موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت

a/28076 :کد

0

پاسخ وزارت نفت به منتقدان مدل جدید قراردادهای نفتی

  یکشنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۴ — ۲۲:۴۱
تعداد بازدید : ۲۹۴   
 تحلیل ایران -پاسخ وزارت نفت به منتقدان مدل جدید قراردادهای نفتی

رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در واکنش به برخی انتقادها از مدل جدید قراردادهای نفتی گفت: این مدل قرارداد، منطبق با اسناد بالادستی و قوانین مصوب مجلس و براساس اصول اقتصاد مقاومتی تدوین شده است.

رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در واکنش به برخی انتقادها از مدل جدید قراردادهای نفتی گفت: این مدل قرارداد، منطبق با اسناد بالادستی و قوانین مصوب مجلس و براساس اصول اقتصاد مقاومتی تدوین شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سیدمهدی حسینی عصر امروز(یکشنبه) در نشست خبری که در پایان همایش بین المللی رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی برگزار شد، افزود: دلیلی برای مخالفت با این قراردادها وجود ندارد؛ ما برای تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی الزام قانونی داشتیم و باید براساس اصول اقتصاد مقاومتی نسبت به تدوین آن اقدام می کردیم.
حسینی ادامه: برای تدوین این مدل قرارداد، با مرکز پژوهش های مجلس و کمیسیون انرژی نیز جلساتی برگزار و ابهامات را برطرف کردیم.
وی خاطرنشان کرد: انجام هر کار جدیدی در کشور پرسش ها و و ابهاماتی را به دنبال خواهد داشت و به طور قطع مجلس در رفع این ابهامات به ما کمک خواهد کرد.
رئیس کمیته ایران با بیان اینکه این همایش با هدف معرفی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران و آشنا کردن شرکت های بین المللی با ایران برگزار شد، افزود: در دو روز برگزاری این همایش، در نشست های تخصصی توانستیم این اهداف را محقق کنیم.
وی ادامه داد: تلاش شده در این همایش از طریف شفاف سازی، برای سرمایه گذاران اطمینان خاطر ایجاد کنیم.
حسینی افزود: پروژه های مورد نظر در بخش میادین دریایی، خشکی، اکتشاف و ازدیاد برداشت به سرمایه گذاران معرفی شد.
حسینی ادامه داد: ارتباط با شرکت های نفتی خارجی را از مدت ها قبل شروع و توضیحاتی را در رابطه با مدل جدید قراردادهای نفتی ارائه کرده بودیم؛ شرکت های خارجی نیز نسبت به برخی پروژه ها اظهارعلاقه کرده بودند.

** هزینه پایین اکتشاف دلیل علاقه شرکت های نفتی خارجی برای سرمایه گذاری
وی در ادامه افزود: شرکت های بزرگ نفتی به دلیل هزینه های پایین اکتشاف و تولید در ایران نسبت به سایر نقاط دنیا، علاقه دارند که در میادین نفتی کشورمان سرمایه گذاری کنند.
این مقام مسئول در وزارت نفت گفت: پیش بینی می کنیم با لغو تحریم ها تا نیمه ماه ژانویه سال آینده میلادی، اتفاقات خوبی در بحث قراردادهای نفتی رخ دهد.
«علی کاردر» معاون سرمایه گذاری و توسعه شرکت ملی نفت نیز در این نشست خبری گفت: به دلیل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی حدود یک هزار میلیارد دلار از طرح های نفتی آمریکای شمالی خارج شده و به نقاط مختلف خواهد رفت.
وی خاطرنشان کرد: حتی اگر 50 میلیارد دلار از این مبلغ به ایران وارد شود ما قادر خواهیم بود همه برنامه های خود را محقق کنیم هر چند که وزیر نفت از جذب 25 میلیارد دلار سخن گفته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :