موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/27784 :کد

0

بستن پرونده پی‌ام‌دی دراختیار شورای حکام است نه مدیرکل آژانس

  شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴ — ۱۴:۴۶
تعداد بازدید : ۲۸۶   
 تحلیل ایران -بستن پرونده پی‌ام‌دی دراختیار شورای حکام است نه مدیرکل آژانس

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت بستن پرونده پی. ام. دی در اختیار شورای حکام است نه مدیرکل آژانس, همانطور که موضوع ایران را شورای حکام به نیویورک فرستاد نه مدیرکل.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت بستن پرونده پی. ام. دی در اختیار شورای حکام است نه مدیرکل آژانس, همانطور که موضوع ایران را شورای حکام به نیویورک فرستاد نه مدیرکل.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت : بستن پرونده پی. ام. دی در اختیار شورای حکام است نه مدیرکل آژانس, همانطور که موضوع ایران را شورای حکام به نیویورک فرستاد نه مدیرکل.

سفیر و نماینده ایران ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از پایان نشست فصلی شورای حکام درباره اظهارنظر یوکیا آمانو مبنی بر اینکه ارزیابی نهایی آژانس نه سیاه و نه سفید خواهد بود و پاسخ آژانس به موضوع پی ام دی بله یا خیر نیست, گفت: اینکه تفسیر گفته مدیرکل مبنی بر اینکه ارزیابی نهایی سیاه یا سفید نخواهد بود را البته خود وی باید توضیح دهد.

نماینده ایران افزود: اما در مجموع می توان گفت که چون موضوع باصطلاح پی ام دی یا مسایل گذشته و حال بسیار پیچیده بوده و برخی از آنها مربوط به سالها پیش می باشند, روشن کردن کامل آنها تقریبا غیرممکن است بویژه که بسیاری از آنها در حد ادعاست.به همین جهت مدیرکل گفته که نمی تواند بله یاخیر بگوید.

نجفی تاکید کرد: البته از دید ما پرونده سفید است و برای تمام ادعاها پاسخ داریم.

نجفی در مورد اینکه آیا پرونده مسایل گذشته اینگونه بسته می شود یا نه,گفت: باید بگوییم که اصولا مدیرکل فقط گزارش می دهد و بستن پرونده در اختیار وی نیست.

وی افزود: بستن پرونده به یک تصمیم توسط شورای حکام نیاز دارد همانطور که در فوریه سال 2006 وقتی موضوع ایران به شورای امنیت ارسال شد مدیرکل نقشی نداشت و شورای حکام به وی دستور داد به شورای امنیت گزارش دهد.

به گفته نماینده کشورمان در آژانس, اگر به قطعنامه سپتامبر 2005 شورای حکام در مورد باصطلاح احرازعدم پایبندی که مبنای ارجاع پرونده از وین به نیویورک شد نگاه کنید حتی استنادی که به گزارش مدیرکل شده بود مربوط به گزارش سال 2003 مدیرکل بود که چند سال از آن گذشته بود. یعنی اگر قرار بود گزارش مدیرکل مبنا باشد در سال 2003 موضوع ایران به نیویورک ارجاع می شد.

وی افزود: مثلا در سال 2004 که مدیرکل آژانس از فعالیتهای مرتبط با سلاح هسته ای در کره جنوبی خبر داد، شورای حکام فقط در بیانیه اش ابراز نگرانی کرد و بعد از مدتی هم پرونده کره جنوبی را بست.

نماینده ایران در آژانس تصریح کرد : بنابر این اگرچه گزارش مدیرکل مهم است اما بستن پرونده از اختیارات اعضا است و نه مدیرکل. از طرفی کشورهای 1+5 طبق برجام متعهد هستند که قطعنامه ای به شورای حکام با هدف بستن موضوع بدهند.

وی تاکید کرد: لذا پس از انتشار مدیرکل هنوز باید تا 24 آذرماه صبر کرد. انتظار این است که این کشورها به تعهدشان عمل کنند. اگر عمل نکنند یعنی اراده لازم برای اجرای برجام را ندارند که در آن صورت ایران نیز تعهدی برای اجرا نخواهد داشت.
نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی عصر روز جمعه بعد از دو روز بکار خود پایان داد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :