موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد و انرژی

a/28481 :کد

0

حجم جریان‌های سطحی کشور همچنان در وضعیت منفی

  ﺳﻪشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ — ۲۰:۴۷
تعداد بازدید : ۲۴۸   
 تحلیل ایران -حجم جریان‌های سطحی کشور همچنان در وضعیت منفی

با گذشت دوماه پرباران از سال آبی جدید، حجم روان‌آب‌های کشور در پایان آبان ماه همچنان منفی است و در مقایسه با میانگین بلندمدت ۱۰ درصد کاهش یافته است.

با گذشت دوماه پرباران از سال آبی جدید، حجم روان‌آب‌های کشور در پایان آبان ماه همچنان منفی است و در مقایسه با میانگین بلندمدت 10 درصد کاهش یافته است.

به‌گزارش تحلیل ایران،نگاهی به وضعیت جریان‌های سطحی در حوضه‌های آبریز اصلی کشور نشان می دهد که شروع پرباران سال آبی جدید به ویژه بارش‌های آبان ماه، نیز نتوانسته وضعیت منفی را در آمار روان‌آب‌های کشور بهبود بخشد و میزان روان‌آب‌ها نسبت به متوسط درازمدت کاهش نشان می‌دهد.
 
طبق گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران، حجم روان‌آب‌های سطحی کشور در پایان آبان‌ماه سال جاری به 5 میلیارد و 181 میلیون مترمکعب رسیده است، این در حالی است میانگین بلندمدت حجم کل روان آب‌های سطحی در همین زمان 5 میلیارد و 731 میلیون مترمکعب بوده است.
 
تاثیر مثبت بارش‌های امسال بهبود نسبی حجم روان‌آب نسبت به سال گذشته است که این رقم 52 درصد نسبت به سال گذشته بهبود یافته است، البته باید دید این روند مثبت در 10 ماه باقیمانده سال آبی نیز ادامه خواهد داشت یا نه.
 
براساس این گزارش، حجم جریان‌های سطحی در پایان آبان‌ماه سال جاری رتبه 29 را در 47 سال گذشته به خود اختصاص داده است.
 
 
بر این اساس، تغییرات حجم جریان‌های سطحی در دومین‌ماه سال آبی جاری نسبت به متوسط درازمدت در 2 حوضه آبریز فلات مرکزی و خلیج فارس مثبت و در 4 حوضه آبریز دریای خزر، دریاچه ارومیه، هامون و سرخس منفی گزارش شده است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)بیشترین کاهش روان‌آب‌های کشور در حوضه آبریز هامون بوده که نسبت به درازمدت 57 درصد کاهش نشان می‌دهد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :