موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی ایران

a/271 :کد

0

رئیس جمهور:کشاورزی ستون اصلی امنیت اقتصاد و توسعه کشور

  یکشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۳ — ۱۶:۵۵
تعداد بازدید : ۵۸۶   

تحلیل ایران - حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی»  امروز یکشنبه هفتم دی ماه در مراسم تجلیل از تولید کنندگان برتر که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد ، با یادآوری این که ایران به سمت خشکسالی حرکت می کند، افزود: مبنای کار ما در کشاوری باید براساس طبیعت نیمه خشک تنظیم شود.

اهم سخنان ریاست محترم جمهور بدین شرح می باشد :

**انقلاب کشاورزی آغاز تمدن بشری است

* انقلاب کشاورزی آغاز تمدن بزرگ بشری است چرا که بشر برای به دست آوردن مواد غذایی در حرکت بود و کشاورزی باعث شد بشر در یک مکان بماند و حرکت نکند.

* گاهی به اشتباه می گویند که ما از انقلاب کشاورزی عبور کرده و وارد انقلاب صنعتی شده ایم که این سخن دقیقی نیست زیرا انقلاب صنعتی ادامه انقلاب کشاورزی است و هنگامی می تواند معنا پیدا کند که این دو کنار هم قرار گیرند همچون امروز که کشاورزی دیگر سنتی نیست و صنعتی است.

* ما در کشاورزی پیش از آن که کار را آغاز کنیم به دنبال ماشین آلات آن در صنعت می رویم، در هنگام برداشت محصول نیز از صنعت کمک می گیریم بنابراین کشاورزی و صنعت باید در کنار یکدیگر باشند و این گونه نیست که کشاورزی روبروی صنعت باشد.

* استفاده از منابع آب به صورت سنتی در میان مدت و بلندمدت امکان پذیر نیست. مبنای بهره وری درست از آب باید تنظیم شود و صنعت، کشاورزی را از حالت سنتی خارج کند.

* یکی از معانی پدیده رنج آور مهاجرت از روستا به شهر، پشت کردن به کشاورزی و روی آوردن به خدمات و صنعت است.

* ما باید علت این معضل را پیدا کنیم و دولت در انتظار شنیدن حرف های کارشناسی کشاورزان، مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و وزارتخانه ای است که نام زیبا و مقدس جهاد را با خود به همراه دارد.

* باید خاک را حفظ کنیم و نگذاریم از دست برود، چرا که خاک کشاورزی یکی از نعمت های بزرگ الهی ذخیره و منبع بزرگ حیات ما است.

* کشور ایران از لحاظ اقلیمی در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و آب به اندازه کافی در کشور نیست.

* خاک، آب و محیط زیست را امروز باید حفظ کنیم اما گاهی می بینیم که بین محیط زیست و کشاورزی رو در رویی وجود دارد.

* محصول کشاورزی در بازار مصرف کننده با قیمت نسبتا خوب و بالا به فروش می رود این در حالی است که کشاورز محصول خود را با قیمت پایین می فروشد و سود را واسطه گران می برند.

** سیستم توزیع بین کشاورز و مصرف کننده اصلاح شود

* اگر بتوانیم یک واسطه را کم کنیم این حوزه بسیار متحول می شود بنابراین باید سیستم توزیع و اتصال بازار نهایی مصرف با مرکز اصلی تولید اصلاح شود.

* وزارت جهاد کشاورزی و نهادهای مربوط به توزیع و تجارت باید در این خصوص طراحی و تدبیر کنند و باید کار اجرایی و عملی انجام دهند.

* در کنار تولید باید صنایع مکمل وجود داشته باشد که کار آنها را تکمیل کند، چرا که گاهی محصول باید تغییر کند و به محصول دیگر که دارای ارزش افزوده بالا است تبدیل شود، گاهی باید کار برندسازی انجام شود چرا که بازاریابی یکی از اساس و ارکان است.

** کشاورزی و امنیت غذایی، قدرت و اقتدار ملی است

* درست است که برد موشک های ما، نیروی های مسلح، ارتش، سپاه، بسیج ونیروهای امنیتی اقتدار ما هستند اما کشاورزی، خدمات و صنعت به ویژه کشاورزی و امنیت غذایی، قدرت و اقتدار ما است

* چرا که اگر در کشور ما انواع سلاح و امکانات نظامی داشته باشیم اما برای گندم، جو، گوشت، روغن و سایر مواد غذایی نیازمند به دیگران بودیم، آیا می توان اقتدار داشت؟

* اقتدار زمانی است که حداقل در بسیاری از محصولات نمی گویم خودکفایی بلکه تا مرز خودکفایی پیش رویم.

* نباید یادمان برود که کشاورز باید به اندازه مخارج زندگی کافی درآمد داشته باشد ما هم باید به آن کمک کنیم در غیر این صورت نمی تواند کشاورزی را ادامه دهد و با سخنرانی و تشویق نیز نمی توان کاری از پیش برد باید عمل کنیم.

* باید آب را به درستی مهار و استفاده کنیم تا بهره وری علمی و صحیح داشته باشیم. اگر بتوانیم 10 درصد در مصرف آب صرفه جویی کنیم شرایط کشور متحول می شود.

* «دولت کارهای بزرگی در این 16 ماه در حوزه آب انجام داده است شما کشاورزان باید بدانید چون رسانه ها چندان به دولت کمک نمی کنند و صدا وسیما در انتقاد که ما انتقاد را قبول داریم خوب الحمدالله 100درصد از این فرصت انتقاد علیه دولت استفاده می کند که خوب هم هست، دستشان درد نکند».

** کار بی نظیر دولت در حوزه آب

* دولت طی 16 ماه کار بسیار عظیم و بزرگی که در زمینه آب انجام داده، قطعا در تاریخ ایران بی نظیر است.

* درخصوص قیمت محصولات کشاورزی نیز قدم های بسیار خوبی برداشته شده است. تعیین قیمت و پرداخت به موقع آن به کشاورزان، آماده کردن ماشین آلات کشاورزی و دادن وام به کشاورزان کار بسیار خوبی است که انجام شد و دولت تمام توان خود را به کار گرفته و خواهد گرفت تا حوزه کشاورزی رونق گیرد.

* ما می دانیم کشاورزی تا چه حد مهم است. می دانیم تخلیه روستاها چقدر خطرناک است، درآمد شما را باید بالا ببریم و بخشی از محصولاتتان باید صادر شود و می دانیم که باید زندگی مردم در نحوه مصرف مواد غذایی عوض شود.

** کشاورزان ستون اصلی امنیت اقتصادی و توسعه کشور

* اگر مشکل و یا موانعی وجود دارد باید آن را رفع کنیم. محصولات را در بازارهای منطقه و جهان مشخص و کشاورزی مان را متحول کنیم.
* دولت می داند که کشاورزی ستون اصلی امنیت اقتصاد و توسعه کشور است.
روحانی در پایان سخنان خود از عشایر، روستاییان، باغداران و کشاورزان قدردانی کرد و گفت: امیدوارم کشاورزی توسعه یابد و کشاورزان روزهایی با شادابی بیشتر پیش رو داشته باشند.

تهیه و تنظیم : ا . ا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :