موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/28664 :کد

0

واکنش هند به دیدار سران افغانستان و پاکستان

  چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ — ۱۶:۴۷
تعداد بازدید : ۱۴۹   
 تحلیل ایران -واکنش هند به دیدار سران افغانستان و پاکستان

سفیر هندوستان در کابل به دیدار سران افغانستان و پاکستان واکنش نشان داد و گفت که افزایش گفت و گوها میان سران دو کشور مثبت است، اما این گفت و گو ها باید از کشته شدن هزاران انسان بی گناه جلوگیری کند.

به گزارش تحلیل ایران، 'آمر سنها' روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: هندوستان به زودی 4 بالگرد نظامی در اختیار افغانستان قرار خواهد داد و تامین و تجهیز ارتش افغانستان را بررسی خواهد کرد.


وی افزود که کمک های هندوستان به ارتش افغانستان، از جمله تحویل چهار بالگرد نظامی، در چارچوب پیمان راهبردی کابل - دهلی نو صورت می گیرد.


'محمد اشرف غنی' رییس جمهوری افغانستان و 'نواز شریف' نخست وزیر پاکستان نهم آذر در حاشیه کنفرانس تغییر اقلیم در پاریس بعد از ماه ها تنش در روابط دو کشور و رد و بدل کردن پیام های تند به طرفین در سخنرانی های خود، با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند.


رییس جمهوری افغانستان، در سخنان خود از پاکستان به عنوان لانه های تربیت تروریست ها و کشوری که از خاک آن پیام جنگ به افغانستان می رسد، یاد کرد و انتظار دارد تا اسلام آباد، پناهگاه های گروه طالبان را در مناطق مرزی دو کشور هدف بمباران قرار دهد.


نخست وزیر پاکستان در پاسخ به این انتظارات گفته است که اسلام آباد نمی تواند هم زمان هم گروه طالبان را به پای میز مذاکره با دولت افغانستان دعوت کند و هم آنان را مورد حمله قرار دهد.


از سوی دیگر 'سرتاج عزیز' مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی پاکستان هم در واکنش به درخواست مقام های کابل گفته است که پاکستان، نگهبان افغانستان نیست.


افغانستان بعد از دور جدید تیرگی روابط با پاکستان، به هند، رقیب دیرینه پاکستان نزدیک تر شده و همکاری های نظامی خود را با این کشور گسترش داده است.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :