موضوعات ‌مرتبط: فناوری علمی پزشکی

a/28426 :کد

0

تولید سلولهای عصبی شبکیه چشم در آزمایشگاه

  ﺳﻪشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ — ۱۴:۳۹
تعداد بازدید : ۳۷۵   
 تحلیل ایران -تولید سلولهای عصبی شبکیه چشم در آزمایشگاه

محققان یکی از معتبرترین دانشگاههای جهان روشی را برای تبدیل مؤثر سلولهای بنیادین انسانی به سلولهای لنفاوی شبکیه چشم ارایه کرده اند.

محققان یکی از معتبرترین دانشگاههای جهان روشی را برای تبدیل مؤثر سلولهای بنیادین انسانی به سلولهای لنفاوی شبکیه چشم ارایه کرده اند.

به گزارش تحلیل ایران، این نوآوری پزشکی در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا صورت گرفته است که طی آن دسته ای از سلولهای واقع در شبکیه چشم تولید می شود که سیگنالهای بصری را از چشم به مغز منتقل می کنند.

اهمیت این دستاورد پزشکی در آن است که مرگ این سلولها و یا عملکرد نادرست آنها به بروز مشکلاتی در بینایی نظیر آب سیاه یا همان کوری تدریجی و همچنین MS منجر می شود.

محققان دانشگاه جان هاپکینز معتقدند که دستاورد اخیر آنها نه تنها به دستیابی به درک بهتری از زیست شناسی عصب نوری منجر می شود بلکه می توان مدل انسانی مبتنی بر سلولی منحصربفردی ارایه کرد که از آن می توان در کشف داروهای مؤثر در درمان انواع اختلالات سیستم بینایی بهره برد.

از آن گذشته این دستاورد جامعه علمی پزشکی را به ارایه درمانهای پیوند سلولی سوق می دهد که بینایی را در بیماران مبتلا به آب سیاه یا MS درمان می کند.

این فرآیند آزمایشگاهی که نتایج آن در ژورنال Scientific Reports منتشر شده دربرگیرنده نوعی اصلاح ژنتیکی خطی از سلولهای بنیادین جنینی انسانی و تبدیل آنها به نسخه مشتق شده ای یعنی سلولهای لنفاوی شبکیه ای است.

محققان در این پروژه امیدوارکننده از ابزار آزمایشگاهی اصلاح کننده ژنومیکی موسوم به CRISPR-Cas۹ استفاده کرده اند. آنها از این ابزار برای وارد کردن ژن نوعی پروتئین فلورسنت به درون DNA سلولهای بنیادین بهره گرفته اند.

یکی از چشم اندازهای اصلی محققان در این بررسی ارایه درمانهای اثربخش برای MS است.

منبع: خبرگزاری مهر

                               

محققان     سلول بنیادی     چشم     مغز     دارو    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :