a/28868 :کد

0

تشکیل انجمن میراث فرهنگی در تمام استان‌های کشور

  پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ — ۱۵:۰۱
تعداد بازدید : ۱۳۲   
 تحلیل ایران -تشکیل انجمن میراث فرهنگی در تمام استان‌های کشور

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت ملی ۳۲ هزار اثر تاریخی خبر داد و گفت: انجمن میراث فرهنگی در تمام استان‌های کشور تا پایان سال تشکیل می‌شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت ملی 32 هزار اثر تاریخی خبر داد و گفت: انجمن میراث فرهنگی در تمام استان‌های کشور تا پایان سال تشکیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از جغتای، مسعود سلطانی‌فر ظهر امروز در جمع خبرنگاران و پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر تشکیل انجمن‌های میراث فرهنگی در استان‌های کشور اظهار کرد: برای حفاظت از محوطه‌ها و بناهای تاریخی امکانات انسانی و فیزیکی محدودی داریم که به هیچ‌وجه پاسخگوی نیاز ما برای حفظ و حراست از میراث فرهنگی کشور نیست.

وی افزود: طبیعی است که برای حراست بناهای تاریخی باید به سراغ ابزار و ساز و کار موثر و مفیدی در کشور می‌رفتیم تا خیال خود را برای حفظ و حراست از این گنجینه ارزشمند راحت کنیم، در این راستا ظرفیت قانونی تشکیل انجمن‌های میراث فرهنگی وجود داشت که در طول هفت، هشت سال گذشته از آن استفاد نشد.

سلطانی‌فر با بیان اینکه انجمن‌های میراث فرهنگی در سطح استان‌ها به ریاست استاندار و در شهرستان‌ها با ریاست فرماندار تشکیل می‌شود، گفت: وظیفه این انجمن‌ها که ماهیت مردمی دارد حفظ و حراست از میراث فرهنگی کشور است، همچنین تاکنون در 25 استان کشور این انجمن‌ها تشکیل شده که در استان‌ها به تناوب در سطوح پایین‌تر هم چنین انجمنی را تشکیل داده‌اند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: در برخی از استان‌های کشور همچون خراسان رضوی تقریباً این انجمن در 90 درصد از شهرستان، بخش و روستاها تشکیل شده و در برخی استان‌ها نیز در سطح استان و شهرستان تشکیل شده است.

وی ادامه داد: تأکید ما بر این است که تا پایان سال در تمام استان‌های کشور انجمن میراث فرهنگی تشکیل شود و با تکمیل این انجمن در رده‌ها و ستون‌های مختلف تقسیمات کشوری یک شبکه گسترده مرکب از مردم و مسئولان در راستای حفظ و حراست از میراث فرهنگی کشور داشته باشیم.

سلطانی‌فر عنوان کرد: بین 800 هزار تا یک میلیون مکان، بنا و سایت تاریخی در کشور وجود دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: از سال 1309 که نخستین قانون حفظ حراست به تصویب رسیده 10 تا 15 درصد از این بناهای تاریخی قابل رویت بوده و هم‌اکنون 32 هزار بنا نیز به ثبت ملی رسیده که بیشتر آنها از سال 75 به بعد بوده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :