم ،حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در استان فارس دفن شد و از طرفی برای حمل این میزان سیب‌زمینی به حدود ۱۷۰ کامیون ۱۰ تنی نیاز بود که اگر این تعداد را پشت سر هم قرار دهیم بیش از یک کیلومتر می‌شود.


امحای سیب‌زمینی برای اولین بار اتفاق نیفتاده است

اما رئیس سازمان تعاون روستایی فارس در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه در خصوص امحای این میزان سیب‌زمینی باید در زمان آرامش حرف زد، گفت: دفن سیب زمینی‌ها اتفاق خاصی نبود چون درگذشته نیز شاهد چنین اتفاقاتی بوده‌ایم که در راستای تنظیم بازار روی‌داده است.

احد بهجت حقیقی تأکید کرد: این کار سال‌ها در حال انجام است و امری طبیعی به شمار می‌رود که باید به‌طور کارشناسی به آن نگاه کرد.


وی تصریح کرد: این‌گونه موارد را باید به‌گونه‌ای بازگو کرد که برای مردم قابل‌درک باشد زیرا همگان اطلاعی در خصوص مباحث کارشناسی این کار ندارند اما جای تعجب است که به چه دلیل نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از این قانون بی‌اطلاع است.

مدیرکل تعاون روستای فارس با اشاره به انجام مکاتبه با رئیس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: نامه‌ای به رئیس مجلس نوشته و اعتراض خود را در خصوص سخنان یکی از نمایندگان تهران مبنی بر امحای سیب‌زمینی در فارس اعلام کرده‌ام که امیدوارم پاسخ داده شود.


بهجت حقیقی تأکید کرد: هیچ‌گونه کار غیرقانونی انجام نداده‌ایم اما پس از پاسخ این نماینده معترض و در فضای آرام موضوع را به‌طور کامل تشریح خواهیم کرد.

 

بخش زیادی از این سیب‌زمینی در کمیته امداد و بهزیستی توزیع شد

اما معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: دلیل این‌همه جنجال را نمی‌دانم زیرا هیچ‌گونه کار خلاف قانون در دفن سیب‌زمینی انجام‌نشده است.

هادی پژوهش جهرمی تأکید کرد: هرساله مقداری زیادی سیب زمین از کشاورز خریداری می‌شود که اگر این کار را نکنیم اعتراض دارند که به چه دلیل حمایت نمی‌کنید و محصول ما در حال خراب شدن است.


وی تأکید کرد: وقتی خریداری می‌شود باید انبار شود که اگر تعادل بازار برهم بخورد روانه بازار شود اما هیچ‌گونه سردخانه اختصاصی برای سیب‌زمینی وجود ندارد و از طرفی این محصول در مدت‌زمان اندک خراب می‌شود.


بخش زیادی از این سیب‌زمینی در کمیته امداد و بهزیستی توزیع و مابقی نیز دفن شد که هیچ‌گونه فعالیت غیرقانونی نبوده استمعاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس بابیان اینکه صنعت فراوری سیب‌زمینی نیز به این میزان وجود ندارد، گفت: حال زمانی که نه سیستم انبار و سردخانه مناسب و نه صنعت فراوری سیب‌زمینی وجود ندارد باید اجازه داد تا سیب‌زمینی گندیده شود و بوی تعفن آن باعث اذیت دیگران شود؟


پژوهش جهرمی تأکید کرد: با دستور مقام قضایی بخش زیادی از این سیب‌زمینی در کمیته امداد و بهزیستی توزیع و مابقی نیز دفن شد که هیچ‌گونه فعالیت غیرقانونی نبوده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس افزود: این مشکل برای تمام کشور و استان‌هایی که کاشت سیب‌زمینی دارند وجود دارد، حال اگر این نماینده مجلس خیلی به فکر مردم بود باید طی این چند سال اعتباراتی برای را برای راه‌اندازی صنایع تبدیلی مصوب می‌کرد .


 به‌هرحال حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان سیب‌زمینی در فارس دفن شد و به‌طور حتم دیگر استان‌های کشور نیز شاهد این اتفاق بوده‌اند که بهتر است از همین اکنون به فکر راه‌حلی مناسب برای جلوگیری از اتفاقات دوره‌های بعد کاشت و برداشت سیب‌زمینی بود.


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :