موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/27449 :کد

0

پروندهPMDایران حتی بعد اتمام تحقیقات آژانس مبهم باقی می ماند

  پنجشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۴ — ۲۲:۴۹
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -پروندهPMDایران حتی بعد اتمام تحقیقات آژانس مبهم باقی می ماند

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد گزارش هفته آینده وی پرونده مربوط به «جنبه‌های نظامی ادعایی» در برنامه هسته‌ای ایران را در ابهام نگاه می‌دارد.

بلومبرگ با اشاره به اظهارات روز پنجشنبه مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت پرونده ایران درباره موضوع ادعایی «جنبه‌های نظامی احتمالی» در برنامه هسته‌ای حتی بعد از اتمام تحقیقات این نهاد نظارتی سازمان ملل، مبهم باقی می‌ماند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شبکه خبری بلومبرگ با اشاره به اظهارات امروز، پنجشنبه یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد گزارش هفته آینده وی پرونده مربوط به «جنبه‌های نظامی ادعایی» در برنامه هسته‌ای ایران را در ابهام نگاه می‌دارد.

یوکیا آمانو رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در جمع خبرنگاران در وین و در اولین اظهارنظر رسمی درباره نتیجه مساله PMD گفت: "گزارش آژانس درباره ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران نه سیاه است و نه سفید".

وی تاکید کرد که آن گزارش(که قرار است هفته بعد منتشر شود) به نتیجه قطعی درباره موضوع فعالیتهای هسته‌ای گذشته ایران نخواهد رسید.

یوکیا آمانو اضافه کرد: "آنچه که من الان الان می‌توانم بگویم این است که این موضوعی نیست که بتوان آن را با بله یا خیر پاسخ داد".

شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی با اشاره به این اظهارات نوشت: «گذشته برنامه هسته‌ای ایران، ممکن است حتی با پایان یافتن تحقیقات آژانش، مبهم باقی بماند.»

بلومبرگ در ادمه تصریح کرد که برخی از سوالات احتمالا بعد از آنکه آژانس در هفته آینده ارزیابی‌اش از برنامه هسته‌ای ایران را تکمیل می‌کند بدون پاسخ خواهند ماند.

منظور از «ابعاد نظامی احتمالی» ادعاهایی هستند مبنی بر اینکه ایران قبل از سال 2003 اقدام به انجام آزمایش‌هایی در زمینه سلاح‌های هسته‌ای در برخی از سایت‌های خود کرده است. کشورهای غربی ادعا می‌کنند شواهد مربوط به این تحقیقات از اسنادی به دست آمده‌اند که در لپ‌تاپی متعلق به یکی از فعالان برنامه هسته‌ای ایران بوده‌اند.

بسیاری از کارشناسان از جمله «محمد البرادعی»، مدیر کل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در صحت و اعتبار این اسناد ادعایی تردید وارد کرده‌اند.

همزمان با اظهارات مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی یک مقام ارشد وزارت خارجه ایران نیز تهدید کرد، حتی اگر گوشه‌ای از پرونده PMD ایران باز بماند، ایران اجرای توافق هسته‌ای را متوقف خواهد کرد.

عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد اگر بر سر راه بستن پرونده ابعاد احتمالا نظامی فعالیت هسته‌ای ایران، پی‌ام‌دی، مانعی ایجاد شود، اجرای برجام (توافق اتمی) متوقف می‌شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :