موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست آب و هوا

a/28989 :کد

0

دکلی بلندتر از ایفل برای بررسی تغییرات آب و هوایی

  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ — ۰۵:۲۸
تعداد بازدید : ۴۴۹   
 تحلیل ایران -دکلی بلندتر از ایفل برای بررسی تغییرات آب و هوایی

دکلی به ارتفاع ۳۲۵ متر که از برج ایفل نیز بلندتر است در قلب جنگل آمازون ساخته شده است تا به گزارش یورونیوز دانشمندان به وسیله آن تغییرات اقلیمی زمین را تحت نظر داشته باشند.

دکلی به ارتفاع 325 متر که از برج ایفل نیز بلندتر است در قلب جنگل آمازون ساخته شده است تا به گزارش یورونیوز دانشمندان به وسیله آن تغییرات اقلیمی زمین را تحت نظر داشته باشند.

 

به گزارش تحلیل ایران،‌ جنگل آمازون با تولید نیمی از اکسیژن جو زمین، تاثیری فوق العاده بر روی آن می گذارد. برج بلند دیده بان آمازون پروژه مشترک انستیتو ملی برزیل در امور تحقیقات آمازونی و انستیتو آلمانی ماکس پلانک است.


یورگن کسلمیر، هماهنگ کننده آلمانی این پروژه می گوید: «این برج عمدتا به دنبال گازهای گلخانه ای همچون دی اکسید کربن، مونوکسید دی نیتروژن و اوزون است که جو را گرم می کنند. این گازها با هوای سطح زمین عوض می شوند. ما می خواهیم به میزان این گازها که از مجموعه جنگل خارج می شوند و یا به آن وارد می شوند پی ببریم تا دریابیم این جا به جایی به چه شکل صورت می گیرد.»


تمام داده های جمع آوری شده توسط این برج که قرار است به مدت 30 سال به فعالیت بپردازد، در قالب الگوهایی به ثبت می رسد تا امکان پیش بینی تغییرات اقلیمی فراهم شود و بر روی تصمیمات دولت درباره محیط زیست تاثیر بگذارد. انتظار می رود که این برج در ابتدای سال 2017 به طور کامل آماده استفاده باشد.


آنتونیو مانزی، هماهنگ کننده برزیلی این پروژه می گوید: «ظرف دو تا سه دهه آینده ما دست به مشاهده تاثیرهای تغییرات اقلیمی جهان می زنیم. تغییراتی همچون تمرکز گازهای کربنی در جو زمین که در حال افزایش بوده و خواهد بود. دمای کره زمین اینجا در آمازون در حال افزایش بوده و هست.»


هزینه ساخت و فعالیت پنج سال نخست این پروژه که در سال 2009 آغاز شد، حدود 8 میلیون و 400 هزار یورو تخمین زده می شود و به طور مشترک توسط برزیل و آلمان تامین می شود.


منبع: خبرآنلاین

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :