موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی شهری

a/28051 :کد

0

بازیافت پساب، گامی موثر در حل معضل کم آبی

  یکشنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۴ — ۱۹:۴۴
تعداد بازدید : ۲۸۴   
 تحلیل ایران -بازیافت پساب، گامی موثر در حل معضل کم آبی

بازیافت پساب گامی موثر در جلوگیری از گسترش بیابان زایی در کشور است و از ویرانی محیط زیست و منابع آبی جلوگیری می کند.

 بازیافت پساب گامی موثر در جلوگیری از گسترش بیابان زایی در کشور است و از ویرانی محیط زیست و منابع آبی جلوگیری می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سیدمحمد محسنی» عصر امروز (یکشنبه) در حاشیه این گردهمایی در جمع خبرنگاران افزود: در تصفیه خانه ها شاهد پرت آب هستیم و با توجه به مساله کمبود آب در کشور، با بازگشت صد درصدی پساب ها با روش های نوین و روز جهان، می توان گامی اساسی در رفع این معضل برداشت. 
محسنی افزود: امروز شاهدیم کارخانه ها و شرکت های مختلف به دلیل فقدان مدیریت دانش، برای تصفیه پساب و فاضلاب به شیوه آزمایش- خطا متوسل شده اند اما فعالان متخصص این عرصه در کشور همگام با فناوری های روز جهان برای خدمات رسانی آماده اند. 
این فعال صنعت آب و فاضلاب درباره مصرف بالای آب در پالایشگاه ها، نیروگاه ها و برخی صنایع بزرگ و کوچک کشور هشدار داد و گفت بیشتر از سفره های آب زیرزمینی برای استفاده های صنعتی بهره برده می شود و همین مساله موجب نشست زمین در مجاورت برخی منطقه ها و بلعیده و نابود شدن سفره ها شده است. 
وی تاکید کرد «اگر بازیافت پساب ها عملیاتی و اجرایی نشود تا چند سال آینده شاهد رشد بیابان زایی در کشور خواهیم بود». 
به گفته این فعال صنعتی، ضریب نفوذ استفاده از پساب در چرخه مصرف صنعت ایران بسیار ناچیز و در حد کمتر از 30 کارخانه و شرکت در کل کشور است که اگر به درستی پیگیری نشود، آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست و منابع آبی وارد می شود. 
محسنی تصریح کرد در آمریکا و برخی کشورهای توسعه یافته اروپایی با وجود فقدان معضل کمبود آب، بازیافت پساب به صورت صد درصدی انجام می شود. 
وی تاکید کرد در این زمینه به فرهنگ سازی و اطلاع رسانی نیازمندیم. 
محسنی درباره حضور نمایندگان و فعالان صنعتی از هشت کشور آمریکایی، اروپایی و آسیایی در این گردهمایی خاطرنشان کرد: بر پایه برنامه ریزی انجام شده و با همکاری شرکت های خارجی در انتقال دانش و فناوری، بازیافت صد درصدی پساب در آینده در دستور کار است. 
وی پیش بینی کرد در آینده ممکن است حتی بر سر خرید پساب های صنعتی و شهری دعواهایی در سطح کشور و بین الملل به وجود آید. 
این فعال صنعتی گفت: ارائه خدمت های پس از فروش برای تعمیر و نگهداری، از مزیت های شرکت های ایرانی در مقایسه با خارجی هاست.
به گفته او، بر اساس دبی پساب و آنالیز ارائه شده از آن، هزینه انجام فعالیت متفاوت است. 
وی نبود اطلاع رسانی صحیح و به اشتراک گذاری تجربه های موجود را از ضعف های اساسی این عرصه برشمرد و خاطرنشان کرد: برگزاری این گردهمایی، گامی عملی در این راستا است. 
نخستین گردهمایی سیستم های تصفیه آب و بازیافت پساب های صنعتی و بهداشتی ایران، صبح امروز (یکشنبه) با حضور فعالان این عرصه از ایران و شرکت هایی از هشت کشور آمریکا، آلمان، ژاپن، هند، سوئیس، اسپانیا، ایتالیا و اتریش در هتل المپیک تهران آغاز به کار کرد. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :