موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/28274 :کد

0

توافق روسای جمهور چین و آمریکا برای بازطراحی راکتور اراک

  دوشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۴ — ۱۹:۳۵
تعداد بازدید : ۲۷۰   
 تحلیل ایران -توافق روسای جمهور چین و آمریکا برای بازطراحی راکتور اراک

«باراک اوباما» و رئیس‌جمهور چین که برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوایی در پاریس به سر می‌برند، امروز دیداری رو در رو داشتند وبرتعهدپکن-واشنگتن برای همکاری دربازطراحی راکتورآب سنگین اراک،تأکید کردند.

«باراک اوباما» و رئیس‌جمهور چین که برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوایی در پاریس به سر می‌برند، امروز دیداری رو در رو داشتند و بر تعهد پکن-واشنگتن برای همکاری در بازطراحی راکتور آب سنگین اراک، تأکید کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا و «ژی پینگ» رئیس‌جمهور چین برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوا به پاریس رفته‌اند ولی گویا تب مذاکرات 1+5 و پرونده هسته‌ای ایران هنوز فروکش نکرده و این کشور و پرونده اتمی‌اش در اجلاسی با موضوع زیست‌محیطی هم، موضوع صحبت مقامات است.

 

بر اساس گزارش دفتر سخنگوی کاخ سفید، روسای جمهور دو کشور در دیدار کوتاهشان ابتدا بر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی تأکید و سپس از حل پرونده هسته‌ای ایران از طریق گفت‌وگوهای ایران با گروه 1+5 استقبال کرده‌اند؛ گروهی که هم آمریکا و هم چین عضو آن هستند.

 

روسای جمهور دو کشور به صورت جدی بر همکاری با یکدیگر برای اجرایی شدن برجام تأکید کرده‌اند؛ طرفین همچنین به یکی از گام‌های مهم اجرایی شدن برجام یعنی بازطراحی راکتور آب سنگین اراک نیز اشاره و بر سهیم بودن هر دو طرف در این پروژه، صحه گذاشته‌اند.

 

بازطراحی راکتور راک داستان خود را دارد؛ مقامات ایرانی اصرار دارند که این راکتور با همکاری پیمانکاران بین‌المللی، به راکتوری جدید و کارآمد تبدیل می‌شود. مقامات غربی و بخصوص آمریکایی‌ها اما بارها صراحتاً گفته‌اند که قلب این راکتور تخلیه و سیمان به جای آن ریخته می‌شود؛ علی‌اکبر صالحی از چهره‌های فنی تیم مذاکره‌کننده ایرانی اما این گفته شفاف آمریکایی‌ها را اینگونه تفسیر می‌کند که «مخزن فولادی راکتور اراک با بتن پر می‌شود و نه محل قلب راکتور آب سنگین.»

 

صالحی این اظهارنظر پیچیده فنی خود را البته اینگونه قابل‌فهم‌تر کرد که «به علت رعایت مسائل ایمنی حتی اگر مخزن با بتن پر نشود امکان استفاده مجدد از این مخزن نیست زیرا استفاده دوباره از آن خطرات زیادی دارد.»

 

مقامات ایران و در رأس آنها آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب بارها گفته‌اند که فاز اجرایی همه نقشه‌های توافق وین برای برنامه و تأسیسات هسته‌ای ایران تنها در صورت حل شدن دائمی پرونده «ابعاد نظامی احتمالی» کلید می‌خورد؛ یعنی غرب یکبار برای همیشه بگوید که ایران در پی ساخت بمب اتم نبوده و این دستاویز برای تحریم‌های بیشتر یا برگرداندن تحریم‌های قبلی در هر زمانی، برای همیشه از همه گرفته شود.

 

حل و به قول ایرانی‌ها «بستن» پرونده پی‌ام‌دی به عهده «یوکیو آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است؛ مدیر ژاپنی‌تباری که گویا فردا گزارش بسیار مهم خود را منتشر می‌کند؛ گزارشی که البته چند روز پیش گفته بود «نه سفید است و نه سیاه.»

منبع:خبرگزاری فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :