موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/28425 :کد

ناگفته هایی در خصوص سقوط جنگنده روسی توسط ترکیه

ناصر محمدي

  ﺳﻪشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ — ۱۷:۱۵
تعداد بازدید : ۱۳۲۵   
 تحلیل ایران -ناگفته هایی در خصوص سقوط جنگنده روسی توسط ترکیه

سقوط جنگنده سوخوی روسی توسط ترکیه در هفته گذشته درراس اخبار جهان قرار گرفت و باعث تیره شدن روابط این دو کشور در راستای بحران سوریه گردید

سقوط جنگنده سوخوی روسی توسط ترکیه در هفته گذشته درراس اخبار جهان قرار گرفت و باعث تیره شدن روابط این دو کشور در راستای بحران سوریه گردید.


روسیه به دفاع از مردم و حاکمیت سوریه و ترکیه به ظاهر در دفاع از حریم هوایی خود و در باطن به حمایت از داعش در دو سوی این جریان قرار گرفتند.


جنگنده سوخوی روسیه در دفاع از مردم و حاکمیت قانونی سوریه و در راستای نابودی گروه تروریستی، تکفیری و صهیونیستی داعش  و در جهت قطع صدور و فروش نفت توسط این گروه اقدام به بمباران پایانه نفتی این گروه در مجاورت مرز ترکیه  نمودند.


البته این اقدام در 8 کیلومتری مرز ترکیه صورت گرفت و حتی لاشه جنگنده روسی در 4 کیلومتری مرز ترکیه پیدا شد. لذا ترکیه در حمایت از گروه داعش اقدام به حمله به این جنگنده روسی نمود و تمامی ادعای ترکیه مبنی بر تجاوز جنگنده روسی به حریم هوایی روسیه بی اساس و کذب محض است.


گروه تروریستی، تکفیری و صهیونیستی داعش روزانه 5 میلیون دلار نفت  به فروش می رساند و 80 درصد خرید توسط ترکیه صورت می گیرد به همین علت خرید نفت ترکیه از سایر منابع به شدت کاهش یافته است. 


بدون تردید حاکمان ترکیه و واسطه های آنان در خرید نفت از داعش دخالت مستقیم دارند. مشابه این امر را ترکیه  می توان در دولت های نهم و دهم توسط دللالان نفتی از جمله بابک زنجانی و رضا ضراب   مشاهده  نمود. در مقابل بمباران های پیانه های نفتی داعش توسط جنگنده های روسی دولت ترکیه   به وحشت افتاد  و سراسیمه و از روی دستپاچگی اقدام  به حمله به این جنگنده روسی نمود و به گونه ای ترکیه را به چالش جدی انداخته است.


نکته جالب توجه اینکه جامعه بین الملل از این اقدام ترکیه حمایت ننمود. با ورود روسیه به تحولات سوریه حامیان منطقه ای داعش به تکاپو افتاده اند  و این حادثه نمونه ای از این جریان می باشد  از سویی آمریکا  به ترکیه هشدار داد که نسبت به قطع خرید نفت از داعش اقدام نماید.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :