موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/27695 :کد

0

تدارک ژاپن برای اعزام نیرو به مناطق اطراف جزایر مورد مناقشه

  شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴ — ۰۷:۳۰
تعداد بازدید : ۳۵۵   
 تحلیل ایران -تدارک ژاپن برای اعزام نیرو به مناطق اطراف جزایر مورد مناقشه

ژاپن از قصد خود برای اعزام شماری از نظامیانش به برخی مناطق جزیره ای از جمله اطراف جزایر مورد مناقشه با چین در دریای شرقی خبر داده است تا با آنچه تهدید نظامی فزاینده پکن خوانده است، مقابله نماید.

ژاپن از قصد خود برای اعزام شماری از نظامیانش به برخی مناطق جزیره ای از جمله اطراف جزایر مورد مناقشه با چین در دریای شرقی خبر داده است تا با آنچه تهدید نظامی فزاینده پکن خوانده است، مقابله نماید.

 

به گزارش تحلیل ایران، این در حالی است که این کشور همزمان در حال آمادگی برای اعزام کشتی های جنگی برای گشت زنی به دریای جنوبی چین همراه با آمریکا است که اخیرا از سوی «یاسیهیرو شیگیکا» فرمانده ناوگان نیروی دریایی خود تدافعی این کشور اعلام شده است.


«کنجی واکامیا» معاون وزارت دفاع ژاپن در سخنانی گفت که در تازه ترین اقدامات نظامی کشورش، قرار است 500 نیروی نظامی واکنش سریع در اطراف منطقه جزیره «سنکاکو» مستقر شوند، جزایری که مورد منازعه این کشور و چین است و چین آن را «دیائویو» می نامد.
براساس این گزارش، قرار است این نیروها تا اوایل سال 2019 میلادی به جزیره «ایشیکاگی» اعزام شوند که بر جزایر مورد منازعه با چین احاطه دارد.


جزیره «ایشیکاگی» ژاپن خود را مسوول امور جزایر «سنکاکو» در دریای شرقی چین می داند، جزایری که چینی ها مدعی مالکیت بر آن هستند.
پکن می گوید نام این جزیره در اسناد تاریخی به قدمت 600 سال در چین موجود است و چینی ها مالکیت جزایر را تنها پس از شکست به ژاپن در سال 1895 به توکیو واگذار کرده اند.


قرار است نیروهای واکنش سریع نظامی ژاپن به محض نفوذ نظامیان کشورهای دیگر و یا برای دفاع موشکی وارد مناطق جزیره ای مورد منازعه شوند.


روزنامه «ژاپن تودی» نیز در همین رابطه اعلام کرد که ژاپن به دلیل نگرانی از فعالیت گشتی های چینی در منطقه، در حال تقویت حضور خود در مناطقی است که به جزایر «دیائویو» نزدیک است.
مقام وزارت دفاع ژاپن همچنین خاطرنشان کرده که از بزرگترین نگرانی های امنیتی ژاپن توسعه فعالیت های نظامی چین در منطقه و همچنین تسلیحات هسته ای کره شمالی است.


همین مساله موجب شده تا دولت «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن اخیرا لایحه ای را برای اعزام نظامیان به عملیات برون مرزی تصویب کند، اقدامی که پس از جنگ جهانی دوم سابقه نداشته است.


ژاپن همچنین پایگاهی را برای استقرار 150 نیروی نظامی در جزیره «یوناگونی» ایجاد کرده و قصد دارد تا سال 2018 میلادی در منطقه «میاکی» نیز چنین نیروهایی را مستقر کند تا بتواند با آنچه تهدید نظامی فزاینده چین خوانده است، مقابله نماید.


گشت های دریایی ژاپن مدعی هستند که کشتی های کشور چین در برخی ماه های سال بین 4 تا 28 بار وارد حریم دریایی ژاپن می شوند.


قرار است ماه آینده میلادی دو کشور نشست امنیت دریایی را در شهر «شیامن» در جنوب چین برگزار کنند که از مسائل مطروحه مهم آن منازعات دریایی و جلوگیری از برخورد و درگیری در آبهای مورد مناقشه خواهد بود.
همزمان «هونگ لی» سخنگوی وزارت امور خارجه چین به ژاپن هشدار داده است که با این گونه اقدامات نظامی، آبهای دریاهای شرقی و جنوبی چین را متلاطم تر نکند.


روابط دومین و سومین اقتصادهای بزرگ جهان بر سر منازعات ارضی دریایی در سه سال گذشته، هم اکنون بحرانی ترین شرایط خود را تجربه می کند.

/ ایرنا

                               

ژاپن     چین     اختلاف     دریا     جزایر    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :