موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/28483 :کد

0

اتحادیه اروپا «سازمان سیا» راه‌اندازی می‌کند

  ﺳﻪشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ — ۲۰:۵۸
تعداد بازدید : ۲۲۷   
 تحلیل ایران -اتحادیه اروپا «سازمان سیا» راه‌اندازی می‌کند

نخست‌وزیر بلژیک پیشنهاد راه‌اندازی یک سازمان اطلاعاتی جدید در اروپا مشابه «سازمان سیا» در آمریکا را مطرح کرده است.

نخست‌وزیر بلژیک پیشنهاد راه‌اندازی یک سازمان اطلاعاتی جدید در اروپا مشابه «سازمان سیا» در آمریکا را مطرح کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، نخست‌وزیر بلژیک درخواست راه‌اندازی مرکز جدیدی در اروپا همانند سازمان سیا شده است.

 

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه، در حال حاضر به دلیل حملات تروریستی اخیر در شهرهای اروپایی انتقادهای بسیاری از «یوروپل» نهاد اجرای قانون اروپایی در زمینه شکست اطلاعاتی و عدم وجود اطمینان به این نهاد انتظامی مطرح است.

 

«چارلز میشل» نخست‌وزیر بلژیک در گفت‌وگو با رادیو فرانسوی «آر تی ال» گفت:‌ ما باید به سرعت آژانس اطلاعات اروپا که همان سازمان سیا در اروپا خواهد بود را راه‌اندازی کنیم تا بتوانیم به تبادل اطلاعات در رابطه با جهادگرایان و دیگر مظنونین عملیات تروریستی بپردازیم و چهره از نقاب این گروه‌های تروریستی برداریم.

 

وی افزود: اگر نهادهای اطلاعاتی در اروپا قادر بودند اطلاعاتشان را بدون شکست با یکدیگر به اشتراک بگذارند، حمله دیگری اتفاق نمی‌افتاد.

 

اظهارات وی به دنبال افزایش انتقادها از آژانس‌های اطلاعاتی سراسر اروپا در شکست از مانع شدن از وقوع حملات اخیر در پاریس که به کشته شدن حدود 130 نفر و زخمی شدن صدها نفر دیگر انجامید، مطرح شده است.

 

بنا بر این گزارش، در حال حاضر پلیس اروپا موسوم به یوروپل با انتقادهای شدیدی مواجه شده است. سوالاتی درباره نقش این نهاد اروپایی که در سال 1998 پایه‌گذاری شده، مطرح است.

 

هدف اصلی این نهاد، کمک به ایجاد اروپایی امن‌تر برای شهروندان اروپا تعریف شده‌ است. این سازمان سالانه بودجه‌ای حدود یکصد میلیون دلار آمریکا را به خود اختصاص می‌دهد که البته حامیان یوروپل می‌گویند این بودجه بسیار کمی برای نظارت بر فعالیت مظنونین تروریستی است.

 

قانونگذاران اروپا اوایل ماه نوامبر موافقت کردند که تبادل اطلاعات میان کشورهای عضو و سازمان‌های اطلاعاتی در اروپا باید به منظور جلوگیری از وقوع حملات تروریستی در این قاره افزایش یابد.

 

درخواست نخست‌وزیر بلژیک برای راه‌اندازی سازمانی اطلاعاتی در اروپا مشابه سازمان سیا در آمریکا در شرایطی مطرح شده است که وظیفه اصلی سازمان سیا در آمریکا جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات مهم درباره کشورها، حکومت‌ها، شرکت‌های اقتصادی و افراد خارجی برای دولت آمریکا تعریف شده است. انتظار می‌رود در صورت راه‌اندازی چنین مرکزی در اروپا کشورها و دولت‌های خارجی و مردم غیراروپایی اهداف اصلی این سازمان جدید اروپایی باشند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :