موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/28795 :کد

0

دیدارمحرمانه نخست وزیران هندوپاکستان درحاشیه کنفرانس«سارک»

  پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ — ۰۹:۳۹
تعداد بازدید : ۲۰۸   
 تحلیل ایران -دیدارمحرمانه نخست وزیران هندوپاکستان درحاشیه کنفرانس«سارک»

روزنامه هندی اعلام کرد که نخست‌وزیران هند و پاکستان سال گذشته در حاشیه کنفرانس اجلاس اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا «سارک» در «نپال» به طور محرمانه دیدار کرده‌اند.

 

روزنامه هندی اعلام کرد که نخست‌وزیران هند و پاکستان سال گذشته در حاشیه کنفرانس اجلاس اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا «سارک» در «نپال» به طور محرمانه دیدار کرده‌اند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از «داون نیوز»، «هندوستان تایمز» روزنامه هندی در گزارشی نوشت که «برکهادت» یک خبرنگار این کشور در کتاب خود «دز یونیک لیند» دیدار محرمانه «نارندرا مودی» با نوازشریف را تایید کرده است.

 

وی در این کتاب نوشت: دیدار نخست‌وزیران هند و پاکستان یک ساعت طول کشیده است.

بر اساس این گزارش، دیدار محرمانه و غیر تایید شده نخست‌وزیران هند و پاکستان سال گذشته در حاشیه اجلاس اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا (سارک) صورت گرفته بود.

 

روزنامه هندی می‌نویسد: مودی و نوازشریف در این دیدار ضمن بررسی موانع موجود برای حل مشکلات دو کشور توافق کردند که گسترش روابط مردمی نیازمند فضای سیاسی مناسب است.

گفته می‌شود که این دیدار محرمانه با تلاش‌های «ساجن جندل» یکی از سرمایه‌داران فولاد هند صورت گرفت که برادر یکی از نمایندگان سابق حزب «کنگره هند» است.

 

روزنامه داون نیوز می‌نویسد که مودی و نواز فردی را برای برقراری ارتباط انتخاب کردند تا از این پس نیز راهی برای برقراری ارتباط بین دو نخست وزیر باشد.

 

«وکاس سوارپ» سخنگوی وزارت امور خارجه هند تاکنون هیچ واکنشی در این خصوص نشان نداده است و همچنین برای تایید این ادعا با ساجن جندل نیز گفت‌وگو نکرده است.

 

برکهادت با اشاره به صنعت فولاد سازی نوشت: سرمایه‌داران خصوصی و دولتی فولاد سازی هند خواستار روابط حسنه‌ با پاکستان هستند تا از مسیر این کشور با افغانستان تجارت کند.

دیدار محرمانه نخست‌وزیران هند و پاکستان در حالی رسانه‌ای شده است که دولت اسلام‌آباد به 25 کشور مختلف از جمله هند دعوت نامه‌ای برای شرکت در کنفرانس قلب آسیا- روند استانبول ارسال کرده است.  


کنفرانس قلب آسیا قرار است در 7 و 8 دسامبر (16 آذر) سال جاری در اسلام‌آباد برگزار شود و نمایندگانی از کشورهای همسایه نزدیک و دور از افغانستان، از جمله جمهوری آذربایجان، چین، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و امارات متحده عربی در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

 منبع : خبرگزاری تسنبم

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :