موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/27691 :کد

0

تاکید تهران و باکو بر تقویت همکاری های فرهنگی،علمی و آموزشی

  شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴ — ۰۶:۳۵
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -تاکید تهران و باکو بر تقویت همکاری های فرهنگی،علمی و آموزشی

دیدار وزیر آموزش و پرورش ایران با همتای آذربایجانی و همچنین وزیر فرهنگ و گردشگری این کشور روز جمعه در حاشیه دوازدهمین اجلاس کنفرانس عمومی سازمان اسلامی فرهنگی ، علمی و آموزشی ( آیسسکو ) انجام گرفت.

تقویت همکاری های فرهنگی، علمی و آموزشی در دیدار علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران با میکاییل جباراف همتای آذربایجانی و ابوالفضل قارایوف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در باکو مورد تاکید قرار گرفت.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از سفارت کشورمان در باکو ، دیدار وزیر آموزش و پرورش ایران با همتای آذربایجانی و همچنین وزیر فرهنگ و گردشگری این کشور روز جمعه در حاشیه دوازدهمین اجلاس کنفرانس عمومی سازمان اسلامی فرهنگی ، علمی و آموزشی ( آیسسکو ) انجام گرفت.


وزیر آموزش و پرورش جمهوری آذربایجان در این دیدار که با حضور محسن پاک آیین سفیر کشورمان همراه بود، از روند توسعه روابط میان دو کشور ابراز خشنودی کرد.


میکاییل جباراف بر تمایل وزارت آموزش و پرورش جمهوری آذربایجان در همکاری های علمی و آموزشی با نهادهای آموزشی ایران تاکید کرد.


وی در مورد اهمیت تعلیم و تربیت در روند توسعه پایدار و صلح و ثبات کشورها گفت: بدون شک تعلیم و تربیت یکی از اساسی ترین عوامل در این خصوص بوده و نقش آن در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در عصر حاضر بیش از پیش برجسته شده است.


جباراف به دستاوردهای اخیر جمهوری آذربایجان در عرصه تعلیم و تحصیل اشاره کرد و اظهار داشت: امیدوارم شاهد توسعه همکاری های فیمابین باشیم.


علی اصغرفانی وزیر آموزش و پرورش کشورمان نیز با اشاره به خطر گروه های تکفیری که مروج تروریسم و افراط گرایی هستند بر اهمیت تعلیم و تربیت بخصوص برای آگاهی بخشی به جوانان و نوجوانان تاکید کرد و گفت با شناخت اسلام که دین صلح و دوستی است، مردم و بخصوص جوانان به سوی اندیشه های انحرافی روی نخواهند آورد.


وی آمادگی ایران را برای توسعه همکاری های علمی، پژوهشی و فرهنگی با جمهوری آذربایجان اعلام و نقش این عوامل را در گسترش مناسبات دو کشور مفید دانست.


همچنین در دیدار علی اصغر فانی با ابوالفضل قارایف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان ، طرفین از برگزاری موفقیت آمیز اجلاس وزرای آیسسکو در باکو ابراز رضایت کرده و بر ضرورت تقویت همکاری های آموزشی،فرهنگ و علمی در سطوه دوجانبه و بین المللی تاکید کردند .


فانی با تاکید بر مشترکات فراوان تاریخی، دینی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان ، خواستار توسعه روابط دو کشور در عرصه فرهنگی و گردشگری شد و از همکاری دو کشور در یونسکو و برگزاری جشنواره های علمی،آموزشی و فرهنگی استقبال کرد.


وزیر آموزش و پرورش کشورمان بر ضرورت آگاهی بخشی به جوانان و نوجوانان برای شناخت اهداف گروه های افراطی نظیر داعش تاکید کرد و با توجه به فرهنگ، زبان، دین و تاریخ مشترک، خواهان تقویت ارتباطات دو کشور شد.


در این دیدار در مورد برپایی هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در ایران در سال آینده میلادی مذاکره شد و وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در این ارتباط گفت: هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان به جز تهران در سایر شهرهای ایران مانند اصفهان و اردبیل نیز برگزار خواهد شد .


ابوالفضل قارایوف برگزاری هفته های فرهنگی را باعث تعاملات و تبادلات گسترده و در نتیجه دوستی عمیق تر دو ملت دانست و آمادگی جمهوری آذربایجان برای همکاری با ایران جهت گرامیداشت مفاخر فرهنگی مشترک را اعلام کرد .

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :