موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/28437 :کد

0

بلژیک خواستار تشکیل سازمان 'سیا اروپا' شد

  ﺳﻪشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ — ۱۶:۲۴
تعداد بازدید : ۱۹۱   
 تحلیل ایران -بلژیک خواستار تشکیل سازمان 'سیا اروپا' شد

نخست وزیر بلژیک خواستار تشکیل یک آژانس اطلاعاتی اروپایی به سبک سازمان سیا ( سازمان اطلاعاتی مرکزی آمریکا) برای مقابله با موج تهدیدهای تروریستی به دنبال حملات اخیر پاریس شد.

نخست وزیر بلژیک خواستار تشکیل یک آژانس اطلاعاتی اروپایی به سبک سازمان سیا ( سازمان اطلاعاتی مرکزی آمریکا) برای مقابله با موج تهدیدهای تروریستی به دنبال حملات اخیر پاریس شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، چارلز میشل به رادیو فرانسوی آر تی ال گفت: ما باید به سرعت یک آژانس اطلاعاتی اروپایی به سبک سازمان سیا تشکیل دهیم تا اطلاعات در مورد مظنونان اقدامات تروریستی جمع آوری شود و افرادی که نیات خصمانه دارند شناسایی شوند.

 

این اظهارات نخست وزیر بلژیک در حالی مطرح شده است که به دنبال حملات اخیر پاریس موجی از تدابیر شدید امنیتی در بسیاری از کشورهای اروپایی اتخاذ شده است. نیروهای امنیتی کشورهای اروپایی از زمان حملات پاریس بارها طی عملیات های ضد تروریستی شمار زیادی را بازداشت کرده اند.

 

برخی کارشناسان اروپایی ناکامی اطلاعاتی آژانس های اروپایی در شناسایی فعالیتهای گروههای افراطی را دلیل وقوع حملات پاریس خوانده اند.

 

نخست وزیر بلژیک هشدار داد که یکی از مشکلات مهمی که سرویس های امنیتی با آن روبرو هستند، این است که اطلاعات میان کشورهای اندکی در اروپا تبادل می شود و یک اقدام مشترک اطلاعاتی گسترده میان اروپایی ها انجام نمی شود.

 

میشل افزود: اگر سرویس های اطلاعاتی بتوانند بدون ناکامی اطلاعات را تبادل کنند، ممکن است دیگر هرگز حمله تروریستی در اروپا رخ ندهد.

 

این در حالی است که پیش از این پاریس و بروکسل برای تقویت تبادل اطلاعات میان 9 کشور اتحادیه اروپا که بیش از دیگران در معرض تهدید تروریستی قرار دارند، ابراز تمایل کردند.

«مانوئل والس» نخست وزیر فرانسه با «شارل میشل» همتای بلژیکی خود روز گذشته دیدار و از «ابتکار عملی» در زمنیه تقویت تبادل اطلاعات سخن گفتند.

 

یک منبع نزدیک به والس گفت: این ابتکار عمل، گسترش و تکمیل تبادل اطلاعات چند جانبه میان 9 کشور عضو اتحادیه اروپا را با رسمیت بیشتر، شامل می شود.

 

این منبع به خبرگزاری فرانسه گفت: در این برنامه، هماهنگ و نظام مند کردن تبادل اطلاعات از طریق سامانه اطلاعاتی شنگن در مورد افرادی که هشدار امنیتی خطرناک و افراطی در فرانسه و دیگر کشورها در موردشان صادر شده، در نظر گرفته شده است.

 

پیشتر 9 کشور اتحادیه اروپا شامل فرانسه، بلژیک، ایتالیا، انگلیس، آلمان، هلند، اسپانیا، ایرلند و سوئد در ژوئن (خرداد/تیر) سال 2014 میلادی و پس از حمله تروریستی در موزه یهودیان در بلژیک، تشکیل جلسه داده بودند.

 

تحقیقات در مورد حمله به این موزه نشان داد که آلمان، فرانسه را از بازگشت یک تروریست از سوریه آگاه کرده بود اما این اطلاعات در اختیار بلژیک که هدف اقدام تروریستی بود، قرار نگرفت.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :