موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/27447 :کد

0

حمایت مجدد غیرمتعهدها از فعالیت های هسته ای ایران

  پنجشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۴ — ۲۲:۲۴
تعداد بازدید : ۲۰۵   
 تحلیل ایران -حمایت مجدد غیرمتعهدها از فعالیت های هسته ای ایران

جنبش غیرمتعهدها با صدور بیانیه ای در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر حمایت خود را از فعالیت های هسته ای صلح امیز کشورمان اعلام کرد.

جنبش غیرمتعهدها با صدور بیانیه ای در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر حمایت خود را از فعالیت های هسته ای صلح امیز کشورمان اعلام کرد.

به گزارش تحلیل ایران، رضا نجفی نماینده ایران در آژانس که ریاست دوره ای جنبش غیرمتعهدها را برعهده دارد ,با قرائت این بیانیه از نقشه راه منعقد شده بین ایران و اژانس در تاریخ هشتم سپتامبر 2015 استقبال کرد و براساس گزارش مدیرکل , به نشست های فنی - کارشناسی بین ایران و اژانس در سپتامبر و اکتبر 2015 اشاره کرد.

در این راستا, جنبش غیرمتعهدها از فعالیت های کشورمان براساس نقشه راه و تکمیل به موقع اقدامات مربوط حمایت کرد.

در این بیانیه همچنین تصریح شده است مدیرکل اژانس تا 15دسامبر 2015 ارزیابی نهایی خود را در خصوص حل و فصل همه موضوعات گذشته و حال موضوع هسته ای کشورمان به شورای حکام ارائه خواهد کرد.

جنبش غیرمتعهدها همچنین با استقبال از برجام تاکید کرد قطعنامه 2231 شورای امنیت , قطعنامه های پیشین شورا در مورد ایران را لغو کرده است.

دراین بیانیه جنبش غیرمتعهدها انتظار خود را از شورای حکام برای تصویب یک قطعنامه جدید برای لغو قطعنامه های قبلی شورا در خصوص برنامه هسته ای کشورمان اعلام کرد. 

اظهارت نماینده ایران در اژانس درباره بیانیه امروز آمانو

نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره بیانیه امانو درباره ایران که در نشست امروز شورای حکام قرائت کرد گفت: باید توجه شود که اژانس برای همه کشورهایی که پروتکل إلحاقی را اجرا نمی کنند, همین موضع را دارد. یعنی نمی تواند در مورد عدم وجود تاسیسات هسته ای إعلام نشده اطمینان بدهد و لذا إعلام کند که همه فعالیت های هسته ای در ان کشور برای مقاصد صلح أمیز هستند.

رضا نجفی افزود: این موضوع حتی برای کشوری مثل سوییس که حدود 10 سال است پروتکل إلحاقی را اجرا می کند هم صادق است و نگاهی به گزارش سالانه SIR اژانس در سال 2014 مؤید این نکته است و اصطلاحا سوییس هنوز  broader conclusion  (نتیجه گیری گسترده تری) را ندارد.

نماینده ایران گفت: اژانس این موضوع را سالهاست که برای ایران إعلام می کند و در همه گزارشهای این چند سال گذشته ان را درج کرده است. اما ظاهرا برخی گمان کرده اند این حرف تازه ای است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :