a/28183 :کد

0

پهپادها در کشاورزی به خدمت گرفته می‌شوند

  دوشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۴ — ۱۲:۰۰
تعداد بازدید : ۳۲۶   
 تحلیل ایران -پهپادها در کشاورزی به خدمت گرفته می‌شوند

با توجه به گسترش مزارع، و الزامات کشاورزی صنعتی، استفاده از پهپادها در کشاورزی رونق گرفته است.

با توجه به گسترش مزارع، و الزامات کشاورزی صنعتی، استفاده از پهپادها در کشاورزی رونق گرفته است.

 

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از یورو نیوز، امروزه با صنعتی شدن و گسترش فعالیتهای کشاورزی و سطح زیر کشت انبوه، استفاده از فن آوریهای نوین به بخش جدا نشدنی کشاورزی تبدیل شده است. برای مثال بهره گیری از رایانه، استفاده از فناوریهای کنترلی با تکیه بر جی پی اس، همچنین بکارگیری شبکه اطلاعات و نرم افزارهای تحلیلگر تاکنون نیز مرسوم بوده؛ اما نکته جالب توجه گسترش بکارگیری پهپادها در این عرصه است.


آلمان یکی از کشورهای پیشتاز در زمینه بکارگیری این فناوری در زمینه کشاورزی به شمار می رود. برای مثال برای کنترل مزارع پهپادهایی به دوربین های دیجیتال مجهز می شوند که حتی با موبایل نیز قابل کنترل هستند. این فناوری برای اهداف گوناگون کنترلی و بازرسی مورد استفاده قرار می گیرد.


هوبر پائتوف، رئیس جامعه کشاورزان آلمان، در این زمینه می گوید: "من الآن می توانم طرح کلی زمینم را از روی موبایلم ببینم. فقط کافی است بصورت تقریبی آنرا بکشم؛ بعد خود برنامه موبایل قادراست با در نظر گرفتن کوتاه ترین مسیر، بهترین مسیر را برای پرواز پهپاد محاسبه کند." تصاویر تهیه شده توسط پهپاد اطلاعات مفیدی از زمین کشاورزان بدست می دهد. آنها می توانند از منظر فیلمهای هوایی مواردی را مشاهده کنند، که از زاویه دید زمینی مخفی می ماند. پائتوف بیشتر توضیح می دهد: "ببینید؛ اینجا می توانم لکه های روشنی را در تصویر ببینم؛ این لکه ها نقطه هایی است که توسط موشها آلوده شده اند. اگر بدانید موشها دقیقاً در کدام مناطق فعالند، می توانید مشکل را برطرف کنید. این لکه های زرد نشان می دهد که شپشها کجا را آلوده کرده اند.

 

ما در فصل پاییز برای از بین بردن شپشها کاری انجام نمی دهیم؛ برای همین هم هست که این خسارات به بار آمده است؛ اما می توانیم با استفاده از حشره کش جلوی این آسیب ها را بگیریم.

چیز دیگری که مثلاً می شود فهمید این است که در کدام قسمت میزان رطوبت بالاست؛ که این اطلاعات هم می تواند در نحوه آبدهی و زهکشی مفید باشد."


تصاویر هوایی که توسط پهپادها گرفته می شوند، شرایط محیطی یا میزان آسیب دیدگی محصولات را در اثر آفتها و یا باد و باران نشان می دهد. بنابراین پهپادها بعنوان ابزاری ارزشمند در خدمت کشاورزی قرار می گیرند.

 / منبع : خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :