موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/28230 :کد

0

ایران در آیینه رسانه‎های عربی

  دوشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۴ — ۱۶:۰۴
تعداد بازدید : ۲۲۳   
 تحلیل ایران -ایران در آیینه رسانه‎های عربی

رسانه‎های عربی امروز در گزارش‌های متعددی به بازتاب نامه مهم مقام معظم رهبری به جوانان غربی پرداخته‎اند و از آن به‌عنوان اشاره رهبری ایران به پاشنه آشیل غرب یاد کرده‌اند.

به گزارش تحلیل ایران، رسانه‎های عربی امروز در گزارش‌های متعددی به بازتاب نامه مهم مقام معظم رهبری به جوانان غربی پرداخته و از آن به‌عنوان اشاره رهبری ایران به پاشنه آشیل غرب یاد کرده‌اند.

 

اکثر رسانه‎های عربی امروز با توجه به اهمیت نامه مقام معظم رهبری به جوانان غربی این مسئله را بین مهمترین اخبار خود پوشش داده‌اند.

 

نکته مهم اینکه محتوای پیام مقام معظم رهبری به جوانان غربی به‌نوعی بوده که اجازه سوء استفاده از برخی رسانه‎های ضدایرانی در منطقه گرفته شده و دست آنها را برای ایجاد جو منفی علیه ایران بسته است.

 

در این میان شبکه العربیه تیتر خود را در انعکاس پیام مهم مقام معظم رهبری به این مسئله اختصاص داده؛ "معیارهای دوگانه غربی‎ها در برخورد با تروریسم". العربیه ضمن اشاره به این مسئله در ابتدای گزارش خود به کشته شدن دست‌کم 130 نفر در پاریس در روز سیزدهم نوامبر گذشته اشاره کرده است.

 

این شبکه سعودی با اشاره به ترجمه پیام مهم مقام معظم رهبری به زبانهای مختلف از جمله فرانسوی و انگلیسی، در پایان اشاره کرده است که این دومین پیام رهبری ایران به جوانان غربی است و نخستین نامه در ژانویه گذشته پس از حمله به روزنامه شارلی ابدو صادر شده بود.

 

روزنامه لبنانی الاخبار نیز امروز در گزارشی تقریباً مفصل به بازتاب سخنان مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربی پرداخته است. در ابتدای این گزارش به ادامه کشمکش‎ها در موضوع توافق هسته‎ای ایران و مسئله PMD اشاره شده است.

 

الاخبار در ادامه می‎نویسد: در شرایطی که همچنان پیامدهای حوادث پاریس در کشورهای غربی ادامه دارد و در گوشه و کنار این کشورها تظاهرات و واکنشهای مردمی دنبال می‌شود رهبر عالیقدر جمهوری اسلامی ایران با ارسال نامه‎ای به جوانان غربی از منطق متناقض غرب درباره تروریسم انتقاد کرد. این روزنامه مطرح لبنانی در ادامه مهمترین بخش‎های پیام مقام معظم رهبری را پوشش داده است.

 

روزنامه‌ها و دیگر پایگاههای عربی از جمله النهار، الدستور، الیوم السابع، سانا (خبرگزاری رسمی سوریه)، فلسطین الیوم و العربی 21 نیز در گزارشها به نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربی اشاره کرده‌اند. در این میان بیشترین تمرکز آنها بر سیاستهای دوگانه غربی‎ها و اینکه جهان اسلام قربانی تروریسم است قرار گرفته است. همچنین از سیاست دوگانه غرب به‌عنوان پاشنه آشیل غرب یاد کرده‌اند.

 

دیگر اخبار مهم در رسانه‏‎های عربی

 

ــ موضوع مهم دیگر امروز در رسانه‎های عربی دیدار دکتر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری با بشار اسد رئیس جمهور سوریه در دمشق بوده است. در این میان جدای از بازتاب این خبر، روزنامه لبنانی السفیر به اظهارات مهم اسد در این دیدار اشاره و تیتر خبر خود را از سخنان اسد در این دیدار انتخاب کرده است: "دشمنان روند تجهیز تسلیحاتی گروههای تروریستی را افزایش داده‌اند". این دیدار در رسانه‎های عربی به‌ویژه لبنان و سوریه بازتاب گسترده‎ای داشته است.

 

ــ پس از انتشار مجدد تصاویر جدید از "سردار قاسم سلیمانی" که بار دیگر جوسازی‎های رسانه‎ای درباره مجروحیت شدید فرمانده سپاه قدس را زیر سؤال برد، العربیه همچنان روزه سکوت گرفته و خبر جدیدی را در این باره منتشر نکرده است، این در حالی است که پایگاه‎هایی نظیر بیروت پرس و عربی 21 خبر گفتگوی سردار سلیمانی با یک رسانه ایرانی منتشر کرده‌اند. این رسانه‎ها به تسلیت شهادت دکتر رکن‌آبادی توسط سردار در حادثه منا اشاره و بر موضوع نهراسیدن وی از شهادت نیز تمرکز کرده‎اند.

 

جالب اینکه رسانه‎های سعودی همچنان به خبرسازی در این باره مشغول هستند و روزنامه الشرق الاوسط امروز در گزارشی مدعی شد: سردار سلیمانی پس از مجروحیت شدید در سوریه با یک بالگرد به تهران منتقل شده است!!

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :