موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/28504 :کد

0

تصاویری از قراردادهای نفتی ترکیه با داعش در اختیار داریم

  ﺳﻪشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ — ۲۲:۴۵
تعداد بازدید : ۳۷۶   
 تحلیل ایران -تصاویری از قراردادهای نفتی ترکیه با داعش در اختیار داریم

یکی از سرکردگان گروه موسوم به «ارتش آزاد سوریه»، روز سه‌شنبه اعلام کرد، تصاویری در اختیار داریم که نشان می‌دهد ترکیه برای خرید نفت از گروه تروریستی داعش قراردادهایی امضا کرده است.

به گزارش تحلیل ایران، «حسام العواک» رئیس بخش اطلاعات نظامی گروه موسوم به «ارتش آزاد سوریه» در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» اعلام کرد، از آغاز بحران سوریه در سال 2011، ترکیه با کمک‌های مختلف از گروه‌های تندرو و تروریست در سوریه علیه گروه‌هایی به اصطلاح «میانه‌رو» حمایت می‌کند.

 

العراک تأکید کرد، ما عکس‌هایی از ورود خودروهای تویوتای خریدار شده توسط قطر در اختیار داریم که از طریق ترکیه وارد سوریه شده‌اند. روی پلاک خودروها کلمه «الغانم» درج شده است.

 

همچنین قطر خودروهای رو باز را وارد کرده است که سرکردگان داعش با آنها تردد می‌کنند.

 

این سرکرده معارضان سوری گفت: «ملاحظه کردیم که قبل از ظهور داعش، ترکیه از گروه‌های افراطی نیز حمایت می‌کرد. این کمک‌ها از طریق کوه قرصایه در نزدیکی دروازه السلام واقع در مرزهای ترکیه و سوریه منتقل می‌شد.»

 

العواک افزود، دستگاه اطلاعات ترکیه از عبور این محموله‌هایی که با گروه‌های افراطی منعقد می‌شد، به نحوی بهره‌برداری می‌کرد و به موجب آنها، تسهیلاتی از گروه‌های افراطی دریافت می‌کرد تا از کارخانه‌ها و کارگاه‌های شهر حلب به نفع شرکت‌های ترکی سرقت کنند.

 

به گفته حسام العواک، «گروه اخوان‌المسلمین در سوریه» بر این سازماندهی‌ها نظارت داشت و با این گروه‌ها برای سرکوب «ارتش آزاد سوریه» و دیگر گروه‌های به اصطلاح میانه‌رو هماهنگی می‌کرد.

 

وی گفت: «ما هاکان فیدان، رئیس دستگاه اطلاعاتی وقت ترکیه را مسؤول این اتفاقات اعلام کردیم و به دوستان خود در منطقه و بین‌الملل مدارکی در این‌خصوص ارائه دادیم. ولی اردوغان (رئیس‌جمهور ترکیه) بر حمایت از افراط‌گریی و گروه‌های تروریستی اصرار دارد.»

 

این معارض سوری درخصوص احتمال همکاری «ارتش آزاد سوریه» با روسیه در امر مبارزه با داعش در سوریه، گفت: «بر این باوریم که روسیه طرف عاقل در جهان است و روس‌ها می‌توانند به شکل بهتری درباره مسائل مربوط به سوریه با همه گروه‌های میانه‌رو از جمله ارتش آزاد همکاری کنند.»

 

وی افزود: «اگر چنین امری ممکن شود، آنگاه دخالت نظامی روسیه در سوریه می تواند نتایج بهتری داشته باشد و ما از منافع روسیه در سوریه در آینده دفاع خواهیم کرد.»

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               

سوریه     ترکیه     داعش     روسیه        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :