موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت

a/27194 :کد

0

لغو تحریم صادرات نفت ایران ،بازارجهانی راتحت تاثیرقرارمی دهد

  چهارشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۴ — ۱۸:۳۶
تعداد بازدید : ۲۰۰   
 تحلیل ایران -لغو تحریم صادرات نفت ایران ،بازارجهانی راتحت تاثیرقرارمی دهد

رادیو اسپوتنیک روسیه اعلام کرد:لغو تحریم ها علیه صادرات نفت ایران تاثیر زیادی بر بازار جهانی انرژی خواهد داشت و ممکن است ماهیت اوپک را نیز عوض کند.

رادیو اسپوتنیک روسیه اعلام کرد:لغو تحریم ها علیه صادرات نفت ایران تاثیر زیادی بر بازار جهانی انرژی خواهد داشت و ممکن است ماهیت اوپک را نیز عوض کند.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا ، رادیو یاد شده مصاحبه ای با نیکلا سارتوری، محقق باسابقه برنامه انرژی در موسسه افاری اینترنشنال ایتالیا انجام داد، که طی آن ابراز داشت ، ' بازی تمام شد، اوپک؟ ' و افزود: ورود ایران به بازار انرژی، بازی را عوض می کند.
به گفته وی ، ورود ایران به بازار جهانی انرژی مصرف کنندگان نفت را قادر خواهد ساخت وابستگی خود را به انرژی کربن دار کم کنند و در جهت حرکت به سمت اقتصادی با تولید کربن کمتر، سوخت مصرفی خود را از نفت به گاز طبیعی که سوخت پاک تری است ،تغییر دهند.
سارتوری گفت : روسیه و ایران در جهان بیشترین منابع گاز را در اختیار دارند و همکاری آنها برای بهره برداری از منابعشان گام بسیار مهمی در راه پاسخ به نیازمندی های جهان در بخش انرژی پاک است.
به اعتقاد وی ، نزدیک شدن به ایران برای روسیه بسیار مهم است، اول از همه برای اینکه شریک ایران در برخی پروژه ها به ویژه در بخش گاز طبیعی مایع یا ال.ان.جی باشد، بخشی که روسیه به اندازه ای که می تواند در آن قوی نیست و انتظار می رود ایران در این بخش بسیار قدرتمند شود.
سارتوری پیش بینی کرد :روسیه عرضه کننده اصلی انرژی به اروپا باقی بماند و افزود : ایران و روسیه به لحاظ صادرات گاز مکمل یکدیگرند و روسیه یک کشور خط لوله محور است و به غرب خود یعنی به اروپا نگاه می کند در حالی که ایران به عنوان کشوری که در آینده گازی خواهد شد، به شرق و به آسیا نگاه می کند و احتمالا رقیب قطر خواهد شد.
این تحلیلگر بر این باور است که ایران صنعت گاز طبیعی مایع خود را به موازات خطوط مشابهی مانند قطر که اکنون بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی مایع در جهان است، گسترش خواهد داد ،زیرا برای موقعیت دو کشور، این فناوری انتقال گاز گزینه بهتری نسبت به احداث یک خط لوله طولانی در سراسر منطقه است.
سارتوری اضافه کرد: اینکار به ایران اجازه خواهد داد به بازارهای جدیدی مانند چین، هند و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا برسد.
وی اظهار داشت: ورود ایران به بازار انرژی ،همراه با تاثیر گذاری سیاسی آن در منطقه خاورمیانه و به ویژه خلیج فارس است و این امر مستلزم تفاهم، امنیت و معماری سیاسی با کشورهای خلیج فارس و بویژه عربستان سعودی است.
این تحلیلگر ضمن اشاره به ظهور استرالیا و موزامبیک به عنوان بازیگران جدید بازار انرژی که اینک رقابتی تر شده است، تاکید کرد: بازگشت ایران به عرصه جهانی انرژی ، بر بازار نفت تاثیر می گذارد و موجب اصلاحاتی در اوپک می شود.
پیش از این اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش داد، تولید نفت ایران از سه ماهه پایانی 2014 تا می (10 اردیبهشت تا 10 خرداد ) 2015 در سطح 3.3 میلیون بشکه ثابت بوده، اما اوپک از نوامبر (10 آبان تا 9 آذر سال گذشته) دو تا سه میلیون بشکه بیش از سقف تعیین شده نفت تولید کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :