موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/28633 :کد

0

اعتیاد غرب به تروریسم ، درد مشترک جهانی

  چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ — ۱۴:۰۴
تعداد بازدید : ۲۳۵   
 تحلیل ایران -اعتیاد غرب به تروریسم ، درد مشترک جهانی

تحلیل عملکرد کشورهای غربی در مورد حوادث تروریستی پاریس و اقدام ترکیه درباره ساقط کردن جنگنده ترکیه سو‍ژه داغ رسانه‌های مختلف تبدیل شده‌است.

به گزارش تحلیل ایران،در روزهایی که روند تضعیف داعش آغاز شده است و ائتلاف جهانی جنگ با تروریسم در سوریه در حال شکل گیری است ،دست‌هایی پنهان آشکارا تلاش می کنند از منافع داعش حمایت کنند. در این میان نامه رهبر انقلاب اسلامی به عموم جوانان در کشورهای غربی‌ موضوعی است که ظرف چند روز گذشته توانسته اقدامات تروریستی داعش و پروپاگاندای ضداسلامی غرب را تحت الشعاع خود قرار دهد.

 

مقام معظم رهبری در نامه‌ای به عموم جوانان در کشورهای غربی، حوادث تلخ تروریستی فرانسه را زمینه‌ای برای همفکری خواندند و با برشمردن نمونه‌های دردناکی از «آثار تروریسم مورد حمایت برخی قدرت‌های بزرگ در دنیای اسلام، پشتیبانی از تروریسم دولتی اسرائیل و لشکرکشی‌های خسارت‌آفرین سالهای اخیر به دنیای اسلام»، خطاب به جوانان خاطرنشان کردند: «من از شما جوانان میخواهم که بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف‌بینی و استفاده از تجربه‌های ناگوار، بنیانهای یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنید.»

 

همزمان با نظر مقام معظم رهبری که نوشتند ، « درست است که امروز تروریسم درد مشترک ما و شما است، امّا لازم است بدانید که ناامنی و اضطرابی که در حوادث اخیر تجربه کردید، با رنجی که مردم عراق، یمن، سوریه، و افغانستان طیّ سالهای متمادی تحمّل کرده‌اند دو تفاوت عمده دارد؛ نخست اینکه دنیای اسلام در ابعادی بمراتب وسیع‌تر، در حجمی انبوه‌تر و به مدّت بسیار طولانی‌تر قربانی وحشت‌افکنی و خشونت بوده است؛ و دوّم اینکه متأسّفانه این خشونتها همواره از طرف برخی از قدرتهای بزرگ به شیوه‌های گوناگون و به شکل مؤثّر حمایت شده است. امروز کمتر کسی از نقش ایالات متّحده‌ی آمریکا در ایجاد یا تقویت و تسلیح القاعده، طالبان و دنباله‌های شوم آنان بی‌اطّلاع است.» سایت گلوبال ریسرچ نوشت غرب مانند یک فرد معتاد به هروئین، به نوعی از اعتیاد مخرب وابسته شده و به نظر می رسد تمایلی به دست برداشتن ازاین اعتیاد ندارند.

 

تامین بودجه سازمان های تروریستی افراط‌گرا همواره یکی از روش های معمول بسیاری از اعضای برجسته ناتو به شمار آمده و در کنار آمریکا، کشورهای انگلستان و فرانسه در این زمینه نقش قابل توجهی ایفا کرده اند. در این راستا از مجاهدین افغان گرفته تا دولت ظاهرا اسلامی داعش و سایر گروه های افراطی طی چند دهه گذشته همواره از سوی غرب به عنوان ابزار ژئوپلیتیکی مورد استفاده قرار گرفته اند .

 

صحنه غم انگیز کشته شدن بیش از 120 نفر و زخمی شدن صدها نفر در فرانسه بسیاری از مردم در اروپا را شوکه کرده است . داعش مسئولیت حملات تروریستی که به تازه گی در مناطق دیگر جهان رخ داده از جمله آنچه در لبنان رخ داد و در آن حداقل 44 نفر به طرز وحشیانه ای کشته شدند را برعهده گرفته است. مجله دابق متعلق به گروه تروریستی داعش اخیرا عکسی از بخش های یک بمب دست ساز منتشر کرده و مدعی شده که از این بمب در حمله تروریستی بی رحمانه به هواپیمای مسافربری روسیه در شبه جزیره سینا که به مرگ بیش از 220 نفر انجامید استفاده شده است .

 

موید حسینی صدر، عضو هیئت رئیسه کمیته صلح و امنیت بین المللی در گفت و گو با خبرنگار بین الملل خانه ملت می گوید: «رفتار دوگانه کشورهای غربی در مواجهه با موضوع تروریسم همیشه برای قربانیان تروریسم آزار دهنده بوده‌است. عملکرد مدعیان حقوق بشر و صلح جهانی همواره مبهم و اغلب منفعت طلبانه می‌باشد. »

 

وی در ادامه گفت: « کشورهای غربی ، تروریست‌ها را براساس منافع خود تقسیم بندی کرده و با آنها برخورد می کنند؛ همین رویکرد موجب گسترش تروریسم و سرایت آن به نقاط مختلف جهان شده است.»

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «تروریسم پدیده کثیفی است که ممکن است گریبان کشورهای غربی را نیز بگیرد. تروریست‌پروری که به عنوان یک استراتژی از زمان جنگ‌ افغانستان با ارتش سرخ شوروی توسط آمریکا آغاز شد ، اقدامی همانند پرورش مار در آستین است که گریبان بانیان آن را نیز می گیرد.»

 

وی در ادامه با بیان این که کشورهای غربی و سیستم‌های حکومتی به وجود تروریسم معتاد شده‌اند ، گفت: « غربی‌ها خودشان تروریست‌ها از جمله داعش را تامین مالی کرده‌بودند و امروز نیز علی رغم ادعایی که دارند چشم بر اقدامات اقتصادی آنها بسته‌اند. داعش به راحتی نفت می‌فروشد،داعش به راحتی اتومبیل و تسلیحات می خرد،طالبان و القاعده به راحتی تجارت مواد مخدرمی کنند ، دزدان دریایی آزادانه در اقیانوس‌ها اقدام به ربایش کشتی‌ها می کنند و هزار و یک اقدام دیگر که منجر به گسترش و افزایش قدرت گروه‌های تروریستی مختلف می شود.»

 

حسینی صدر با اشاره به ‍ژست جنگ جهانی با داعش گفت: «مهم‌تر از اقدامات نظامی در برخورد با داعش ، قطع منابع مالی گروه‌های تروریستی است. سرویس‌های جاسوسی و اطلاعاتی که به کوچک‌ترین و خصوصی‌ترین مسائل مردم کشورهای مختلف سرک می‌کشند قطعا از تراکنش‌های مالی داعش اطلاع دارند اما همچنان چشم‌های خود را بر این موضوعات بسته‌اند.»

 

همراهی غرب پس از ایجاد داعش

 

گلوبال ریسرچ می نویسد که غرب همدست حملات پاریس است ؛ با وجود فضاحت تمام و لفاظی های رئیس جمهور فرانسه و رهبران غربی، نکته بسیار مهمی که باید بر آن تاکید شود این است که دولت های غربی در حملات پاریس و هر گونه حمله تروریستی که در آینده رخ خواهد داد ، همدست تروریست ها هستند . اگر این فرضیه را کنار بگذاریم که در جریان حملات پاریس این خود سازمانهای اطلاعاتی فرانسه بودند که به سادگی اجازه وقوع این اتفاق را دادند ، آنچه را نمی توان در صحت آن شک کرد این است که سیاست خارجی غرب به طور مستقیم به رشد تروریسم در سطح جهان منجر شده و مشخص ترین آن ظهور داعش و جبهه النصره بوده است.

 

گروه‌های تروریستی از منابع و دسترسی جهانی لازم برای انجام هیچ عملیاتی در غرب برخوردار نیستند مگر اینکه از سوی ناتو و در نوعی تبانی با همپیماننان منطقه ای آنها مسلح شده، آموزش ببینند و موضع آنها در قبال دولت سوریه تقویت شود. برای کسانی که پی گیر جنگ نیابتی در سوریه و سیاست های شرورانه و موذیانه غرب در این زمینه هستند حملات پاریس جای تعجب ندارد.

 

سیدباقرحسینی،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با انتقاد شدید‌الحن نسبت به رویکرد کشورهای غربی در ایجاد و تسلیح گروه‌های تروریستی گفت: « متاسفانه کشورهای غربی به ویژه آمریکا از القاعده درس عبرت نگرفتند و در ماجرای جنگ سوریه نیز از کانال شاهزاده‌های تکفیری متوسل به داعش شدند و امروز دود آن در چشم همه کشورهای جهان از جمله متحدین واشنگتن رفته‌است.»

وی در ادامه گفت: « لیست بلند گروه‌های تروریستی که توسط غربی‌ها در سال‌های پایانی جنگ سرد ایجاد شده این احساس را ایجاد می کند که هویت آمریکا و اتحادیه اروپایی با تروریسم گره خورده است.»

 

این نماینده مجلس نهم در ادامه گفت:« برخورد رسانه‌های غربی با موضوع تروریسم به صورت گزینشی است. ایران اصلی‌ترین قربانی تروریسم است اما این موضوع سانسور می شود.

 

هزاران نفر از مردم عراق ، سوریه ، افغانستان ، پاکستان ، لیبی ، نیجریه و ده‌ها کشور دیگر در خاورمیانه تا کنون توسط داعش سلاخی شده‌اند اما رسانه‌های غربی 129 شهروند فرانسوی یا قربانیان 11 سپتامبر را با اهمیت‌تر می دانند.»

 

در اینجا تنها به برخی از شواهدی که نشان می دهد کشورهای غربی - یا طرفداران ترور - از افراط گرایان برای سرنگونی دولت سوریه حمایت کرده اند اشاره می کنیم:

 

- گروه های سلفی، اخوان المسلمین و القاعده (القاعده در عراق)، به عنوان نیروهای عمده درگیر با دولت سوریه، از سوی آژانس اطلاعات دفاعی و در گزارش ها اطلاعاتی محرمانه این آژانس در سال 2012 به عنوان مخالف ارزیابی شده اند .

 

- دولت فرانسه در سال 2012 مبالغ هنگفتی پول به شورشیان در سوریه پرداخته است که برای خرید اسلحه و مهمات مورد استفاده قرار گرفته است.

 

- فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه در سال 2014 تایید کرد که فرانسه به شورشیان سوریه برای مبارزه با بشار اسد سلاح تحویل داده است.

 

- بریتانیا طی سالهای گذشته میلیون ها پوند به مخالفان سوری کمک کرده و بر اساس گزارش های سال 2013 دولت بریتانیا طی یک عملیات مشترک با کشورهای دیگر اروپایی و آمریکا 3 هزار تن سلاح را از طریق 75 پرواز از زاگرب کرواسی برای شورشیان سوری ارسال کرده است.

 

- رولان دوما، وزیر سابق امور خارجه فرانسه فاش کرد که طرح جنگ در سوریه حداقل دو سال قبل از اوج گیری درگیر ها در این کشور در سال 2011 ، آماده و از پیش تعیین و برنامه ریزی شده بود. دوما گفته است که مقامات بلند پایه بریتانیایی به او گفته اند که اگر کشورش تمایل دارد می تواند در سازماندهی حمله شورشیان به دولت سوریه شرکت کند.

 

- در سال 2015، یک شهروند سوئدی بنام برلین گیلدو به همراهی با گروه های شورشی سوریه از جمله جبهه النصره (بخوانید القاعده در سوریه) متهم شد اما پس از آنکه وکیل وی هوشمندانه استدلال کرد که سازمان های اطلاعاتی بریتانیا در مسلح کردن و ارائه کمک به همان گروه های تروریستی که موکل او متهم به همکاری با آنها شده، در گیر بوده اند ، بسرعت از این اتهام تبرئه شد.

 

- «مایکل تی فلین» رئیس سابق آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در مصاحبه اخیر خود افشاء کرده که دولت اوباما در سال 2012 تعمدا تصمیم گرفته که از ظهور شورشیان در سوریه حمایت کند . این تصمیم در حالی اتخاذ شده که واشنگتن می دانسته مخالفان سوری از گروه های ترور افراطی تشکیل شده اند .

 

- همانطور که تونی کارتولوچی در اوایل سال جاری گزارش داده ، یک مزدور داعش به مقامات پاکستانی اعتراف کرد که مبالغی را از آمریکا برای جذب افراد جوان برای جنگیدن در سوریه دریافت کرده است .

 

- سازمان سیا برای سال‌ها در لفافه تامین نیاز گروه های نامرئی میانه رو در سوریه ، به ارسال سلاح به شورشیان سوریه اقدام کرده است.

 

با در نظر گرفتن سیاست ناتو در سوریه، آیا کسی هنوز بر این باورهست که استراتژیست ها در لندن، پاریس، بروکسل و واشنگتن، ازعواقب استراتژی خود هیچ پیش بینی نداشته اند؟

 

درک این موضوع خیلی کارسختی نیست که اگر شما پول واسلحه در اختیار یک مشت تروریست دیوانه برای سرنگونی یک دولت سکولار در آسیای غربی قرار دهید ، آنها تلاش خواهند کرد که در سایر نقاط جهان هم دست به انجام حملات تروریستی بزنند . این امر به این سوال منجر می شود که : آیا رهبران غربی از انجام حملات بیشتر استقبال میکنند؟

 

اروپا به معنای واقعی کلمه از رهگذر حمایت مالی و تسلیحاتی گروهای افراطی در سوریه فضای مناسب برای حملات تروریستی این گروهها را بوجود آورده است. در پی این اقدام اروپا، سیل پناهندگان و مهاجران از آسیای غربی و آفریقا به راه افتاد و اجازه داد تا تروریست ها هم به سهولت در کنار مردم بی گناه آواره شده در اثر جنگ های نیابتی غرب وارد اروپا شوند.

 

عباسعلی منصوری آرانی،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که معتقد است باید یک ائتلاف جهانی با محوریت سازمان ملل متحد و لحاظ کردن نظر ائتلاف متحدین بشاراسد تشکیل شود ، می گوید:‌« اروپایی‌ها از ترس داعش دیگر خواب راحت نخواهند داشت،پاریس،برلین و حتی بروکسل بیش از هر کشوری معنی این جمله را می دانند و به همین دلیل است که فرانسوااولاند رئیس‌جمهوری فرانسه تقلا می کند. »

 

رئیس سابق دانشگاه جنگ در ادامه گفت: « ترکیه با ساقط کردن جنگنده روسیه موجب اخلال در تلاش‌های صورت گرفته شده است ، این اقدام آنکارا که موجب دلشادی داعش شده است ، قطعا تبعات ناخوشایندی برای دولت اردوغان به لحاظ اقتصادی و سیاسی در داخل و خارج از ترکیه خواهد داشت.»

 

وی همچنین گفت: « اروپایی ها تنها با موضوع تهدیدات امنیتی فزآینده دست به گریبان نیستند، مساله مهاجران که بزرگ‌ترین بحران انسانی پس از جنگ جهانی دوم محسوب می شود برای تنها با پایان جنگ سوریه پایان خواهد یافت. غرب چه بخواهد و چه نخواهد بشاراسد باید در راس قدرت بماند ، زیرا تنها دولت سوریه است که می تواند ضامن شکست داعش باشد.»

 

منصوری آرانی تصریح کرد:«بالکانیزه کردن سوریه با حضور داعش و تشدید تضادهای قومیتی و مذهبی تبعات غیر قابل محاصبه ای برای کشورهای همسایه سوریه از جمله ترکیه و خاورمیانه خواهد داشت. زمان منفعت طلبی کشورهای خاورمیانه تمام شده است و باید به شکلی منسجم همه بر علیه تروریسم چند ملیتی ایجاد شده تحت عنوان داعش،باید متحد شوند.»

 

این نماینده مجلس نهم همچنین گفت: « داعش خیلی زودتر از آن چیزی که سعودی‌ها گمان می کنند به خانه بازخواهند گشت و همین مساله آنها را به شدت از توطئه‌ای که آغاز کرده‌اند متضرر می کند.»

 

جعل عنوان جنگ با تروریسم

 

مقام معظم رهبری در نامه خود خطاب به جوانان اروپایی نوشته اند ،‌« لشکرکشی‌های سالهای اخیر به دنیای اسلام که خود قربانیان بی‌شماری داشت، نمونه‌ای دیگر از منطق متناقض غرب است. کشورهای مورد تهاجم، علاوه بر خسارتهای انسانی، زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی خود را از دست داده‌اند، حرکت آنها به سوی رشد و توسعه به توقّف یا کندی گراییده، و در مواردی ده‌ها سال به عقب برگشته‌اند؛ با وجود این، گستاخانه از آنان خواسته میشود که خود را ستمدیده ندانند. چگونه میتوان کشوری را به ویرانه تبدیل کرد و شهر و روستایش را به خاکستر نشاند، سپس به آنها گفت که لطفاً خود را ستمدیده ندانید! به جای دعوت به نفهمیدن و یا از یاد بردن فاجعه‌ها، آیا عذرخواهیِ صادقانه بهتر نیست؟ رنجی که در این سالها دنیای اسلام از دورویی و چهره‌آرایی مهاجمان کشیده است، کمتر از خسارتهای مادّی نیست.»

 

بدیهی است که کشورهای غربی از واژه جعلی «جنگ با ترور» علاوه بر استفاده برای بسیج افکار عمومی در جهت حمایت از جنگ های امپریالیستی در خارج از کشور، از این واژه به عنوان توجیهی برای اعمال کنترل تمامیت خواهانه خود در داخل استفاده کرده اند.

 

آمریکا ، بریتانیا و فرانسه، نمی توانند یک دولت پلیسی را بدون حملات تروریستی توجیه کند، و این حملات به این دولت ها اجازه می دهد که سیاستهای خود را بر مردمی که هرگز قبل از بحران این سیاست ها را نمی پذیرفتند تحمیل کند .همانطوریکه رام ایمانوئل شهردار شیکاگو و از مقامات سابق کاخ سفید در دوره باراک اوباما در سال 2008 اظهار داشت : شما هرگز نمی خواهید یک بحران جدی را هدر دهید ، منظور من این است که ؛ بحران یک فرصت برای انجام کارهایی است که شما فکر می کنید نمی توانستید قبل از آن انجام دهید .

 

پیش از 11 سپتامبر اکثریت مردم در غرب دولت پلیسی و دارای نظارت فراگیر را سنگین ، غیر قانونی ، خطرناک و نقض کننده حقوق اساسی خود از جمله حق حریم خصوصی و حاکمیت قانون می دانستند . اما پس از 11 سپتامبر به نظر می رسد اکثریت مردم در غرب برای متوقف کردن حمله این تروریست های ساخته دست غرب بیشتر مایل به زندگی ذیل حاکمیت آلمان نازی هستند چرا که برخورداری از حقوق اساسی نمی تواند ایمنی وامنیتی را برای آنان به ارمغان آورد .

 

در 14 سال گذشته آژانس امنیت ملی در آمریکا جاسوسی از مردم را به طور چشمگیری افزایش داده است . بر اساس اطلاعات منتشره از سوی ویلیام بینی افشاگر سطح بالای آژانس امنیت ملی آمریکا، هدف این آژانس کنترل کل مردم است. دولت پلیسی در انگلستان در پی هشدار های سال 2001 و از زمان بمب گذاری در لندن شتاب بیشتری به خود گرفته است . پس از حملات شارلی ابدو در ابتدای سال جاری در پاریس، مجلس فرانسه لایحه نظارت را تصویب کرد که به سازمان های اطلاعاتی اجازه می دهد تا نیاز به حکم قضایی را دور بزنند. بسیاری از طرفداران حفظ حریم خصوصی به درستی به این لایحه «قانون میهن پرستی فرانسه» لقب داده اند، می توان انتظار داشت که دولت فرانسه پس از حملات اخیر حتی شدید تر از سبک سال 1984 در پی بدست آوردن قدرت نظارتی خود برآید .

 

استراتژی نفرت زایی

 

رهبرمعظم انقلاب از جوانان اروپایی می پرسند ،« پرسید چرا کسانی که در اروپا متولّد شده‌اند و در همان محیط، پرورش فکری و روحی یافته‌اند، جذب این نوع گروه‌ها میشوند؟ آیا میتوان باور کرد که افراد با یکی دو سفر به مناطق جنگی، ناگهان آن‌قدر افراطی شوند که هم‌وطنان خود را گلوله‌باران کنند؟ قطعاً نباید تأثیر یک عمر تغذیه‌ی فرهنگی ناسالم در محیط آلوده و مولّد خشونت را فراموش کرد. باید در این زمینه تحلیلی جامع داشت، تحلیلی که آلودگی‌های پیدا و پنهان جامعه را بیابد. شاید نفرت عمیقی که طیّ سالهای شکوفایی صنعتی و اقتصادی، در اثر نابرابری‌ها و احیاناً تبعیض‌های قانونی و ساختاری در دل اقشاری از جوامع غربی کاشته شده، عقده‌هایی را ایجاد کرده که هر از چندی بیمارگونه به این صورت گشوده میشود.»

 

غربی‌ها که در کشورهای خود بستر ترویج تروریسم تکفیری را ایجاد کرده اند در سوریه گمان می کردند که داعش محدود به مرزهای عراق و سوریه خواهد ماند اما همان گونه که مقام معظم رهبری اشاره کردند ، نوع حکومت‌داری اروپا و آمریکا خاک غرب را پس از اعتیاد به تروریسم مستعد نفوذ داعش کرده است.

 

در روزهای اخیر می توان نشانه هایی از امکان پی بردن کشورهای غربی به اشتباه خود در رابطه با سوریه مشاهده کرد در این راستا به نظر می رسد قدرت های اروپایی گرایش بیشتری به حرکت در مسیر گفتگو های منطقی تر پیدا کرده اند .

 

با توجه به نقش مخربی که آمریکا ، بریتانیا و فرانسه، در سوریه و منطقه ای گسترده تر بازی می کنند ، دشوار است به این باور رسید که کشورهای مذکور سیاست منطقی و عاقلانه ای را به این زودی ها به اجرا بگذارند . این قدرت ها تنها به احتمال زیاد به دنبال بهره برداری از تراژدی اخیر برای پیشبرد رویکرد خصمانه خود برای تغییر رژیم در سوریه، و بمباران زیرساخت این کشور در پوشش مبارزه با داهش خواهند بود . تنها باید امیدوار بود رهبری روسیه غرب را به حرکت در مسیر عقلانیت ترغیب کند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :