موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/28526 :کد

0

اوباما اعتراف کرد: بعداز ۱۱سپتامبر بامظنونان برخورد خوبی نشد

  چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ — ۰۲:۲۷
تعداد بازدید : ۲۷۵   
 تحلیل ایران -اوباما اعتراف کرد: بعداز ۱۱سپتامبر بامظنونان برخورد خوبی نشد

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که در روزهای پس از ۱۱ سپتامبر، نیروهای امنییت از سر ناچاری و یا شاید بی‌دقتی، برخوردهایی با مظنونین داشته‌اند که بر خلاف ارزش‌های جامعه آمریکا بوده است.

 

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که در روزهای پس از 11 سپتامبر، نیروهای امنییت از سر ناچاری و یا شاید بی‌دقتی، برخوردهایی با مظنونین داشته‌اند که بر خلاف ارزش‌های جامعه آمریکا بوده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا که برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوایی به پاریس رفته، روز سه‌شنبه با نشریه «موند» گفت‌وگو کرد و در خصوص حوادث تروریستی فرانسه و وجوه مشابه آن با 11 سپتامبر سخن گفت.

اوباما ابتدا طبق معمول سخنان چند هفته پیش خود در خصوص حوادث پاریس، ابتدا از علاقه شخصی خود و ملت‌اش به فرانسه و خصوصاً شهر پاریس سخن گفت و به خاطر حوادث تروریستی اخیر به فرانسوی‌ها تسلیت گفت.

وی از مردم فرانسه خواست که در سایه این حملات، برخورد نامناسبی با اقلیت‌های مذهبی نداشته باشند تا زمینه نیروگیری داعش، تقویت نشود.

اوباما به ورود پناهجویان سوری به اروپا هم اشاره کرد و به اروپایی‌ها توصیه کرد که به اصول لیبرال دموکراسی پایبند بمانند؛ رئیس‌جمهور آمریکا فرصت استفاده از استعدادهای پناهجویان را هم به ساکنان قاره سبز گوشزد کرد.

در ادامه، نوبت سوالات به گوانتانامو رسید؛ زندانی بدنام که البته مکانش هم در یک جزیره در بخشی تصرف‌شده از خاک کوبا است.

اوباما برای سخن گفتن در خصوص لزوم بسته شدن گوانتانامو که البته یکی از وعده‌های انتخاباتی نامحقق‌اش بوده، گفت: «پس از 11 سپتامبر، در یک شرایط جنگی بودیم و ترس شدیدی در میان مردم افتاده بود. در جمع‌آوری اسناد، دقت کافی به خرج داده نمی‌شد و البته گاهی این کار ناممکن بود و گاهی هم اثر بی‌دقتی.»

رئیس‌جمهور آمریکا که داشت در حقیقت به قانون‌شکنی‌های نیروهای امنیتی کشورش در روزهای پس از 11 سپتامبر اعتراف می‌کرد، ادامه داد: «در حقیقت از برخی‌ها به گونه‌ای بازجویی شد که بر خلاف ارزش‌های ما بود. با درنظر گرفتن همه این‌ها، گوانتانامو هنوز ابزاری برای نیروگیری جهادگرایان (تروریست‌ها) است، این ابزاری است که میبایست از دست آنها گرفته شود. من برای این کار تا آخرین روز ریاست‌جمهوری‌ام تلاش می‌کنم.»

در آخرین لحظات این مصاحبه، خبرنگار از اوباما خواست که «فرانسوا اولاند» و «نیکولاس سارکوزی» روسای جمهور فعلی و سابق فرانسه را با هم مقایسه کند.

اوباما گفت: «آنها خیلی با هم متفات‌اند، فرانسوا عینک می‌زند ولی نیکلاس نه.»

منبع: فارس

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :