موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/28970 :کد

0

واکنش‌ها در آمریکا به گزارش PMD ایران؛

  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ — ۰۰:۳۱
تعداد بازدید : ۲۵۲   
 تحلیل ایران -واکنش‌ها در آمریکا به گزارش PMD ایران؛

مقامات آمریکا و نمایندگان کنگره این کشور، بعد از انتشار گزارش مدیر کل آژانس درباره موضوع ادعایی جنبه‌های نظامی احتمالی در پرونده هسته‌ای ایران به آن واکنش نشان دادند.

مقامات آمریکا و نمایندگان کنگره این کشور، بعد از انتشار گزارش مدیر کل آژانس درباره موضوع ادعایی جنبه‌های نظامی احتمالی در پرونده هسته‌ای ایران به آن واکنش نشان دادند.


 

به گزارش تحلیل ایران، گزارش «یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره موضوع ادعایی «جنبه‌های نظامی احتمالی» در برنامه هسته‌ای ایران منتشر شد، واکنش‌های متفاوتی در آمریکا برانگیخت. 

 
«مارک تونر»، سخنگوی وزارت آمریکا گزارش آمانو را در حکم تأیید پایبندی ایران به تعهداتش در پاسخگویی به سوالات آژانس دانست و گفت که تهران مطابق نقشه‌راه توافق شده با آژانس اطلاعات لازم را در اختیار این نهاد بین‌المللی قرار داده است. 


«تونر» همچنین گزارش روز چهارشنبه آقای آمانو را با گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا در سال 2007 که مدعی توقف فعالیت‌های هسته‌ای «تسلیحاتی» ایران شده بودند، هماهنگ دانست. 


گزارش آژانس، ایران را به فعالیت‌های تحقیق و توسعه در زمینه ساخت سلاح‌های هسته‌ای قبل از پایان سال 2003 میلادی متهم اما ادعا کرده است که این فعالیت‌ها از سطح امکان‌سنجی و تحقیقاتی فراتر نرفته‌اند. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از کنفرانس خبری روز چهارشنبه، تحریم‌ها را عامل حضور ایران در میز مذاکرات دانست و تأکید کرد با اجرای توافق حاصل شده با ایران، موسوم به برجام، «فعالیت‌های نظامی احتمالی» ابران، بروز نخواهد کرد. او گفت: «طبق توافق به دست آمده میان ایران و 1+5، تهران موظف است تا در خصوص فعالیت‌های اتمی‌اش شفافیت به خرج دهد.» 


تونر دز توضیح بیشتر در این باره افزود: «ما قادر خواهیم بود از مراکز هسته‌ای ایران بازدید‌ داشته باشیم و بدین طریق در جریان فعالیت‌های این کشور قرار بگیریم.»


مطابق سند برجام، کشورهای 1+5 پس از ارائه گزارش مدیر کل آژانس به ارائه قطعنامه‌ای به شورای حکام با هدف بستن پرونده PMD ایران متعهد شده‌اند. 


سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز تأیید کرد که پرونده موسوم به PMD ایران بسته خواهد شد.


وی با بیان اینکه کشورهای 1+5 با ارائه قطعنامه‌ای به شورای حکام، پرونده PMD را خواهند بست افزود: «پس از بسته شدن PMD باید تلاش‌هایمان را بر روی اجرای برجام متمرکز کنیم.»


تونر تأکید کرد گزارش اخیر آژانس، چیزی که آمریکا برای پیشنهاد قطعنامه و در نتیجه بسته شدن پرونده PMD به آن نیاز داشت را ارائه کرده است. 

تونر گفت: «ما بر این باوریم که آژانس توانسته به هر آنچه که منجر به دسترسی‌اش به اطلاعات دقیق و معتبر در خصوص برنامه هسته‌ای ایران می‌شده، دست یابد و این ارزیابی اخیر هم بر همین اساس شکل گرفته است.»


وی افزود» «ما از این مسئله که آژانس دسترسی‌های لازم را داشته، مطمئنیم. با ارائه گزارش اخیر آژانس، ما از بسته شدن پرونده «پی ام دی» حمایت می‌کنیم. چرا که گزارش این نهاد بین‌المللی موید این مسئله است.»


نمایندگان کنگره هم به گزارش آمانو واکنش نشان دادند. باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، بعد از نشستی محرمانه با هماهنگ‌کننده آمریکایی اجرای برجام گفت: «فکر می‌کنم شروع بسیار ضعیفی داشته‌ایم.


رابرت منندز، دیگر سناتور آمریکایی درباره گزارش آمانو گفت: «این رویه خیلی بدی به وجود می‌آورد برای اینکه ایران می‌تواند اراده دنیا، چناکه در قطعنامه‌های شورای امنیت آمده را نادیده بگیردو به خاطر آن با تبعاتی مواجه نشود.»


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :