موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/29011 :کد

0

ایران بزرگ ترین قربانی کاربرد سلاح های شیمیایی است

  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ — ۰۸:۰۹
تعداد بازدید : ۲۴۱   
 تحلیل ایران -ایران بزرگ ترین قربانی کاربرد سلاح های شیمیایی است

سفیر کشورمان درهلند روزپنجشنبه درجریان برگزاری بیستمین کنفرانس کشورهای عضو این سازمان در شهر لاهه هلند، درسخنانی مواضع کشورمان را درخصوص تحولات مربوط به کنوانسیون سلاح های شیمیایی تشریح کرد.

نماینده دائم ایران نزد سازمان منع سلاح های شیمیایی با تأکید براینکه عدم عضویت رژیم صهیونیستی در معاهدات خلع سلاح ازجمله کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی موجب نگرانی های امنیتی برای کشورها درخاورمیانه شده است،گفت: ایران بزر گ ترین قربانی کاربرد سلاح های شیمیایی است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل ازبخش رسانه سفارت کشورمان درلاهه، «علیرضا جهانگیری» سفیر کشورمان درهلند روزپنجشنبه درجریان برگزاری بیستمین کنفرانس کشورهای عضو این سازمان در شهر لاهه هلند، درسخنانی مواضع کشورمان را درخصوص تحولات مربوط به کنوانسیون سلاح های شیمیایی تشریح کرد.


وی وجود سلاح های شیمیایی در جهان را موجب به خطر افتادن صلح و امنیت بین المللی دانست و از کشورهای دارنده این سلاح ها خواست به اجرای کامل تعهدات خود در چارچوب کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی برای نابودی کامل این گونه سلاح ها پایبند باشند.


نماینده کشورمان که در این کنفرانس از سوی اعضاء شرکت کننده به عنوان معاون این کنفرانس نیز انتخاب شده است، با اشاره به اینکه ایران بزر گ ترین قربانی کاربرد سلاح های شیمیایی بوده و همچنان ده ها هزار نفر در ایران آثار وحشتناک کاربرد این گونه سلاح های مرگبار و غیرانسانی را تحمل می کنند، از تصمیم مصوب کنفرانس شانزدهم کشورهای عضو در تشکیل شبکه بین المللی حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی قدردانی کرد.


وی از این سازمان خواست تا نسبت به راه اندازی کامل این شبکه، اقدامات لازم را انجام دهد و همچنین سایر کشورها را دعوت نمود که در این مسیر به سازمان کمک کنند.


نماینده دائم کشورمان در این سازمان همچنین در بخشی دیگر از سخنرانی خود، به همکاری های بین المللی و کمک های متقابل کشورهای عضو به توسعه اقتصادی و فناوری در حوزه شیمیایی اشاره و از همه کشورها و سازمان منع سلاح های شیمیایی خواست تا با ایجاد یک برنامه اقدام، زمینه تحقق و اجرای کامل و بدون تبعیض مفاد کنوانسیون در این ارتباط را فراهم نمایند.


وی همچنین بر ضرورت حذف محدودیت های غیرقانونی و تحریم یکجانبه در این زمینه تأکید کرد و از سازمان و کشورها خواست در این راستا به نیازهای قربانیان سلاح های شیمیایی و تسهیل تأمین آنها توجه وافی نمایند.


جهانگیری در ادامه همکاری سوریه جهت امحای برنامه سلاح شیمیایی خود با سازمان منع سلاحهای شیمیایی را ارزشمند قلمداد کرد.


وی همچنین به کمک های جمهوری اسلامی ایران به سوریه در جهت ایفای تعهدات و تصمیمات سازمان متبوع اشاره نمود.


نماینده دائم کشورمان در این سازمان با محکوم نمودن استفاده گروه های تروریستی از سلاح های شیمیایی در سوریه و عراق، دستیابی این گروه ها به سلاح های شیمیایی را خطری برای صلح و امنیت بین المللی تلقی و تاکید کرد که عاملین و کسانی که چنین سلاح هایی را در اختیار آنان گذاشته اند باید پاسخگو باشند و از دولت های عضو درخواست نمود از هرگونه کمک مالی، لجستیکی و نظامی به گروه های تروریستی خودداری نموده و تمام تلاش خود را جهت ممانعت از دستیابی آنان به هر نوع مواد شیمیایی سمی بعمل آورند.


سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین در ادامه تأکید کرد که عدم عضویت رژیم صهیونیستی در معاهدات خلع سلاحی از جمله کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی موجب بی ثباتی و نگرانی های امنیتی برای کشورها در منطقه خاورمیانه شده است و از تمام کشورها و سازمان منع سلاح های شیمیایی خواست که از هیچ تلاشی برای اعمال فشار بر این رژیم و معدود کشورهای غیر عضو برای الحاق به کنوانسیون سلاح های شیمیایی فروگذار نکنند.


لازم به توضیح است سازمان منع سلاح های شیمیایی پس از تصویب و لازم الاجرا شدن کنوانسیون سلاحهای شیمیایی در سال 1997، با هدف اجرای مفاد این کنوانسیون در لاهه (هلند) ایجاد شد و با الحاق اخیر دو کشور آنگولا و میانمار، هم اینک اعضا این کنوانسیون به 192 کشور رسیده است، (رژیم صهیونیستی و کشورهای مصر، کره شمالی و سودان جنوبی عضو این کنوانسیون نیستند) که در میان سایر کنوانسیون های خلع سلاحی در جهان، بیشترین تعداد اعضاء را دارا می باشد.


این سازمان دارای یک شورای اجرایی مرکب از 41 کشور است که به همراه کنفرانس کشورهای عضو، مهم ترین نهادهای تصمیم گیر این سازمان محسوب می شوند.


جمهوری اسلامی ایران با توجه به اینکه اصلی ترین قربانی سلاح های شیمیایی می باشد، با بهره گیری از تجارب خود در این زمینه و آگاهی از پیامدها و خطرات این گونه سلاح ها، در جریان تدوین، تصویب و لازم الاجرا شدن این کنوانسیون و همچنین پس از ایجاد سازمان مربوطه همواره نقش فعال و تعیین کننده ای در تحولات و روندهای آن داشته و در حال حاضر نیز یکی از اعضای فعال و تأثیرگذار شورای اجرایی این سازمان است.


خاطرنشان می گردد بیستمین کنفرانس سالانه کشورهای عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی از روز دوشنبه 9 آذر ماه به مدت 5 روز در لاهه هلند در حال برگزاری است.

 منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :