موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/27797 :کد

0

افزایش ضریب آسیب پذیری اروپای یکپارچه

  شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴ — ۱۶:۲۹
تعداد بازدید : ۱۲۴   
 تحلیل ایران -افزایش ضریب آسیب پذیری اروپای یکپارچه

هشدار روزافزون مقامات اروپایی نسبت به چالش‌های پیش‌روی این اتحادیه از جمله بحران پناهندگان نشانه‌های از افزایش ضریب آسیب‌پذیری این بلوک سیاسی است.

به گزارش تحلیل ایران، این روزها مقامات اروپایی یک به یک در خصوص سرنوشت و آینده مجموعه خود هشدار می‌دهند. در یکی از این موارد، نخست وزیر هلند هشدار داده است اگر پذیرش مهاجرین متوقف نشده و جلوی حضور آنها در مرزهای اروپا گرفته نشود، سرنوشتی مانند امپراطوری رم در انتظار اروپای واحد خواهد بود. فارغ از آدرس‌های نادرستی که مقامات غربی در خصوص بحران پناهجویان می‌دهند، کلیت این اظهارات و موارد مشابه دال بر افزایش ضریب آسیب‌پذیری اروپای واحد دارد. موضوعی که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت. در این خصوص لازم است سه نکته مهم را مدنظر قرار دهیم:

 

1- زمانی که اتحادیه اروپا تشکیل شد، موسسین این مجموعه انواع سازوکارهای ممکن را برای جلوگیری از افزایش ضریب آسیب‌پذیری این مجموعه را به کار بستند. نهادگرایی موجود در اتحادیه اروپا و پایبندی کشورهای عضو این مجموعه به نهادهایی که در بروکسل مستقر شده بودند، این روند را تشدید کرد. مقر اتحادیه اروپا و پارلمان این مجموعه در بروکسل حکم یک مرجع و نقطه اتصال را در بین اعضای اتحادیه اروپا داشت. این نقطه اتصال روز به روز از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا پررنگ‌تر می‌شد. سرانجام زمانی فرارسید که اتحادیه اروپا در نزد شهروندان این منطقه حکم یک نهاد مستحکم را پیدا کرد. در معادلات بین‌المللی نیز مقامات اروپایی با اتکا به همین نهادگرایی خود را از هرگونه آسیبی مصون می‌پنداشتند. اتحادیه اروپا حکم بازیگر بزرگی را پیدا کرده بود که ظاهرا بر اساس اصول رئالیستی حاکم بر روابط بین‌الملل خطر و آسیبی آن را تهدید نمی‌کرد. مقامات اروپایی نیز سعی داشتند مجموعه متبوع خود را در نزد شهروندان اروپایی به یک ارزش اجتماعی و سیاسی و دستاورد بزرگ تبدیل کنند. تاسیس منطقه یورو و انعقاد توافقنامه شنگن نیز این روند را تقویت کرد.


2- هشدار نسبت به سقوط اتحادیه اروپا و حتی منطقه یورو وو پیمان شنگن تا قبل از وقوع بحران اقتصادی در اروپا حکم یک خط قرمز نامحسوس را در معادلات سیاسی و رسانه‌ای این مجموعه داشت. حتی گروه‌های مخالف اروپای واحد نیز در کشورهای خود در انزوای کامل به سر می‌بردند. ملی‌گرایی موجود در برخی کشورهای اروپایی جای خود را به نهادگرایی در اروپا داده بود. با این حال پس از وقوع بحران اقتصادی (که تبلور آن را در کشور یونان شاهد بوده و هستیم) معادله کاملا بالعکس شد. در این میان برخی اقتصاددانان و اهالی سیاست صراحتا احتمال فروپاشی منطقه یورو را مطرح می‌کردند. این روند با کشیده شدن دامنه بحران به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا مانند اسپانیا، پرتغال، قبرس و ... تکمیل شد. در چنین شرایطی بود که اعتراضات اقتصادی و اجتماعی به اعتراضاتی گسترده علیه نهادگرایی حاکم بر اروپا تبدیل شد. در اینجا بود که معادله به طور کامل بر هم ریخت.

 

3- با افزوده شدن بحران‌های اجتماعی و امنیتی به بحران‌های اقتصادی، امروزه اروپای واحد در وضعیت دشوارتری به سر می‌برد. مقامات اروپایی هم اکنون قدرت تصمیم‌سازی خود را در فضای بحرانی ایجاد شده از دست داده‌اند. هم اکنون نه تنها پیمان‌های مشترک در اروپا و حتی توافقنامه شنگن به چالش کشیده شده‌اند، بلکه کلیت وجود اتحادیه اروپا مورد بحث و چالش قرار گرفته است. موضوع مطرح شده جنبه‌ای کاملا ماهوی و زیربنایی دارد. اعتراضات و انتقاداتی که امروز به اروپای واحد وارد می‌شود ماهیت و هویت این مجوعه را به چالش کشیده است. هشدارهایی از جمله هشدار اخیر نخست وزیر هلند و یا سایر هشدارهایی که حول محور فروپاشی اتحادیه اروپا بیان می‌شود، جملگی نشان‌دهنده بحرانی است که سرتاسر قاره سبز را احاطه کرده است. هر اندازه زمان می‌گذرد بر شدت و حدت این هشدارها افزوده می‌شود. اتحادیه اروپا در برهه فعلی نسبت به هر زمان دیگری آسیب‌پذیرتر نشان می‌دهد. این آسیب‌پذیری خود را در جنبه‌های مختلفی نشان می‌دهد. افزایش ضریب آسیب‌پذیری اروپا پیام واحدی است که می‌توان از موضع‌گیری‌های اخیر در خصوص این مجموعه استنباط کرد. مصدر این آسیب‌پذیری نه ارتباطی به بحران پناهندگان و نه مهاجرین جنگ زده دارد، بلکه این بحران نشات گرفته از معادلات داخلی کشورهای اروپایی و بحران‌هایی است که مرهون سیاست‌های نادرست سران اروپایی طی سال‌های گدشته بوده است.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               

اروپا     هشدار     غرب     تهدید        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :