موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/28118 :کد

0

لزوم همکاری سازنده با مسکو در مبارزه با داعش

  دوشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۴ — ۰۵:۲۲
تعداد بازدید : ۲۵۲   
 تحلیل ایران -لزوم همکاری سازنده با مسکو در مبارزه با داعش

رئیس سابق آژانس اطلاعاتی پنتاگون با تاکید بر اینکه اگر جنگ عراق وجود نداشت داعشی هم شکل نمی‌گرفت این جنگ را خطایی بزرگ ارزیابی کرده و بر لزوم همکاری سازنده با مسکو تاکید کرد.

رئیس سابق آژانس اطلاعاتی پنتاگون با تاکید بر اینکه اگر جنگ عراق وجود نداشت داعشی هم شکل نمی‌گرفت این جنگ را خطایی بزرگ ارزیابی کرده و بر لزوم همکاری سازنده با مسکو تاکید کرد.

به گزارش تحلیل ایران، ژنرال " مایکل فلین"، رئیس سابق آژانس اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در گفت‌وگو با هفته نامه "اشپیگل" درباره اقدامات تروریستی بین المللی اخیر داعش گفت: تعداد زیادی هشدارهای تاکتیکی و استراتژِیک و گزارش ها در این باره وجود داشت. داعش خودش گفته بود که تصمیم به حملات تروریستی در خارج را دارد. مردم تنها این هشدارها را جدی نگرفته اند.

وی در بخش دیگری از گفت‌وگو به برخی تفاوت‌ها بین رهبری گروه‌های تروریستی القاعده و داعش پرداخته و نوشت: اسامه بن لان و  ایمن الظواهیری در فیلم های ویدئویی که از خود منتشر می‌کردند همواره چهار زانو در برابر یک پرچم و با سلاحی در دامن خود نشان داده می‌شدند. آن ها خود را به عنوان جنگجو نشان می‌دادند. اما "ابوبکرالبغدادی"، رهبر داعش در بالکن مسجدی بزرگ در موصل و مانند پاپ خود را نشان می‌دهد. وی در لباسی سیاه و به عنوان مربی و محققی مقدس و خلیفه خود را عرضه می‌کند.

ژنرال "فلین" در بخش دیگری از گفتگو با هفته نامه "اشپیگل"، گفت: حقیقت غم انگیز این است که ما به نیروهای زمینی در مبارزه با داعش نیاز داریم و نمی‌توانیم از هوا با این دشمن مبارزه کنیم. نخست لازم است که داعش را از قلمروش بیرون کنیم و سپس امنیت و ثبات را برقرار کرده تا پناهندگان بتوانند به وطنشان بازگردند. طبیعتا این روند به سرعت پیش نمی رود. ما باید رهبری کل داعش را یافته و خاموش کنیم، شبکه های داعش را نابود کرده و جریان های مالی به آن را قطع کنیم و در منطقه باقی بمانیم تا وضعیت نرمال بازگردد.

لزوم همکاری سازنده با مسکو

وی همچنین گفت: ما باید حالا به صورت سازنده با مسکو همکاری کنیم. روسیه تصمیم گرفته است به صورت نظامی در سوریه وارد عمل شده و شرایط را به صورت چشمگیری تغییر دهد. ما دیگر نمی توانیم بگوییم که روسیه بد و شر است و باید خود را کنار بکشد. این اتفاق نخواهد افتاد و ما باید واقع بین باشیم.

این ژنرال آمریکایی همچنین گفت ما در این راستا به شراکت اعراب نیاز داریم. آن‌ها باید چهره این عملیات باشند. ما نمی‌خواهیم سوریه را تصرف یا تسخیر کنیم. پیغام ما باید این باشد که ما می خواهیم کمک کنیم و دوباره به محض اینکه مسائل حل شد برویم. جهان عرب باید بخشی از این استراتژی باشد.

مسیر آمریکا بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر نادرست بود

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با ذکر این جمله که ما بیش از حد احمق بودیم، مسیری را که آمریکا بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر در آن قدم گذاشت از نظر استراتژیک مسیر نادرستی نامید.

ژنرال "فلین" همچنین با اشاره به حمله آمریکا به عراق و افغانستان بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر گفت: ما به جای اینکه سوال کنیم چرا این پدیده شکل گرفت به دنبال مکانی بودیم که تروریست ها از آنجا این اقدام را شکل دادند. ما باید حالا از این مسئله درس بگیریم تا دیگر دوباره خطای برابری را انجام ندهیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اگر جنگ عراق شکل نمی‌گرفت داعشی هم وجود نداشت این جنگ را خطایی بزرگ ارزیابی کرد.

منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :