موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست اقتصاد و انرژی

a/28353 :کد

0

توافق کشورهای جهان برای کنترل گرم شدن کره زمین

  ﺳﻪشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ — ۰۹:۵۲
تعداد بازدید : ۴۷۶   
 تحلیل ایران -توافق کشورهای جهان برای کنترل گرم شدن کره زمین

کشورهای جهان قصد دارند در کنفرانس جهانی محیط زیست که طی هفته جاری در پاریس برگزار می شود توافقی را امضا کنند که از افزایش دمای زمین به بیش از ۲ درجه سانتیگراد جلوگیری می کند.

کشورهای جهان قصد دارند در کنفرانس جهانی محیط زیست که طی هفته جاری در پاریس برگزار می شود توافقی را امضا کنند که از افزایش دمای زمین به بیش از 2 درجه سانتیگراد جلوگیری می کند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از یورو نیوز، برگزاری کنفرانس محیط زیست در پاریس طی هفته جاری، فرصتی برای گفتگوی کشورهای اروپایی و یافتن راه حل برای مبارزه با آلودگی هوا و همچنین تغییرات آب و هوایی است.


در این راستا میگل آریاس کانیته، مسئول کمیسیون اروپایی "برنامه عمل برای آب و هوا و انرژی گفت: "امیدوارم در این کنفرانس به توافقهای مهمی دست پیدا کنیم؛ بخصوص موفق به امضای توافقی شویم که برای مهمترین چالش زیست محیطی بشر امروزی، یعنی گرم شدن کره زمین، چاره ای اساسی پیدا کند؛ این توافقنامه از افزایش دمای زمین تا بیش از 2 درجه سانتیگراد جلوگیری خواهد کرد. اگر امروز دست روی دست بگذاریم، و کاری نکنیم حقیقتاً با یک فاجعه مواجه خواهیم شد؛ چرا که دمای زمین بین 3.8 درجه تا 4.7 درجه سانتیگراد افزایش پیدا خواهد کرد. این افزایش دما می تواند تنوع زیست محیطی و زیست بوم های موجود را نابود کند و عامل فجایع بی سابقه در کره زمین باشد. این مسأله خطری برای تمام ساکنان کره خاکی خواهد بود."


وی با اشاره به اینکه این کمیسیون برای چشم انداز کاهش 40 درصدی گازهای گلخانه ای برنامه ریزی کرده است ادامه داد: " ما روند تولید انرژی در این قاره را نیز تغییر خواهیم داد؛ به این ترتیب که تا سال 2030، حدود 27 درصد از انرژی اروپا توسط منابع تجدیدپذیر تولید خواهد شد؛ و سپس این شاخص را افزایش خواهیم داد. برای تحقق این امر باید مکانیسمهای مشخص کنترل تولید و مصرف انرژی داشته باشیم؛ و تولید گازهای گلخانه ای را به صفر برسانیم. باید همت کنیم که تا پایان قرن، جهانی بدون کربن داشته باشیم."


اتحادیه اروپا در این زمینه موفقیتهایی کسب کرده است. برای مثال طی سالهای گذشته علی رغم رشد 46 درصدی اقتصادی موفق به کاهش 23 درصدی گازهای گلخانه ای شده اند؛ لیکن به نظر می رسد موفقیت دراین امر نیازمند مشارکت همه کشورها، من جمله کشورهای غیراروپایی است. چین، بسیاری دیگر از ابرقدرتهای اقتصادی و همچنین کشورهای در حال توسعه باید نقشی فعال در مبارزه با تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین ایفا کنند.

 / خبرگزاری تسنیم 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :